Portal TFL

STA novice / Uresničevanje koalicijske pogodbe: Pripravljen zakon o demografskem skladu, višja povprečnina občinam, okrepljen dialog s sosedami (tema) (I)

sreda, 10.3.2021

Ljubljana, 10. marca (STA) - Vlada je v prvem letu dela v skladu s koalicijsko pogodbo med drugim pripravila predlog zakona o Nacionalnem demografskem skladu, v zaključni fazi je tudi predlog zakona o debirokratizaciji. Sledila je zavezi o dvigu povprečnin občinam, pripravila zakonodajo glede bivanja tujcev pri nas, na zunanjepolitičnem področju pa okrepila dialog s sosedami.

Koalicija, ki so jo pred letom dni sestavile stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS, slednja pa je decembra iz nje izstopila, je podobno kot že vrsta predhodnih vlad napovedala administrativne razbremenitve za podjetja in posameznike. Osnutek predloga zakona o debirokratizaciji, ki ga je pripravil vladni strateški svet, naj bi bil v koalicijskem usklajevanju.

Strateški svet za debirokratizacijo je septembra lani pripravil tudi nabor ukrepov s področja davkov, vlada pa doslej z izjemo prenove obdavčitve motornih vozil še ni bistveno posegla na to področje.

Občinam zvišali povprečnino, s predlogom zakona o Nacionalnem demografskem skladu razburili opozicijo

Je pa vlada sprejela predlog zakona o Nacionalnem demografskem skladu, ki naj bi nastal s preoblikovanjem Slovenskega državnega holdinga in v prihodnje prevzel del bremen pokojninske blagajne. Predlog, ki je v DZ, je močno razburil opozicijo, ki napoveduje referendum.

Problematiko najemnih stanovanj naj bi reševala novela stanovanjskega zakona, predlog novele je DZ ta teden potrdil kot primernega za nadaljnjo obravnavo. Ostale potrebne spremembe na stanovanjskem področju pa naj bi po napovedih še sledile v letošnjem letu.

Pospešili so postopke za projekte s področja železniške in cestne infrastrukture, stekli so tudi postopki za uveljavitev sistema e-vinjet. S ciljem povečati prometno pretočnost so na najbolj obremenjeni avtocesti A1 težkim tovornjakom čez dan prepovedali prehitevati, v aprilu pa naj bi zaživela tudi avtocestna policija.

Vlada je dokončno liberalizirala trg naftnih derivatov. S področja energetike sicer velja izpostaviti podpis koncesijske pogodbe za energetsko izkoriščanje srednje Save in nadaljevanje postopkov za izgradnjo zadnje od verige hidroelektrarn na spodnji Savi, Mokrice.

V pripravi je tudi več sprememb sistemskih zakonov s področja kmetijstva. Resorno ministrstvo si prizadeva, da bi novelirana zakona o kmetijstvu in kmetijskih zemljiščih začela veljati do konca aprila.

Vlada je sledila tudi koalicijski zavezi o dvigu povprečnine občinam, in sicer je sprva predvidenih 589,11 evra za leto 2020 povišala na 623,96 evra, za leti 2021 in 2022 pa z občinami sklenila dogovor za 628,2 evra. Stroški občin se zmanjšujejo tudi s sprejetim zakonom o finančni razbremenitvi občin.

Pripravili zakonske predloge o tujcih in mednarodni zaščiti, s predlogom dodatnih pooblastil vojski na meji niso uspeli

S ciljem učinkovitega varovanja državne meje in doslednega spoštovanja azilnega postopka je notranje ministrstvo pripravilo prenovljeno zakonodajo, ki zaostruje pogoje za bivanje tujcev v Sloveniji in uvaja pojem kompleksne krize, ob kateri bi oblasti lahko preprečile podajanje prošenj za mednarodno zaščito. Noveli zakona o tujcih in o mednarodni zaščiti sta še v postopku v DZ.

Koalicija je tudi uresničila napovedi o spremembah pri pridobitvi začasnega in stalnega prebivališča tujcev, v DZ nedavno sprejeta novela zaostruje pogoje za prijavo prebivališča.

Ena od nalog, zapisanih v koalicijski pogodbi, je tudi ureditev razmer v policiji in statusa policistov. Notranji minister Aleš Hojs se strinja s tem, da se policiste izloči iz enotnega plačnega sistema, s čimer naj bi lažje uredili njihov status, na drugi strani pa se sooča tudi z očitki, da s številnimi zahtevami za nadzor nedovoljeno posega v delo in samostojnost policije.

Vlada si je prav tako prizadevala za dodelitev dodatnih pooblastil vojski na meji za pomoč policiji, a v DZ predlog ne v prvem ne v drugem poskusu ni prejel zadostne podpore.

Uvajanja naborniškega sistema se vlada vsaj za zdaj ni lotila. Je pa z zakonom o obrambi ustvarila pogoje za izboljšanje statusa vojakov, medtem ko je izvajanje dolgoročnih vojaških investicij ustavno sodišče zaenkrat zaustavilo z začasnim zadržanjem zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski.

Ocene glede krepitve ugleda Slovenije v tujini različne

Na zunanjepolitičnem področju si je vlada v koalicijski pogodbi zadala cilj, da bo okrepila ugled Slovenije v Evropi in svetu ter povečala kredibilnost države v EU in Natu. Zunanji minister Anže Logar je v zadnjih mesecih večkrat javno ocenil, da je nova vlada v pol leta naredila več za krepitev ugleda države, kot je bilo na tem področju storjenega v zadnjih nekaj letih.

Na drugi strani je bila opozicija zelo kritična predvsem zaradi tvitanja Janeza Janše, s katerim je po njeni oceni naredil veliko škodo ugledu države. Janša je med drugim razburil s tviti v zvezi z ameriškimi volitvami, nakar je sledilo še njegovo prerekanje na Twitterju s tujimi novinarji. To je povzročilo precej dvigovanja obrvi tudi v Evropi, sploh ker bo Slovenija s 1. julijem prevzela predsedovanje Svetu EU.

V koaliciji tovrstne očitke zavračajo in izpostavljajo predvsem veliko aktivnost ministra Logarja, ki je v minulem letu kljub pandemiji covida-19 opravil številna srečanja s tujimi kolegi, tudi v živo.

V zadnjem letu se je okrepil dialog z vsemi sosedami, tudi s Hrvaško, ki je bil pred tem več let na mrtvi točki. Še vedno sicer ni premika glede hrvaškega priznavanja arbitražne razsodbe, je pa Slovenija brez večjega nasprotovanja sprejela hrvaško razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu. Na tej točki se je pomembno okrepil tudi dialog z Italijo.

Krepi se tudi sodelovanje z Avstrijo, ki sicer ohranja nadzor na meji, uveden zaradi migrantske krize, intenzivira se sodelovanje z državami višegrajske četverice.

Vlada je napovedala tudi osvežitev zunanjepolitične strategije Slovenije, a konkretnih predlogov doslej še ni predstavila.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window