torek, 15.12.2020
Celje, 15. decembra (STA) - Celjsko sodišče je po več mesecih uspelo vročiti obtožnico vsem obtoženim v zadevi Teš. Prejeli so 14 ugovorov na obtožnico, vendar pa jih še ne morejo začeti reševati, so pojasnili na sodišču. Odvetniki so namreč prosili za podaljšanje osemdnevnega roka za pisanje ugovora, sodišče pa še ni odločilo, ali bo rok podaljšalo ali ne.
Obramba se je v prošnji za podaljšanje roka sklicevala na nesorazmernost osmih dni za pisanje ugovora zoper obtožni akt, za pisanje katerega je sodišče poleg zakonskih 15 dni tožilstvu dalo še dodatne tri mesece časa, je pred dnevi poročal Večer.
Vročanje obtožnice zoper 12 slovenskih in tujih fizičnih oseb ter zoper eno slovensko in eno tujo pravno osebo zaradi skupno 24 očitanih kaznivih dejanj se je precej zavleklo. Specializirano državno tožilstvo jo je na celjsko okrožno sodišče vložilo maja. Sodišče je odredilo prevod, nato je sledilo vročanje. Zaradi obsežnosti zadeve bo reševanje primera terjalo precej časa, so že maja ocenili na sodišču.
Sedaj so za STA pojasnili, da zadevo tudi v času epidemije rešujejo prednostno, saj gre za zadevo iz pristojnosti specializiranega oddelka za sojenja v zahtevnejših zadevah organiziranega in gospodarskega kriminala, terorizma, korupcijskih in drugih podobnih kaznivih dejanj.
"Žal je težko, če že ne nemogoče podati oceno o tem, koliko časa bi lahko trajalo reševanje zadeve in kdaj bi se lahko začelo sojenje, saj to ni odvisno le od sodišča, ampak od ravnanja vseh udeležencev v postopku. Zadeva se sedaj rešuje ažurno, brez nepotrebnih zastojev in kolikor je v naši moči, bomo zagotovili pogoj za to, da bi bilo tako tudi v prihodnje," so poudarili.
Obtožnica se nanaša na očitana kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja ter pomoči k navedenima kaznivima dejanjema. Gre za izjemno obsežno zadevo, saj ima obtožnica 1332 strani, tožilstvo pa je k njej priložilo še 45 prilog.
Po neuradnih informacijah so obtožnico vložili zoper nekdanjega direktorja Teša Uroša Rotnika, vodjo projekta Teš 6 Bojana Brešarja, lobista Petra Kotarja in njegovo podjetje Sol Intercontinental, direktorja podjetja CEE Boštjana Kotarja, zaposlene iz Teša Jožeta Lenarta, Jožeta Dermola, Darka Weissa in Mirana Lebna, vodjo prodaje elektrarn v družbi Alstom Power Franka Lehmanna, nekdanjega izvršnega direktorja Alstoma Austria Josefa Reisla, finančnega strokovnjaka Bogdana Pušnika ter davčnega svetovalca Darka Končana. Obtoženo je tudi francosko podjetje Alstom Power.
Generalni državni tožilec Drago Šketa je za POP TV maja pojasnil, da je vsebina obtožnice razdeljena na tri sklope, in sicer je prvi del glede tehnološke opreme šestega bloka v višini 250 milijonov evrov, drugi očitek se nanaša na obnovo kotla v petem bloku in tretji na sistemsko opremo za četrti in peti blok v višini 280.000 evrov.
Dejal je, da je tožilstvo obtožnico spisalo v letu dni po končani preiskavi. Preostanek preiskave, ki je trajala osem let, pa se je po njegovih besedah med drugim zavlekel, ker je postopek na celjskem okrožnem sodišču tekel prepočasi.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki