Portal TFL

STA novice / Opozicijski in koalicijski poslanci različno o ukrepih na področju kulture in Simonitijevem delu

sreda, 24.3.2021

Ljubljana, 24. marca (STA) - V razpravi o interpelaciji ministra za kulturo Vaska Simonitija opozicijski in koalicijski poslanci skupaj z ministrom izpostavljajo različne poglede na ukrepe na področju kulture v epidemiji in druga področja ministrovega dela. Po mnenju opozicije bi moral minister oditi. Koalicija pa ministra brani, a bodo nekateri iz SMC podprli interpelacijo.

Minister Simoniti je prepričan, da so za kulturo v preteklem letu zagotovili vse, kar je bilo treba. "Ničesar ne ponujate in samo očitate," je bil kritičen do predlagateljev. "Prosim, če mi poveste en primer, kateri medij je propadel /.../ Za kateri medij sem jaz osebno preprečil, da živi?" je spraševal poslanca Jurija Lepa (DeSUS), ki je med očitki izpostavil tudi odnos do medijev. "Res je pa, da teh medijev nihče več ne kupuje, ker jih nihče ne bere, ker niso vredni branja. Ampak to ni napad, to je pač ugotovitev," je dodal Simoniti. Po njegovih besedah so odpuščali v časnikih, "ki jih obvladujejo levičarski tajkuni".

Njegovemu nastopu, v katerem se je med drugim ostro odzval tudi na nekatere izjave Matjaža Nemca (SD), je iz vrst dela opozicije sledil poziv k spoštljivemu obnašanju do poslancev. Podpredsednik DZ Jože Tanko, ki je vodil sejo, pa jim je odgovoril, da so raven razprave postavili s svojim tekstom interpelacije in stališči njihovih poslanskih skupin. Če lahko predlagatelji obtožujejo, najbrž lahko minister tudi odgovarja, je dejal Tanko in dodal, da ne gre za enosmerno zadevo.

Eva Irgl (SDS) je zavrnila navedbe o nesvobodnih medijih in pritiskih na novinarje. "Mi si ne želimo podreditve ničesar, želimo samo stvari normalizirati," je dejala in poudarila, da kakovosten medijski prostor ni navijaški za eno politično opcijo. Po njenih besedah imamo sicer srečo, da se medijski prostor vendarle širi. "Ker pa se širi, je treba z vsemi pritiski napadati tiste, ki delajo, da bi bili mediji bolj pluralni," je ocenila in dodala, da marsikateri mediji ne podajajo objektivnih informacij. Po njenih besedah od RTVS upravičeno pričakujejo, da ponudi širok spekter vsebin in svoje delo opravlja nepristransko in neodvisno.

Jani Möderndorfer (LMŠ) pa je bil med drugim kritičen do ministrovega neukrepanja in poudaril, da morajo pristojni nositi odgovornost nositi tudi v primerih, ko bi morali kaj narediti, pa tega ne storijo. Tako bi moral Simoniti po Möderndorferjevem mnenju stopiti v bran STA, četudi ni skrbnik pogodbe med STA in vladnim uradom za komuniciranje, saj je zakonodajno področje medijev domicilno področje ministrstva za kulturo. Prav tako je ministru očital pomanjkanje ukrepov pomoči na področju kulture v času epidemije covida-19.

Na ministrovo opustitev dolžnega ravnanja, zaradi katere da so se številni znašli v stiski, je opozorila tudi Meira Hot (SD). Izpostavila je predvsem "katastrofalne posledice" za filmsko produkcijo, saj da je obstala skoraj vsa filmska produkcija, načrtovana za leto 2020, omenila pa je tudi, da razpisi niso bili objavljeni. Obenem je opozorila še na težave, s katerimi se sooča industrija srečanj.

Simoniti je v zvezi s tem poudaril, da industrija srečanj ne spada v resor ministrstva za kulturo, ampak gospodarskega ministrstva. Matjaž Nemec (SD) pa je poudaril, da je minister odgovoren za vse, ki se na področju kulture borijo za kruh, in da je del kolektivnega organa - vlade. Spodbudil je k iskanju rešitev, da bi v bližajočih se toplejših mesecih omogočili izvedbo nekaterih kulturnih prireditev in s tem tudi mnogim, da si zaslužijo lastni kruh.

Glede področja filma je Simoniti zatrdil, da so nakazali ves denar, da so zamude sicer bile, a je filmska produkcija tekla, kolikor je lahko. Na navedbe Violete Tomić (Levica), koliko dodatnih sredstev so v nekaterih drugih državah namenili za pomoč filmski industriji zaradi epidemije, pa je odgovoril, da so tudi v Sloveniji za film namenili dodatna sredstva, da pa različne države pristopajo na različne načine, da se lahko ukrepi drugače imenujejo, a so povsod približno izravnani.

Mateja Udovč (SMC) se je strinjala, da so kulturniki v teh težkih časih v krizi, a opozorila, da niso edini. Navedla je, da je sicer v kulturi že 30 let pomanjkanje finančnih sredstev, in ocenila, da so interpelacije "udarne za predvolilne nastope". Po njenih besedah bodo v desetih dneh zapravili okoli 45 ur časa za razpravljanje o interpelacijah, za katere je že vnaprej znano, da ne bodo uspešne, ne z vidika argumentov, ne z vidika razporeditve politične moči. Ob tem je tudi vprašala, kaj bodo imeli od tega državljani in kaj koristnega bi lahko zanje naredili v tem času.

Njen poslanski kolega Branislav Rajić (SMC) pa je napovedal podporo interpelaciji, pri čemer se je dotaknil tudi odnosov znotraj koalicije. "Nesoglasja znotraj koalicije so se začela pri medijih in se bodo zame pri medijih tudi končala. Začela so se z javnimi napadi na medije in razvpitim člankom predsednika vlade o vojni z mediji. Kulturni minister, ki v svojem resorju pokriva ravno medije, ni niti pomislil, da bi jim stopil v bran," je dejal Rajić. Med drugim je ugotavljal, da se minister v svojem drugem mandatu niti ne potrudi ustvariti vsaj privida nekega zavzemanja za enakopravnost različno mislečih kulturnikov. Razvrednotil je celo tisto, kar je sam ustvarjal, je dejal poslanec.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window