Portal TFL

STA novice / Na gospodarskem ministrstvu napovedujejo nova prizadevanja za odpravo neskladnosti zakona o vodah

torek, 30.3.2021

Ljubljana, 30. marca (STA) - Na gospodarskem ministrstvu želijo v sodelovanju s civilno družbo, pravno stroko in drugo zainteresirano javnostjo najti način za odpravo neskladnosti zakona o vodah. Kot poudarjajo, ta namreč tudi po današnji potrditvi novele ostaja neskladen, saj so svoj predlog sprememb po nasprotovanju dela javnosti umaknili iz obravnave.

Kot so sporočili z ministrstva, so želeli s predlogom spremembe 69. člena zakona o vodah odpraviti nekonsistentnost v zakonu. "Nikakor ni bil namen spremembe obstoječega člena širitev nabora izjem, po katerih bi bilo v prihodnje mogoče graditi na vodovarstvenih območjih," so poudarili.

Kljub temu da so svoj predlog sporazumno umaknili, so prepričani, da morajo nekonsistentnost zakona vendarle odpraviti - v dobro gospodarskih družb, ki so na podlagi tega nejasnega razmerja že gradile, in tistih, ki jih to še čaka.

"Pitna voda je ustavna kategorija. O tem ni dvoma in nobena predlagana sprememba, ki jo je podalo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, vode ni ogrožala," so poudarili. Napovedali so, da bodo v prihodnjih dneh pripravili omizje uglednih pravnikov, na katerem bodo poskušali najti način, da "zakon postane jasen in nedvoumen, predvsem pa da ohrani svoj prvoten namen - zaščititi pitno vodo".

Gospodarsko ministrstvo je v postopku spreminjanja zakona o vodah, ki je sicer v pristojnosti ministrstva za okolje in prostor, želelo odpraviti neskladje 69. in 74. člena, ki v praksi odpira ogromno pravnih vprašanj ter predstavlja pomembno oviro za nemoteno delovanje gospodarstva in javnih služb. "Odprava neskladnosti v zakonu o vodah je nujna, saj je zakon nejasen in v nasprotju sam s seboj. 69. člen namreč prepoveduje gradnje na vodovarstvenem območju, 74. člen pa jih omogoča pod določenimi pogoji v za to ustvarjenih uredbah," so izpostavili.

Če bi torej strogo upoštevali 69. člen, bi bilo po njihovih navedbah danes ogroženih več deset tisoč delovnih mest, ki se zagotavljajo v gospodarskih subjektih, ki delujejo na vodovarstvenih območjih. Njihova gradnja je omogočena z uredbami, na katere se sklicuje 74. člen zakona o vodah, na vodovarstvenih območjih pa nekateri stojijo še iz obdobja pred osamosvojitvijo Slovenije, so pojasnili.

"Posamične uredbe, ki jih je sprejela vlada, natančno in skladno z evropskimi direktivami absolutno skrbijo za varovanje okolja in preprečujejo onesnaževanje. V področje varovanja voda, urejenega s posebnimi akti, uredbami, EU direktivami in protokoli se nikakor ne posega," so poudarili.

Na podlagi vodovarstvenih uredb in predpisov mora vsak objekt ali naprava pred izdajo obratovalnega dovoljenja pod strogim nadzorom okoljevarstvene inšpekcijske službe čez številne korake. Ti koraki vključujejo monitoring izpustov, pridobitev obratovalnega dovoljenja ter izvajanja periodičnih kontrol. Tudi to se v primeru spremembe 69. člena ne bi spremenilo, zagotavljajo.

"Ker ne želimo bremeniti osnovnega namena spreminjanja zakona o vodah, smo se odločili, da umaknemo člen, ki razburja civilno družbo. To pa ne pomeni, da se nam odprava neskladja ne zdi več nujno potrebna. K širši javni razpravi o načinih odprave neskladnosti zakona bomo zato povabili civilno družbo, pravno stroko in zainteresirano javnost," so še napovedali.

Vlada se je v sodelovanju s koalicijskimi poslanci po uporu dela stroke in nevladnih organizacij odločila iz novele zakona o vodah umakniti določilo, ki bi razširilo možnost posegov v prostor tudi na vodovarstvenem območju. So pa koalicijske stranke dodale dopolnilo, v skladu s katerim je mogoče na vodnih in priobalnih zemljiščih graditi enostavne objekte tudi v zasebni rabi.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window