četrtek, 11.3.2021
Ljubljana, 11. marca (STA) - Holding Slovenske elektrarne (HSE) in Termoelektrarna Šoštanj (Teš) sta danes uradno potrdila, da sta s skupino General Electric podpisala zunajsodno poravnavo, vredno 261 milijonov evrov, zaradi Alstomove podražitve projekta izgradnje šestega bloka Teša. Nakazilo večinskega deleža, 131 milijonov evrov, na račun Teša je že bilo izvedeno.
Teš in HSE sta poravnavo s pravnim naslednikom Alstoma v korist Teša sklenili v sredo. S tem bo zahtevek iz uveljavljane škode slovenskih družb v arbitražnem postopku zaradi investicije iz leta 2008 umaknjen, so danes zapisali v HSE.
Dogovor o poravnavi prihaja po več kot treh letih pogajanj. Skupno 261 milijonov evrov bo Teš pridobil iz več delov, in sicer bo šlo za izplačilo zneska v višini 138,7 milijona evrov, dobavo storitev dolgoročnega vzdrževanja in digitalizacije Teša 6 z ocenjeno vrednostjo učinkov več kot 110 milijonov evrov ter za okoli 12 milijonov evrov drugih prihrankov in povračil stroškov, ki bi bili sicer potrebni za obratovanje Teša 6.
V vseh zneskih je HSE že upošteval ustrezno diskontno stopnjo oz. časovno vrednost denarja, so dodali. Dodatno so pojasnili tudi načrtovane storitve dolgoročnega vzdrževanja in digitalizacije. "Cilj je napredno vzdrževanje ključne tehnološke opreme bloka 6 in doseči tudi pozitivne učinke dviga razpoložljivosti in izkoristka bloka," so navedli.
Član poslovodstva HSE Uroš Podobnik je za današnje Delo dejal, da se je glede na očitke o korupciji v arbitražnem postopku General Electric odločil, da je v njegovem interesu poravnava in ne nadaljevanje arbitraže. Ameriška družba se sicer ni opredelila glede korupcije. Del denarja bodo namenili za poplačilo več kot polmilijardnega dolga, ki je nastal zaradi gradnje šestega bloka Teša.
HSE in Teš sta 25. januarja 2017 zoper družbe skupine General Electric pred Mednarodno gospodarsko zbornico vložila zahtevo za arbitražo. General Electric je Alstomova elektroenergetska podjetja prevzel leta 2015. Namen arbitraže je bil povrnitev čim večjega deleža domnevne škode, ki izvira iz protipravnih ravnanj ob izgradnji bloka 6.
Projekt je bil namreč bistveno dražji od sprva dogovorjene cene. Prvotno dogovorjena vrednost pogodbe je znašala 654 milijonov evrov, po zaslugi 11 aneksov in 19 variacij (dogovorov) pa je v poznejših letih zrasla na 1,4 milijarde evrov evrov. Poleg tega, da v njej ni bilo protikorupcijske klavzule, ni temeljila na slovenskem, ampak na švicarskem pravu.
V skladu z dogovorom bosta obe družbi po sklenjeni arbitraži umaknili tožbo in se odpovedali nadaljnjim arbitražnim odškodninskim zahtevkom. Pogoj za umik tožbe in odpoved zahtevku je bil izpolnjen z nakazilom prvega obroka denarnih sredstev v višini 131 milijonov evrov na bančni račun Teša v sredo.
"Za nadaljevanje tožbe se nismo odločili, ker so cenitve mednarodnih finančnih izvedencev in odvetniških ekip pokazale, da bi HSE oziroma Teš ob upoštevanju različnih tveganj v arbitražnem postopku predvidoma dobila manj kot 80 milijonov evrov. Vrednost denarnega izplačila, ki smo ga dosegli v poravnavi in znaša 138,7 milijona evrov, bistveno presega znesek, ki smo si ga realno obetali v arbitraži," je pojasnil Podobnik.
Podpis poravnave se sicer ne ukvarja z vprašanjem dokazovanja korupcije, s tem se ukvarjajo organi pregona. Specializirano državno tožilstvo je namreč lani v tej zadevi na celjsko okrožno sodišče vložilo obsežno obtožnico zoper 12 fizičnih oseb in dve podjetji, med drugim tudi Alstom Power.
S Tešem 6 se je ukvarjala tudi parlamentarna preiskovalna komisija, ki je v svojem poročilu spomladi 2018 napisala, da so vse vlade od 2004 do 2012 ravnale neodgovorno, največjo politično odgovornost pa da nosi nekdanja vlada Boruta Pahorja z ministroma za finance in za gospodarstvo Francem Križaničem in Matejem Lahovnikom.
V SD so na Twitterju v sredo zapisali, da je na "odgovornost za neukrepanje v času Pahorjeve vlade opozorila že preiskovalna komisija, v kateri je SD tvorno sodelovala in poročilo tudi podprla". Glede projekta pa, da so vedno zagovarjali stališče, naj se razišče vsa koruptivna dejanja in naj primer dobi končni epilog. Oglasili so se tudi v Levici, kjer so ocenili, da odškodnina nikakor ne bo poplačala niti finančne niti okoljske škode "zlatega dimnika" Teš 6.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki