torek, 12.1.2021
Ljubljana, 12. januarja (STA) - Inšpektorji štirih inšpektoratov so zaključili dveletno akcijo skupnih nadzorov imetnikov okoljevarstvenih dovoljenj. Pregledali so okoli 450 zavezancev in ugotovili številne kršitve in nepravilnosti, ki pa so jih zavezanci v veliki meri že odpravili. Akcija je tako zagotovila zakonitost in večjo varnost, so poudarili na okoljskem inšpektoratu.
Skupne nadzore so izvajali inšpektorji za okolje inšpektorata za okolje in prostor, inšpektorji inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, inšpektorji za področje strojne energetike in področje elektro energetike inšpektorata za infrastrukturo ter, v kolikor je nadzirano podjetje delovalo s kemikalijami, tudi inšpektorji urada za kemikalije, so sporočili z inšpektorata za okolje in prostor.
Usmerjene inšpekcijske nadzore pri upravljavcih naprav ali obratov so začeli 1. septembra 2018 in vsak teden opravili nadzor pri petih imetnikih okoljevarstvenih dovoljenj. V akciji so bili načrtovani inšpekcijski nadzori pri 475 zavezancih. Od teh jih je 198 pridobilo okoljevarstveno dovoljenje za naprave IED, 31 zavezancev pa za seveso obrate. V devetih primerih so imeli zavezanci dovoljenje po obeh predpisih. Ostala dovoljenja so bila izdana za t. i. druge naprave.
Cilj inšpekcijskih nadzorov je bil pregled delovanja imetnikov okoljevarstvenih dovoljenj v skladu s predpisi, pa tudi preverjanje aktualnosti in ažuriranosti okoljevarstvenih dovoljenj z dejavnostjo naprave oziroma obrata.
Inšpektorji za okolje so opravili nadzore pri 454 zavezancih. Načrtovanih nadzorov ni bilo mogoče izvesti pri 21 zavezancih, ker ti v času nadzora niso opravljali dejavnosti, za katero so pridobili okoljevarstveno dovoljenje.
199 zavezancem so zaradi ugotovljenih kršitev izrekli 189 upravnih ukrepov, od tega 113 odločb in 76 opozoril na zapisnik. Uvedenih je bilo tudi 20 prekrškovnih postopkov. Posameznim zavezancem je bilo izrečenih več ukrepov. Zavezanci so z izjemo nekaterih, kjer roki za ureditev stanja še niso pretekli, odpravili kršitve in nepravilnosti, so dodali na inšpektoratu.
Poleg tega so bili inšpektorji pri nadzoru pozorni na morebitne netočne in zastarele navedbe v okoljevarstvenih dovoljenjih. Nanje so opozorili Arso. Agenciji so predlagali tudi, da bi v primeru, ko se okoljevarstvena dovoljenja večkrat spreminjajo in dopolnjujejo, izdali čistopis dovoljenja in s tem olajšali nadzor.
V imenu Inšpektorata RS za infrastrukturo so nadzor izvajali tako energetski inšpektorji za področje energetike kot energetski inšpektorji za področje strojne energetike. Največ nepravilnosti so ugotovili na področju nizkonapetostnih inštalacij in strelovodne zaščite in na področju strokovne usposobljenosti upravljalcev energetskih naprav. Poleg tega so nepravilnosti ugotavljali pri vzdrževanju energetskih inštalacij in pripadajočih transformatorskih postaj ter pri pregledovanju in preizkušanju opreme pod tlakom. Nepravilnosti so bile tudi na področju ex-opreme.
Izdali so 112 ureditvenih odločb oziroma izrekli 391 opozoril na zapisnik. Uvedli so osem izvršilnih postopkov in izrekli pet denarnih kazni.
Inšpektorji za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami so leta 2018 odredili 125 ukrepov in 105 prekrškov, leta 2019 so pri 87 zavezancih ugotovili kršitve predpisov, pri 67 so te kršitve predstavljale tudi prekršek. Lani pa so odredili 140 ukrepov ter 119 prekrškov.
Inšpekcija za kemikalije Urada RS za kemikalije je sodelovala v nadzoru 64 zavezancev. Nepravilnosti ali pomanjkljivosti so ugotovili pri 20 pregledanih objektih. Najpogosteje je šlo za neprimerna tla v skladišču, povezanost odtokov s kanalizacijo, odsotnost ali premajhno zmogljivost lovilnih posod oz. bazenov za primer nenadnega izlitja tekoče kemikalije, skupno skladiščenje nezdružljivih nevarnih kemikalij, odsotnost ročnih prh za izpiranje oči ter neprimerno opremo v skladišču.
Nadzor nad okoljevarstvenimi dovoljenji je leta 2017, po številnih nevarnih požarih v podjetjih, zlasti tistih za ravnanje z odpadki, vlada odredila pod taktirko takratne okoljske ministrice Irene Majcen. Zlasti sta v javnosti odmevala požar v vrhniškem Kemisu ter na območju podružnice podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Straži.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki