ponedeljek, 28.12.2020
Bruselj, 28. decembra (STA) - Članice EU, ki so jih zastopali veleposlaniki, so danes podprle načrte Bruslja o investicijskem sporazumu s Kitajsko. Pot do dogovora med ogromnima igralcema v svetovnem gospodarstvu je tako odprta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nemško predsedstvo Svetu EU je na današnjem zasedanju na ravni veleposlanikov ugotovilo, da dogovoru s Kitajsko nobena država ni prižgala rdeče luči. Države so pozdravile pozitiven napredek v pogajanjih, saj je Kitajska v zadnjem obdobju menda naslovila tudi njihove pomisleke o uporabi prisilnega dela.
Evropski parlament je pred dobrim tednom na plenarnem zasedanju v Bruslju ostro obsodil kršenje človekovih pravic na Kitajskem. Evroposlanci so opozorili na sistem prisilnega dela na Kitajskem, še posebej izkoriščanje Ujgurov, Kazakov, Kirgizov in drugih muslimanskih manjšin v tovarnah v taboriščih za prevzgojo in zunaj njih v avtonomni pokrajini Xinjiang.
Neuradno vidi navajajo, da bi lahko Bruselj in Peking sporazum napovedala že do konca tega tedna. Šlo bi za pomemben gospodarski motor za obe strani in ključno krepitev gospodarskih povezav med dvema ekonomskima velikanoma pred prihodom novoizvoljenega ameriškega predsednika Joeja Bidna v Belo hišo januarja prihodnje leto.
Odhajajoči ameriški voditelj Donald Trump se je zapletel v trgovinsko vojno s Kitajsko, z novimi carinami pa je nenehno grozil tudi EU. A je tudi Biden že izrazil pomisleke glede ravnanja Evrope, njegova ekipa pa je neuradno pozvala Bruselj, naj se glede prihodnjih potez posvetuje z Washingtonom.
Pomisleki med drugim ostajajo v zvezi z delavskimi pravicami na Kitajskem, EU pa je na Peking močno pritiskala tudi glede spoštovanja intelektualne lastnine, prisilnega prenosa tehnologij, subvencij za javna podjetja ter podnebnega ukrepanja.
S celovitim dogovorom o investicijah bi evropska podjetja lažje vstopala na kitajski trg, imela bi bolj izenačene pogoje poslovanja, zaščita vlagateljev pa bi se izboljšala. Kritiki medtem opozarjajo, da bi sprejem sporazuma z državo z enopartijskim sistemom, ki med drugim zatira demokracijo v Hongkongu in dovoljuje izkoriščanje Ujgurov, neizogibno spodkopal vlogo EU kot zaščitnice človekovih pravic.
Kitajska je v luči globalne pandemije covida-19 v tretjem letošnjem četrtletju prehitela ZDA in postala največja trgovinska partnerica EU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki