Portal TFL

STA novice / Razpravo o Sloveniji v Evropskem parlamentu zaznamoval spor z Janšo zaradi videa (zbirno)

petek, 26.3.2021

Bruselj/Ljubljana, 26. marca (STA) - Današnjo razpravo o Sloveniji v okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je zaznamoval spor premierja Janeza Janše z vodjo skupine Sophie in 't Veld glede predvajanja videa o napadih na novinarje v Sloveniji. Ker vodja skupine ni dovolila predvajanja videa, je premier prekinil povezavo in ji očital cenzuro.

Skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je danes drugič razpravljala o razmerah v Sloveniji. V razpravi naj bi poleg vrste drugih udeležencev sodelovala tudi premier Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti.

Janša - ob nastopu je imel za ozadje fotografije raznih izrazov kritik proti vladi, med drugim transparente z napisi "smrt janšizmu" in naslovnice Mladine s svojo podobo - je uvodoma poudaril, da je ta razprava namenjena notranjepolitičnemu razčiščevanju v Sloveniji, kar verjetno nikogar drugega ne zanima.

Premier je izpostavil, da slovenske težave s svobodo medijev in vladavino prava niso nobena skrivnost ter da so bili novinarji v Sloveniji v preteklosti pretepeni do smrti in odpuščeni iz službe, ko so umirali, ter da predlaga prikaz videa o napadih na novinarje v Sloveniji.

Sledila je dolga in ostra izmenjava z vodjo skupine, ki predvajanja videa namesto ustne predstavitve premierja ni dovolila, saj da ni v skladu z utečenim procesom dela skupine. Je pa dopustila možnost predvajanja na koncu razprave.

Janša je protestiral, češ da njenih argumentov "ne kupi" in da videa nočejo predvajati zaradi njegove vsebine. Povezavo je nato prekinil, kasneje pa in 't Veldovi na Twitterju očital cenzuro. "Vse je bilo pravočasno dogovorjeno, pripravljeno, prevedeno in posredovano. Gre enostavno za cenzuro na organu, ki bi moral zagovarjati svobodo medijev," je zapisal.

Več članov skupine je podprlo odločitev in 't Veldove, le član iz vrst desnosredinske EPP Vladimir Bilčik je pozval, naj se razčisti dogajanje v povezavi z videom pred razpravo.

Skupina je kasneje objavila posebno izjavo, v kateri je izrazila obžalovanje zaradi prekinitve današnje razprave oziroma Janševe odločitve, da srečanje predčasno zapusti, in izrazila pripravljenost za nadaljevanje dialoga s slovenskimi oblastmi.

Kot so pojasnili, so Janševo vizualno gradivo oziroma tri video posnetke prejeli le nekaj minut pred začetkom srečanja, nekatere celo med srečanjem. So pa zatrdili, da so po zaključku srečanja vsi člani skupine prejeli video posnetke, ki bodo del njihovih nadaljnjih posvetovanj.

Uradnih odzivov na dogajanje v Evropskem parlamentu zaenkrat ni, so se pa vrstili odzivi na Twitterju. Tanja Fajon (S&D/SD) je Janševo ravnanje označila kot "sramoto", v skupini S&D pa kot "farso in nevredno predsednika vlade". Milan Zver (SDS/EPP) je nasprotno ocenil, da je šlo za cenzuro ter da "se takšna raven nespoštovanja v Evropskem parlamentu ni zgodila še nikoli".

Povezave z ministrom za kulturo Simonitijem v Evropskem parlamentu danes niso mogli vzpostaviti, čeprav je predhodno potrdil svojo udeležbo.

So pa pred člani skupine za spremljanje spoštovanja demokracije danes nastopili odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj, generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc, član nadzornega odbora RTV Slovenija in vodja strokovnega odbora za medijske projekte na ministrstvu za kulturo Borut Rončevič, odvetnica in strokovnjakinja za medijsko pravo Nataša Pirc Musar, Igor Pirkovič iz Združenja novinarjev in publicistov, varuh človekovih pravic Peter Svetina in predstavnica Društva državnih tožilcev Slovenije, vrhovna državna tožilka Mirjam Kline.

Štrukljeva in Kadunc sta predvsem opozorila na težave njunih medijev, medtem ko sta Rončevič in Pirkovič ocenila, da je velik delež medijev v Sloveniji levih in protivladnih ter da medijska svoboda še nikoli ni bila tako velika kot danes.

Svetina se je med drugim zavzel za kritično in neodvisno novinarstvo v Sloveniji, ki ne bo deležno pritiskov in z varno zaposlitvijo, in pri tem posebej izpostavil javna servisa RTV in STA. Splošno stanje človekovih pravic v Sloveniji je sicer ocenil kot dobro.

Pirc Musarjeva je opozorila, da so posegi v medijsko svobodo le vrh ledene gore in da gre za širši problem posegov politike v svobodo izražanja ter da je covid krinka za posege, ki z epidemijo nimajo nikakršne povezave.

Skupina, ki deluje v okviru parlamentarnega odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, v članicah EU spremlja spoštovanje vrednot EU, zlasti v kontekstu nujnih ukrepov v boju s pandemijo covida-19. Prvo razpravo o Sloveniji je opravila 5. marca.

Nekaj dni zatem je o svobodi medijev v Sloveniji razpravljal tudi Evropski parlament na plenarnem zasedanju.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window