sreda, 20.1.2021
Ljubljana, 20. januarja (STA) - Na pravosodnem ministrstvu so po ugotovljeni neustavnosti dela zakona o prekrških pojasnili, da letos načrtujejo novelo zakona o prekrških, ki bo ustrezno uredila področje pritožbe zoper odločitev sodišča o zahtevi za sodno varstvo. Glede na možnost, ki jo je določilo ustavno sodišče, pa je sedaj pritožbo dopustno vložiti do 28. februarja.
Ustavno sodišče je namreč odločilo, da je drugi odstavek 66. člena zakona o prekrških, ki v določenih primerih omejujejo pritožbo zoper nekatere odločbe sodišča, v neskladju z ustavo. Omenjeni del zakona iz poglavja o vročanju odločb sodišča o zahtevi za sodno varstvo pritožbo dovoljuje le v primerih, ko je bila izrečena višja globa od najnižje predpisane za prekršek ali ko je bila izrečena globa, ki je predpisana v večkratniku ali v odstotku, oziroma ko sta bila izrečena odvzem predmetov ali odvzem premoženjske koristi v vrednosti, ki presega 400 evrov.
V drugih primerih pritožbe ne dopušča, to pa po mnenju ustavnih sodnikov pomeni poseg v pravico iz 25. člena ustave, ki med drugim pravi, da je vsakomur zagotovljena pravica do pritožbe ali drugega pravnega sredstva proti odločbam sodišč in drugih državnih organov.
Ustavno sodišče je DZ naložilo, da mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta, do odprave protiustavnosti pa se spornega dela odstavka ne sme uporabljati.
Obenem je ustavno sodišče v odločbi, ki je bila v uradnem listu objavljena prejšnji teden, dalo možnost vložitve pritožbe. Tako je zoper odločitev sodišča o zahtevi za sodno varstvo, zoper katero pritožba ni bila dovoljena in je bila zoper odločitev pravočasno vložena ustavna pritožba s predlogom za izjemno obravnavo sicer nedovoljene ustavne pritožbe, o kateri ustavno sodišče do objave odločbe v uradnem listu še ni odločilo, dovoljena pritožba na podlagi drugega odstavka 66. člena zakona o prekrških. Vlagatelj pa jo lahko vloži v roku 45 dni po objavi odločbe ustavnega sodišča v uradnem listu. Pritožnik mora v pritožbi izkazati, da je zoper odločitev sodišča o zahtevi za sodno varstvo na ustavno sodišče pravočasno vložil ustavno pritožbo s predlogom za izjemno obravnavo sicer nedovoljene ustavne pritožbe.
Zoper odločitev sodišča o zahtevi za sodno varstvo, zoper katero pritožba ni bila dovoljena in se rok za vložitev ustavne pritožbe še ni iztekel do dneva objave odločbe ustavnega sodišča, pa je prav tako dovoljena pritožba v roku 45 dni, piše v odločbi ustavnega sodišča.
"Navedeno pomeni, da je dopustno pritožbo zoper odločitev o zahtevi za sodno varstvo vložiti do vključno 28. februarja 2021 do 23.59 ure," so v zapisu na spletni strani pojasnili na ministrstvu za pravosodje, kjer sicer načrtujejo pripravo novele zakona o prekrških.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki