Portal TFL

STA novice / Iz opozicije očitki na račun ministrovega ukrepanja v epidemiji, koalicija opozarja na odgovornost prejšnjih vlad

četrtek, 18.3.2021

Ljubljana, 18. marca (STA) - V razpravi o interpelaciji ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja je iz opozicije slišati očitke, da je bilo v epidemiji na področju domov za starejše narejenega premalo. Iz koalicije jim odgovarjajo, da bi v domovih bistveno lažje prebrodili koronsko krizo, če bi prejšnje vlade ukrepale in bi v epidemijo vstopili z več kadra in boljšimi pogoji.

Eden glavnih očitkov opozicije ministru je, da ni preprečil širjenja okužb na delovnih mestih. Kot je izpostavila Meira Hot (SD), sistem sili ljudi, da hodijo na delo, čeprav imajo simptome okužbe, ker dobijo 100-odstotno nadomestilo plače le, če dokažejo, da so se okužili na delovnem mestu. Gospodarstvu smo namenili veliko pomoči, nismo pa spodbudili gospodarstva k odgovornemu ravnanju med epidemijo, je navedla poslanka SD.

Po mnenju Mihe Kordiša (Levica) v tej vladi ni ministra za delo, saj je Cigler Kralj minister za delodajalce. Kot primer je navedel prenovljen zakon o minimalni plači, pri čemer pa je ministru očital, da je poskušal dvig minimalne plače zamrzniti oz. odpraviti, nato pa je vendarle dvignil minimalno plačo. Za mesec dni pa je minister zamudil z uskladitvijo minimalne postavke za študentsko delo in tako študente, ki delajo preko napotnice, prikrajšal za skupaj 100.000 evrov, je opozoril Kordiš. Dodal je, da minister prav tako ni pripravil pravnih podlag, da bi to oškodovanje za nazaj odpravil. Ministru je očital tudi privatizacijo skrbstva za starejše. "Namesto da bi država zgradila domove za starejše, je razpisala koncesije za zasebniške prijatelje, ki iz skrbstva starostnikov delajo biznis," je dejal.

V opoziciji so sicer kot najbolj izpostavljeno področje v epidemiji navajali domove za starejše, kjer je bilo predvsem v drugem valu veliko število okuženih in tudi žrtev covida-19.

Andrej Rajh (SAB) je ocenil, da se je Slovenija na prvi val epidemije spomladi lani nadpovprečno dobro odzvala, jeseni pa je začelo število žrtev covida-19 strmo naraščati in med njimi je bila večina starejših. Po njegovih besedah je treba analizirati, kaj je šlo narobe v domovih za starejše, kakšne ukrepe je predlagala strokovna komisija, kaj je bilo potrebno in kaj ne, da se v tretjem valu napake ne bi ponovile.

Aleksander Reberšek (NSi) pa je prepričan, da je interpelacija ogledalo preteklih vlad, saj da bi morali interpelirati prejšnjo ministrico za delo Anjo Kopač Mrak. Prepričan je, da gre pri današnji razpravi za 17 ur kraje časa in da državljani od te razprave ne bodo imeli nič. Predrag Baković (SD) pa je izpostavil, da gre pri interpelaciji za legalen institut, ki se ga opozicija sme posluževati.

Reberšek je sicer prepričan, da je tokratna interpelacija najbolj neupravičena. "V opoziciji ste se lotili napačnega ministra. Lotili ste se ministra, ki z dejanji odgovarja na vsa vaša vprašanja in na vsa vprašanja naših državljank in državljanov," je dejal. Ob tem je navedel, da je bil zadnji dom za starejše zgrajen pred več kot 13 leti, Cigler Kralj pa bo zgradil pet naslednjih. "Vsi poslanci vemo, da danes ne boste dobili 46 glasov, gre torej samo za šov, ker se ta cirkus enostavno prenaša po televiziji," je ocenil, ob tem pa nanizal več ukrepov, sprejetih v času aktualne vladi.

Karmen Furman (SDS) je ob tem navedla, da so stranke, ki so danes v opoziciji, resor za delo upravljale okoli 12 let, sistem socialne oskrbe pa se je v tem času dobesedno sesuval, kar je razvidno tudi iz revizijskega poročila računskega sodišča. Omenila je opozorila o pomanjkanju kadra in postelj v domovih za starejše, a prejšnje vlade po njenih besedah niso ukrepale. Če bi, bi imeli domovi danes bistveno lažje pogoje za prebroditev koronske krize, je ocenila. Opoziciji, ki je sodelovala v preteklih vladah, je očitala, da niso gradili domov za starejše in bolnišnic ter da niso pripravili prepotrebne zdravstvene, pokojninske in druge reforme.

Matjaž Nemec (SD) je zanikal, da v preteklih letih niso nič naredili, med drugim je omenil okoli 350 dodatnih postelj in vzpostavitev več kot 12 urgentnih centrov. Jerca Korče (LMŠ) pa je v zvezi s tem dejala, da si težko predstavlja, da bi prejšnji ministri za delo lahko poskrbeli za pravočasno testiranje na koronavirus v domovih za starejše in da bi bili odgovorni, da se niso postavile zakonske podlage za preprečitev širjenja okužb na delovnem mestu s primerno višino nadomestil plače. Kot glavni težavo pa je omenila ministrovo "poletno spanje".

Cigler Kralj je v odzivu nanizal vrsto aktivnosti ministrstva, od začetka mandata, ko so se praktično že prvi dan soočili s težavami domov starejših zaradi pomanjkanja osnovne zaščitne varovalne opreme. Med drugim je spomnil na ukrepe, financirane iz protikoronskih paketov, ki so omogočili možnost novih zaposlitev, dodatke za plačilo kadra v pogojih epidemije, povrnitev stroškov zaščitne opreme ter možnost organizacije zunanjih rdečih con.

Je pa minister dejal, da je ob omembi možnosti mobilnih enot, ki je bila izvirno omenjena s strani direktorja doma za starejše Nova Gorica, doživel medijski in politični pogrom in so ga zmerjali, "da naj bi želel starejše prestaviti v kontejner.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window