Portal TFL

STA novice / DZ bo o razglasitvi kompleksne krize odločal z večino glasov vseh poslancev

petek, 12.3.2021

Ljubljana, 12. marca (STA) - Odbor DZ za notranje zadeve je danes v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o tujcih. Na predlog SMC je s tesno večino izglasoval dopolnilo, po katerem bo DZ kompleksno krizo lahko razglasil s kvalificirano večino, torej z večino glasov vseh poslancev, in ne z navadno, kot je predvidevalo prvotno dopolnilo.

S predlagano novelo zakona o tujcih se zaostrujejo pogoji za bivanje tujcev v Sloveniji in uvaja pojem kompleksne krize. Z njeno razglasitvijo bi v primeru spremenjenih razmer na področju migracij lahko začasno suspendirali izvajanje zakona o mednarodni zaščiti in tako omejili dostop do azila.

Tako bi po predlogu policisti namero tujca za vložitev prošnje za mednarodno zaščito zavrgli, razen če ne bi med preverjanjem zaznali sistemskih pomanjkljivosti, ki bi lahko povzročile nevarnost mučenja, nečloveškega ali poniževalnega ravnanja v državi, v katero vračajo tujca. Individualno bi med drugim upoštevali tudi zdravstveno stanje tujca, je na četrtkovem delu seje pojasnil notranji minister Aleš Hojs.

Prav okoli uvedbe pojma kompleksne krize je bilo največ govora tudi na današnjem nadaljevanju obravnave predloga. V SMC so namreč pripravili dopolnilo, po katerem bi DZ kompleksno krizo razglasil le s kvalificirano večino, torej večino glasov vseh poslancev. To dopolnilo je na seji predstavila vodja poslanske skupine Janja Sluga.

Ugovarjal ji je minister Hojs, ki je poudaril, da so na predlog SMC že odločanje o uvedbi tega instituta prenesli z vlade na DZ. Zato je "dodatno zaostrovanje", ki so ga vnesli s dopolnilom, torej za uvedbo kvalificirane večine, označil za nekorektno. Opozoril je, da bi se lahko ponovila zgodba s 37.a členom zakona o obrambi oz. že večkrat neuspešnimi poskusi dodelitve dodatnih pooblastil vojski na meji. Strinjal se je Branko Grims iz SDS, ki je opomnil, da koalicijski dogovor ni bil takšen.

So pa predlagateljem iz SMC v bran stopili v opoziciji. Nataša Sukič iz Levice in Bojana Muršič sta celo ocenili, da bi bilo bolje, če bi bila zahtevana večina v DZ dvotretjinska. Kljub temu so v opoziciji dopolnilo nazadnje podprli, tako da je bil nazadnje sprejet s tesno večino 10 proti devetim članom odbora.

Odbor je sicer potrdil tudi mnoga koalicijska dopolnila na zakonski predlog, zavračal pa dopolnila Levice, ki jih je na seji predstavljala Sukičeva in s katerimi je predlagala črtanje nekaterih členov predloga. Nasploh je Sukičeva tudi predlog v celoti označila za nečloveškega in ocenila, da ni v skladu ne s slovensko ustavo ne z mednarodnimi konvencijami.

Pritrjevali so ji ostali opozicijski članice in člani odbora, med drugim pa opozorili na po njihovem mnenju neustrezne določbe glede združevanja družin tujcev in glede tujih delavcev v Sloveniji.

Kljub vsemu je odbor predlog novele z 11 glasovi za in osmimi proti skupaj s sprejetimi dopolnili potrdil in ga tako pripravil za plenarno sejo DZ.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window