petek, 12.3.2021
Ljubljana, 12. marca (STA) - Ministrstvo za okolje in prostor pri pripravi zakonov in drugih predpisov upošteva določbe, ki opredeljujejo sodelovanje strokovne in druge javnosti v postopku, so v odzivu na kritike varuha človekovih pravic Petra Svetine zapisali na ministrstvu. Svetina je ministrstvu očital, da njihovo delovanje ni skladno "s sodobnimi demokratičnimi standardi".
Na varuha se je v zvezi s postopkom priprave novega zakona o varstvu okolja obrnil član združenja Rovo Stane Lesjak, varuh pa je njegovo pobudo štel za utemeljeno, saj je ugotovil kršitev pravice do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev.
Kot so za STA pojasnili na okoljskem ministrstvu, zakon o varstvu okolja ureja sodelovanje javnosti pri sprejemanju predpisov, ki lahko pomembno vplivajo na okolje. Določa, da je treba javnosti omogočiti seznanitev z osnutkom predpisa in dajanja mnenj in pripomb, so pojasnili.
"Organ z javnim naznanilom na svetovnem spletu obvesti javnost o kraju, kjer je osnutek predpisa dostopen, načinu in času dajanja mnenje in pripomb, javnost pa ima pravico vpogleda in možnost dajanja mnenj in pripomb na osnutek predpisa v trajanju najmanj 30 dni, pri čemer se ta rok lahko skrajša na 14 dni, če gre za manj pomembne spremembe predpisov," so strnili na ministrstvu.
Prav tako sodelovanje javnosti ureja poslovnik vlade, in sicer mora, kot so zapisali na ministrstvu, predlagatelj predpisa na spletnih straneh povabiti strokovno in drugo javnost k sodelovanju pri pripravi predpisa s splošnim vabilom, h kateremu je priložen osnutek predpisa.
"Ministrstvo ocenjuje, da je vse navedene določbe upoštevalo, ne glede na to, da se zaveda, da je povzetek oziroma spremni dopis k osnutku zakona kratek. Javna obravnava je namreč namenjena odzivu javnosti, s tem pa tudi preverjanju razumevanja osnutkov predpisov in posameznih določb ter tudi preverjanju in oceni učinkov določb predpisov na javnost oziroma na zainteresirane deležnike," so še pojasnili.
Na ministrstvu se tudi zavedajo obstoja resolucije o normativni dejavnosti, kakor tudi določb poslovnika DZ, so še zapisali in pojasnili, da sta oba predpisa namenjena pripravi dobrih oz. boljših predpisov. "Zato ministrstvo pojasnjuje, da bo novi zakon o varstvu okolja pripravljen in vložen v zakonodajni postopek v skladu s predpisi ter bo vseboval vse predpisane sestavine," so sklenili.
Varuh človekovih pravic je sicer v odgovoru Lesjaku zapisal, da je ministrstvo za okolje zgolj formalno sledilo določilom, da ima javnost pravico vpogleda in možnost dajanja mnenj in pripomb na osnutek predpisa v trajanju najmanj 30 dni oz. 14 dni v primeru manj pomembnih sprememb.
Osnutek predloga po navedbah varuha tudi dosledno ne sledi strukturi veljavnega zakona o varstvu okolja, kar onemogoča učinkovito sledenje spremembam. Obrazložitev osnutka sprememb zakona, ki obsega 309 členov, je podana strnjeno na eni strani, vsebinsko pa ima zgolj programsko in načelno naravo.
Ministrstvo za okolje in prostor je predlog zakona v javno obravnavo poslalo konec lanskega decembra. Sprva je bila razprava predvidena do 1. februarja, naknadno pa je bila podaljšana do 11. februarja letos.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki