torek, 15.12.2020
Ljubljana, 15. decembra (STA) - DZ je imel danes na mizi predlog sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil vojske pri širšem varovanju državne meje, ki pa na odboru za notranje zadeve ni prejel zadostne dvotretjinske večine. Tako se je s predstavitvijo stališč poslanskih skupin obravnava predloga danes končala. V SDS, NSi in SMC so bili za sklep, v LMŠ, SD, SAB in Levici pa proti.
Po predlogu bi aktivirali 37.a člen zakona o obrambi, s čimer bi vojska dobila dodatna pooblastila pri varovanju državne meje. Aktivacijo dodatnih pooblastil vojski je predlagala policija, v razpravo v DZ pa ga je posredovala vlada. Po predlogu bi vojaki, ki s policisti z omejenimi pooblastili sicer že sodelujejo pri varovanju meje, dodatno imeli možnost opozarjanja, napotovanja, začasnega omejevanja gibanja in sodelovanja pri obvladovanju množic in skupin.
Po mnenju SDS "dejansko poteka radikalna islamizacija Evrope z ilegalnimi migracijami", ko se Slovenija lahko zanese samo sama nase, je dejal Branko Grims. Če bi hotela zaščititi svoje meje, pa bi morala po njegovem mnenju imeti ustrezne zmogljivosti.
Tudi po mnenju NSi je treba v prizadevanjih proti nedovoljenim migracijam uporabiti vse vire, ki jih ima država na voljo. Tako mora biti vloga vojske bolj aktivna, je menil Andrej Černigoj.
Aktualne varnostne razmere nakazujejo upravičenost in smiselnost, da bi pripadniki vojske prevzeli večjo vlogo pri zagotavljanju varnosti, so prav tako prepričani v SMC. Z vključitvijo vojske v varovanje južne meje bi po besedah
Monike Gregorčič razbremenili in deloma nadomestili pripadnike policije, tako da bi jih lahko več izvajalo naloge v notranjosti države.
V poslanskih skupinah tistih opozicijskih strank, ki so proti predlogu, pa so navajali, da razlogov za sprejetje sklepa ni. Število obravnavanih ilegalnih prehodov meje se je v zadnjem obdobju občutno zmanjšalo v primerjavi z enakim lanskim obdobjem, so poudarili v LMŠ. Vojska pa je že na meji, kjer vzorno in učinkovito sodeluje s policijo, je dejal Rudi Medved.
Tudi v SD so izpostavili, da številke kažejo na znatno zmanjšanje števila ilegalnih prehodov. Po mnenju Sama Bevka se varnostne razmere zaradi ilegalnih prehodov ne bodo poslabšale, lahko pa se poslabšajo zaradi nezadovoljstva ljudi z vladnimi ukrepi za zajezitev epidemije covida-19.
Vlada ni prepričala niti poslanske skupine SAB. Vladi Janeza Janše ne zaupajo, medtem ko vojsko in policijo spoštujejo in menijo, da varujeta meje po svojih najboljših močeh, je dejal Marko Bandelli.
V Levici pa ocenjujejo, da "goli in bosi begunci" ne ogrožajo Slovenije. Pač pa jo po besedah Nataše Sukič ogroža njena vlada, ki gre "s pendrekom nad lastne državljane" in ki "v času najhujše zdravstvene in gospodarske krize namenja stotine milijonov javnega denarja za nakupe orožja".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki