Portal TFL

STA novice / Predlog novele zakona o tonaži tokrat brez podpore dela koalicije

sreda, 27.1.2021

Ljubljana, 27. januarja (STA) - Novela zakona o tonaži, o kateri bodo danes po vetu državnega sveta ponovno odločali poslanci, je izgubila podporo dela koalicije. "Zadevo smo še enkrat proučili, pridobili dodatne informacije. Tokrat zakona o tonaži ne moremo podpreti," je v predstavitvi stališča poslanske skupine NSi dejal poslanec Jožef Horvat.

DZ je novelo zakona o davku na tonažo, s katero se za novih 10 let podaljšuje posebna ureditev, po kateri za ladjarje velja alternativna davčna obravnava, sprejel 17. decembra lani. Teden dni pozneje so državni svetniki nanjo izglasovali odložilni veto, zato bo DZ o njej danes popoldan glasoval še enkrat.

Tokrat so za potrditev potrebni glasovi večine vseh poslancev, to je najmanj 46. A so podporo zakonu odrekli v NSi, pa tudi v SD, Levici in SNS.

Državni svetnik Branko Tomažič je spomnil, da se s predlaganim zakonom upravljalcu ladij daje državno pomoč, hkrati pa odpravlja pogoje glede zaposlovanja pomorščakov pripravnikov ter ladjarjev ter dovoljuje neizpolnjevanje zahtev glede obnove flote.

"Zakon nima vgrajenih ustreznih varoval, ustvarjajo se pogoji, na podlagi katerih bodo po novi shemi državno pomoč sprejemale družbe, ki niso lastnice niti ene ladje," je podčrtal Tomažič. Dva zavezanca, ki sta v preteklem desetletnem obdobju prejela več kot 23 milijonov evrov državnih pomoči, sta še vedno davčna dolžnika, je dodal.

"Odločamo o besedilu zakona, ki bi zasebniku znova podaril nekaj deset milijonov evrov državne pomoči, ne da bi za to zahteval ohranjanje dejavnosti, števila ladij ali zaposlenih pomorščakov," je bila podobno kritična Bojana Muršič (SD).

Primož Siter iz Levice je izpostavil, da novela omogoča dodatne davčne odpustke za tuje korporacije, ki so registrirane v davčnih oazah in so hkrati v Sloveniji na seznamu davčnih dolžnikov. "Če bi zakon dejansko pripomogel k izboljšanju konkurenčnosti firm v slovenski lasti in posledično tudi slovenskim zaposlenim, bi ga podprli, ker pa gre tukaj za interese privatnih žepov, še posebej tistih iz tujine, pa v SNS takim predlogom absolutno nasprotujemo," je podobno dejal Jani Ivanuša iz omenjene poslanske skupine.

Medtem je Marko Bandelli (SAB) menil, da je izterjava neplačanih davčnih obveznosti "pristojnost in obveznost davčne uprave", od katere takšno izterjavo SAB tudi pričakuje. Sicer pa si v stranki "prizadevamo za obstoj in razvoj slovenskega pomorstva, zato bomo zakon podprli".

Izterjavo neplačanih dolgov od Finančne uprave RS (Furs) pričakuje tudi Robert Polnar (DeSUS), ki pa je obenem menil, da bi zavrnitev novele pomenila izgubo davčnih zavezancev oziroma ladjarjev v Sloveniji, kar bi imelo negativne posledice za Luko Koper in manjšo možnost za zaposlitve naših pomorščakov ter dodatne težave pri organizaciji njihovega izobraževanja v Sloveniji. Tudi v DeSUS bodo novelo zato podprli.

"Če zakon ne bo sprejet, bo Slovenija edina pomorska država v Evropski uniji, ki takšne sheme oziroma davka na tonažo ne bo uporabljala. To bi pomenilo izgubo pomembnih konkurenčnih sposobnosti naše pomorske panoge, je prepričana Monika Gregorčič (SMC). "Poleg tega ta zakon spodbuja zaposlovanje slovenskih pomorščakov. Posledično to pomeni ohranjanje delovnih mest ter pomorskega znanja," je dodala.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window