ponedeljek, 28.12.2020
Ljubljana, 28. decembra (STA) - V Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da bi kakršenkoli odliv zdravnikov in zobozdravnikov v upokojitev ob izpolnjevanju pogojev za starostno upokojitev, kar je eden od predlogov sedmega protikoronskega zakona, dodatno ogrozil dostopnost zdravstva. Do konca leta 2022 bi pogoje namreč izpolnilo 951 zdravnikov in zobozdravnikov.
Vladni predlog sedmega protikoronskega paketa ravno danes obravnava odbor DZ za finance. V njem je tudi predlog določbe, ki daje možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu brez navedbe utemeljenega vzroka, če izpolnjuje pogoje za pravico do starostne pokojnine.
Ukrep prenehanja delovnega razmerja, ko delavec izpolni 40 let delovne dobe in 60 let starosti ali pa 15 let delovne dobe in 65 let starosti, bi po navedbah zbornice za zdravstvo v številkah pomenil, da bi že letos pogoje za upokojitev izpolnilo 497 zdravnikov in 117 zobozdravnikov, do konca leta 2022 pa še dodatno 290 zdravnikov in 47 zobozdravnikov.
"To je skupaj kar 951 zdravnikov in zobozdravnikov ali 10,51 odstotka vseh trenutno aktivnih zdravnikov in zobozdravnikov. Kakršenkoli prisilni odliv v upokojitev bi še dodatno ogrozil dostopnost zdravstva," so poudarili v sporočilu za javnost.
Spomnili so tudi, da je Slovenija po številu vseh zdravnikov na prebivalca na samem repu evropskih držav, s predlaganim ukrepom vlade pa se bo po oceni zdravniške zbornice ta razkorak le še povečal.
Sprejeti ukrep bi na področju družinske medicine do konca leta 2022 namreč pomenil, da bi se v upokojitev dodatno lahko poslalo še 185 družinskih zdravnikov oz. 13,43 odstotka vseh. Na področju pediatrije bi to pomenilo izgubo 76 pediatrov (11,66 odstotka) do konca leta 2022 in 52 ginekologov (13,27 odstotka). Kot še ugotavljajo v zbornici, bi se na sekundarni ravni zdravstvenega varstva s sprejetim ukrepom do konca leta 2022 med drugim upokojilo 50 internistov, 32 psihiatrov in 19 ortopedskih kirurgov.
Prisilno upokojevanje bi po oceni zbornice močno poslabšalo tudi zobozdravstveno oskrbo prebivalstva. Čakalne dobe se tudi tu podaljšujejo, saj v Sloveniji vsaj od leta 2018 primanjkuje do 500 programov otroškega in odraslega zobozdravstva. Glede na predlagano določbo bi do konca leta 2022 pogoj za upokojitev izpolnilo tudi 164 zobozdravnikov oz. skoraj 12 odstotkov vseh.
Zdravniška zbornica zato opozarja, da je predlog takega ukrepa v tem času, še posebej pa za zdravstvo, skrajno neprimeren. "Poleg tega takšno prisilno upokojevanje omogoča delodajalcem, da določenim delavcem delovno razmerje arbitrarno preneha, drugim pa ne," so izpostavili.
Podobno izpostavljajo tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Kot so poudarili, je v tem trenutku potrebna vsaka zdravniška roka in bo neprecenljiva tudi v času okrevanja zdravstva po epidemiji, zato predlog v Fidesu ocenjujejo kot neprimeren in škodljiv.
"Eden izmed glavnih razlogov, zaradi katerih je treba izvajati vse protikoronske ukrepe, je pomanjkanje kadrov, ki je celo večji problem kot opremljenost prostorske zmogljivosti bolnišnic. Zato je popolnoma nelogično in kontraproduktivno, da bi v takšni situaciji kot interventni ukrep predlagali nekaj, kar bo število zdravnikov v javnem sistemu zmanjšalo in akutnost kadrovske situacije pri boju zoper epidemijo covida-19 še dodatno poslabšalo," je zapisal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.
V zbornici se tudi sprašujejo, kako bo zagotovljeno, da bodo ti postopki potekali transparentno in ne bodo uporabljeni za prisilno upokojevanje le nekaterih zaposlenih, ki bodo izpolnili te pogoje. To ne velja le za zdravstvo ampak za celotno javno upravo in tudi gospodarstvo, so opomnili.
Opozicijske SD, SAB in LMŠ ter DeSUS sicer predlagajo dopolnila, da se omenjeni člen glede upokojevanja iz predloga zakona črta.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki