petek, 18.12.2020
Ljubljana, 18. decembra (STA) - DZ se je danes seznanil z odstopom Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravje, s čimer mu je prenehala ministrska funkcija. Obvestilo o odstopu je predsedniku DZ Igorju Zorčiču danes posredoval premier Janez Janša in napovedal, da bo funkcijo ministra začasno opravljal sam.
Gantar je v odstopni izjavi, ki jo je podal danes, zapisal, da odstopa v skladu s četrtkovo odločitvijo organov stranke DeSUS o odhodu iz koalicije in ob upoštevanju statuta stranke.
Ob tem je zapisal, da je svoje delo ves čas skušal opravljati vestno, z vso odgovornostjo in predanostjo. "Verjamem, da smo skupaj opravili pomembno delo," je zapisal.
Premierju Janši se je ob tem zahvalil za zaupanje in povabilo v vlado in mu zaželel uspešno delo in nadaljnje obvladovanje epidemije covida-19.
Že v četrtek je sicer ocenil, da večjih napak niso delali. Morda bi bila danes, če pogleda za nazaj, kakšna odločitev drugačna, večina pa ne, je dejal. Glavno napako vidi v komunikaciji. Kot je pojasnil, je treba ljudi predvsem v prvi vrsti prepričati, da je nekaj smiselno, prisila pa pri takšnih ukrepih ni prava pot.
Gantar, 60-letni zdravnik, ki je ministrstvo vodil v treh vladah, vedno v kriznem obdobju, v letih 2012 in 2013 se je v dveh vladah spopadal s finančno, letos v tretji s koronavirusno krizo. Dvakrat je s funkcije odstopil, tokrat torej zaradi posledice političnih odločitev stranke, ki jo je nekaj časa tudi vodil.
Stranka DeSUS je namreč v četrtek odločila, da izstopa iz vladne koalicije. Sicer so odločitev o nadaljnjem delu svojih ministrov zaradi kriznih razmer, v katerih se nahaja država, prepustili premierju Janezu Janši, ki pa jih je spomnil, da morajo po statutu stranke DeSUS ministri ob izstopu iz koalicije odstopiti. Temu je sledil Gantar, ne pa tudi kmetijski minister Jože Podgoršek, ki danes dogajanja ni želel komentirati.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je sicer v četrtek pojasnil, da ne izstopajo iz koalicije zaradi epidemije covida-19 ali zaradi dela ministrov, ampak zaradi politike, ki jo izvaja Janša. Po njegovih besedah so problem postopki, ki jih Janša izvaja mimo koalicijske pogodbe, zlasti ko gre za ideološke teme, za posege v medije in druge podobne stvari. "Mi ne želimo orbanizacije Slovenije, avtokratskega sistema, mi ne želimo, da se ljudje bojijo, da morajo za burek plačevati ne vem kakšne kazni. Tudi zunanjepolitično želimo, da se Slovenija vrne na tako imenovani francosko-nemški vlak in želimo, da smo v skupini jedrnih držav Evropske unije," je v četrtek naštel predsednik DeSUS.
Da lahko to dosežemo, po njegovem prepričanju potrebujemo drugo vlado. Svet DeSUS ga je v četrtek tako podprl pri kandidaturi za mandatarja nove koalicije ustavnega loka (KUL).
Po Erjavčevih navedbah sta tudi poslanca Franc Jurša in Jurij Lep na svetu stranke podprla oba sklepa. Pričakuje, da bo odločitvi sledila tudi poslanska skupina. A tudi po današnjem sestanku ni nič jasneje, na koliko glasov poslanske skupine lahko Erjavec računa pri glasovanju o konstruktivni nezaupnici.
Erjavec je sicer danes stopil pred svoje poslance. Ob odhodu s srečanja je bil redkobeseden, dejal je le, da je s pogovori zelo zadovoljen. Medtem pa poslanci o podpori morebitni novi vladi in Erjavcu še vedno molčijo oz. uradnih izjav ne dajejo.
Poslanec DeSUS Branko Simonovič je bil prisoten le v prvem delu sestanka z Erjavcem, saj je zatem kot podpredsednik DZ vodil sejo. Na srečanju s prvakom DeSUS pa ni bil prisoten poslanec Robert Polnar.
Izvršni odbor DeSUS je sicer v četrtek podprl pobudo za izključitev Polnarja iz stranke. Erjavec pričakuje, da ta poslanec že v petek ali v začetku prihodnjega tedna ne bo več član stranke, s tem pa tudi ne več član poslanske skupine. A je Polnar danes pojasnil, da ostaja član poslanske skupine DeSUS, ker iz nje lahko izstopi le sam.
Kdaj bo konstruktivna nezaupnica, ki so jo napovedale opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, vložena, še ni znano. Te stranke, ki so združene v KUL, imajo same premalo glasov, zato računajo na vsaj del poslancev DeSUS in tudi SMC.
Z njihovimi poslanci se je sestal tudi predsednik SMC Zdravko Počivalšek, po pogovorih pa so iz stranke uradno sporočili, da poslanska skupina ne bo podprla morebitne kandidature Erjavca za mandatarja nove vlade. Čez dan so se pojavile sicer nekatere informacije, da pri tem niso soglasni, kar je v izjavi novinarjem potrdil tudi poslanec Branislav Rajić, a dodal, da razmerja niso pomembna in da gre za odločitev poslanske skupine. Zaokrožile so tudi neuradne informacije, da je iz stranke izstopila vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga, a je ta to zanikala.
Tako neznanka še ostaja vprašanje, na koliko poslanskih glasov lahko računa aktualna koalicija. Stranke, ki v njej ostajajo, jih imajo sicer 41, a lahko računajo tudi na tri poslance SNS, poslanca Polnarja in pri večini glasovanj na dva poslanca narodnih skupnosti.
Tudi prvak NSi Matej Tonin je v četrtek prek Twitterja sporočil, da je po opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ.
Z Gantarjevim odstopom je torej prišlo še do druge ministrske menjave v vladi Janeza Janše. Prva se je zgodila na vrhu kmetijskega resorja, kjer je oktobra Aleksandro Pivec, sicer nekdanjo predsednico DeSUS, zamenjal Jože Podgoršek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki