nedelja, 27.12.2020
Ljubljana, 27. decembra (STA) - Organi Levice, SD in SAB bodo v začetku tedna odločali o podpori kandidaturi Karla Erjavca za mandatarja nove vlade. Njihovo načelno soglasje že ima, LMŠ pa je o tem že odločila. Konstruktivno nezaupnico bodo verjetno tudi v primeru, če ne bo podprta s 46 podpisi poslancev, vložili do četrtka, DZ pa bo o predlogu odločal v prvih delovnih dneh 2021.
Iz SD so sporočili, da bo predsedstvo stranke o Erjavcu kot kandidatu za mandatarja za sestavo nove vlade odločalo v torek. V prvi polovici tedna bodo odločali tudi organi Levice in SAB. V LMŠ so Erjavca že podprli, so pojasnili v stranki. Po Erjavčevih besedah so dogovorjeni, da omenjene stranke, ki sodelujejo v koaliciji ustavnega loka (KUL) to storijo, kar bo zagotovilo, da bo kandidat za mandatarja nove vlade on, in ne kdo tretji.
Pričakovati je, da bodo nezaupnico vložili tik pred iztekom leta, najverjetneje v četrtek, odločali pa prihodnje leto. Tudi predsednik DZ Igor Zorčič je v sredo ocenil, da bo DZ o predlogu odločal prvi delovni teden v januarju.
Volitve novega predsednika vlade se opravijo najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga. DZ lahko na predlog najmanj desetih poslancev ali predsednika DZ z večino glasov vseh poslancev odloči, da se volitve opravijo kasneje, vendar najpozneje v 30 dneh po vložitvi predloga za izvolitev novega predsednika vlade.
Vložitev nezaupnice verjetno tudi v primeru, če ne bo podprta s 46 podpisi
DZ sicer izglasuje nezaupnico vladi tako, da na predlog najmanj desetih poslancev z večino glasov vseh poslancev izvoli novega predsednika vlade.
Čeprav je Erjavec v ponedeljek zvečer za STA napovedal, da bo za mandatarja kandidiral le v primeru, da bo imel 46 poslanskih podpisov, pa je po torkovem sestanku s strankami KUL izjavo spremenil in sporočil, da bodo vložili nezaupnico do konca leta. Pričakuje, da bodo dotlej zbrali 46 poslanskih podpisov. Dejal je, da jim gre dobro in so zelo blizu.
Štiri stranke KUL imajo 39 poslanskih glasov. Dodatno je Erjavec v torek zatrdil, da DeSUS, ki je zapustila Janševo koalicijo, zagotavlja glasove štirih poslancev za novo vlado, torej brez Roberta Polnarja, ki so ga izključili iz stranke. Poslanci DeSUS sicer o svojih stališčih molčijo in puščajo prostor ugibanjem, kako bodo ravnali na tajnem glasovanju.
Glasovanje o nezaupnici je namreč tajno, kar tako pri podpornikih aktualne vlade kot predlagateljih nove povzroča negotovost. V zadnjih tednih ob številnih špekulacijah na obeh straneh preštevajo poslance, pogovori potekajo tako s poslanskimi skupinami kot posameznimi poslanci.
Erjavec pričakuje, da v SMC prevzamejo odgovornost za spremembe; poslanci poročajo o pritiskih
Erjavec pričakuje, da tudi poslanci SMC, ki se po njegovih trditvah ne počutijo dobro v tej vladi, tako kot DeSUS prevzamejo odgovornost za spremembo stanja v državi. Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je sicer pred okoli desetimi dnevi sporočil, da je vseh osem poslancev soglasnih v tem, da Erjavca ne bodo podprli za mandatarja. Zatem so se pojavile informacije, da niso soglasni, Erjavec pa je Počivalškovo izjavo označil za neverodostojno.
Podpredsednik SMC Zorčič je pojasnil, da je bilo med poslanci nekaj pomislekov, a Erjavca ne podpirajo, ker je pri tem scenariju preveč neznank. Kot je povedal po ponedeljkovem srečanju predsednikov republike, DZ, vlade in DS, močno dvomi o tem, da bi določeni poslanci SMC prestopili v drugo koalicijo. Verjame namreč, da bo vsak znal ugotoviti, kaj pomeni korak k večji stabilnosti in kaj je avantura.
V sredo je Zorčič ponovil, da se mu zdi nezaupnica tvegano politično dejanje ne le za politični prostor, ampak predvsem za Erjavca in DeSUS.
Poslanci medtem poročajo tudi o pritiskih in grožnjah. V začetku tedna je o tem spregovoril poslanec SMC Gregor Perič. Potem ko se je sprva ob njegovem domu pojavil plakat z napisom Heroj ali izdajalec?, so bili v četrtek v Izoli plakati z enakim sporočilom še s fotografijo Simonoviča in poslanca italijanske narodne skupnosti Feliceja Žiže. Simonovič in Perič sta dogodka obsodila in prijavila policiji.
Janša je v ponedeljek dejal, da se strinja, da je iskanje alternative v formalnem smislu legitimno, "a daleč od legitimnosti je vse tisto, kar se dogaja v ozadju s pritiski na poslance, informacijami o kupovanju glasov, angažiranjem nečesa, kar v normalni državi ne bi smelo obstajati".
Če ima kdo dovolj glasov in meni, da lahko v teh razmerah in tej sestavi DZ sestavi močnejšo vlado, naj to stori, je pozval. A po njegovem prepričanju tega namena ni in sta v KUL najmanj dve stranki, ki sta za predčasne volitve.
Veliko je sicer ugibanj, kakšen odnos do Janševe vlade bi lahko zavzeli poslanci DeSUS, če do nove vlade ne bi prišlo. V parlamentarnem postopku je nenazadnje nekaj predlogov zakonov, ki so jih sooblikovali v koaliciji. Med drugim bo DZ v torek odločal o sedmem protikoronskem zakonu, v katerem je tudi dodatek za upokojence, pred drugo obravnavo pa je zakon o demografskem skladu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki