Portal TFL

STA novice / Predlog za možnost tajnega glasovanja na daljavo končal zakonodajno pot

torek, 16.2.2021

Ljubljana, 16. februarja (STA) - Poslanske skupine so na izredni seji DZ v ponedeljek ponovile svoja stališča do predloga sprememb poslovnika DZ, s katerim bi na predlog LMŠ, SD, Levice in SAB poslancem v primeru izrednih okoliščin, tudi epidemije, omogočili tajno glasovanje na daljavo. Predlog, ki na komisiji za poslovnik ni dobil dvotretjinske večine, je končal zakonodajno pot.

Po predlogu sprememb poslovnika bi poslanca, ki bi tajno glasoval zunaj sedeža DZ, obiskala mobilna volilna komisija, mu izročila glasovnico skupaj s pisemsko ovojnico, ki bi jo nato odnesla v DZ.

Predlagatelji so v ponedeljek na izredni seji poudarjali pomen predloga, po katerem bi tudi poslanci v samoizolaciji, karanteni ali v bolniškem staležu lahko tajno glasovali, medtem ko so v koaliciji izpostavili, da bi to prineslo več vprašanj kot odgovorov.

V predstavitvi stališč poslanskih skupin je Maša Kociper iz SAB dejala, da je predlagana sprememba najpomembnejša zato, da bi zagotovili tajno glasovanje vsem poslancem, ki bi to želeli. Bistvena vsebina poslančevega dela in izvrševanje vsakega poslanskega mandata je namreč pravica in dolžnost glasovanja, je poudarila.

Po besedah poslanca Levice Mateja T. Vatovca gre predvsem za vprašanje možnosti izbire. Če nekdo sploh nima možnosti, da izvršuje svojo funkcijo, čeprav bi jo želel, je to večja kršitev kot to, da takšno možnost dobi, je menil. Obiskala bi ga volilna komisija in pred njo bi na varnem v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje opravili glasovanje, je pojasnil.

Tina Heferle iz LMŠ je spomnila, da so spomladi potrebne glasove za izglasovanje poslovniških sprememb, ki so omogočile javno glasovanje na daljavo, prispevali tudi v opoziciji, medtem ko so v tokrat obravnavanem primeru od koalicije dobili košarico. Dejan Židan iz SD pa verjame, da ko bodo naslednjič spreminjali poslovnik, bodo uveljavili tajno digitalno glasovanje iz daljave, kar Evropski parlament že omogoča.

Načelo tajnosti varuje svobodo glasovanja poslanca pred posegi političnih strank, različnih interesnih skupin ali kogar koli drugega, pa je dejal Ivan Hršak iz DeSUS. Poslanci DeSUS glede tega, ali vzpostaviti pravno podlago za tajno glasovanje na daljavo, niso zavzeli enotnega stališča. Strinjajo pa se, da ni na mestu hitro sprejemanje rešitev na tem področju, je povedal.

V koaliciji so bili do predloga skeptični. Janja Sluga iz SMC je dejala, da je za SMC ključno, da se glasovanje omogoči na izrecno osebno zahtevo poslanca, da je tajno in prostovoljno in da poteka na naslovu, kjer poslanec prebiva. S tem bi po njenih besedah preprečili pritiske na bolnega poslanca v bolnišnici. Vendar njihova dopolnila na seji komisije DZ za poslovnik niso bila sprejeta.

Pobude opozicije po oceni Aleksandra Reberška iz NSi prinašajo več vprašanj kot odgovorov. Za odprtje skrinjice z glasovnicami bi bilo treba počakati tri dni, torej bi bil tudi rezultat glasovanja šele čez tri dni. To pa odpira tudi vprašanja o zagotavljanju skladnosti z roki iz poslovnika in ustave, je ocenil.

Vzrok za predlog opozicije je le "reševanje vojaka Karla Viktorja Erjavca" oziroma storiti vse v lovu za 46. glas, pa je dejal poslanec Tomaž Lisec iz SDS. Poslovnik je treba po njegovih besedah spreminjati s tresočo roko in ne glede na to, ali ga trenutno opozicija potrebuje v svojem skoku na oblast.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window