ponedeljek, 14.12.2020
Ljubljana, 14. decembra (STA) - Odbor DZ za kulturo je danes po vnovični razpravi o zamrznitvi financiranja STA vlado pozval, naj v treh dneh izpolni zakonske dolžnosti in izplača oktobrsko nakazilo za javno službo in za storitve po letni tržni pogodbi ter s tem zagotovi nadaljnjo stabilnost STA. Podobni pozivi se vrstijo iz novinarskih organizacij. Padajo tudi kazenske ovadbe.
Odbor DZ za kulturo je danes že na drugi seji ta mesec razpravljal o financiranju STA, tudi zato, ker sklepom izpred desetih dni vlada ni sledila in ni izpolnila svojih dolžnosti glede nadomestila za opravljanje javne službe STA, je v imenu predlagateljev današnje seje iz vrst štirih opozicijskih strank pojasnila Lidija Divjak Mirnik (LMŠ).
Sprejeta sklepa so podprli člani iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB, SMC in DeSUS, proti so bili v SDS in NSi.
Minister za kulturo Vasko Simoniti in direktor Urada vlade RS za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija pa sta zagovarjala stališče, da bi bilo treba prej izpolniti tudi sklepe, s katerimi je odbor pozval STA, naj Ukomu posreduje zahtevano dokumentacijo.
"Pristanek na Ukomove zahteve, ki nimajo nobene zakonske podlage, bi pomenil novo etapo v brezpravju in konec avtonomije in neodvisne tiskovne agencije," pa je ocenil direktor STA Bojan Veselinovič. Spomnil je, da je STA tudi po marčevskem prihodu Urbanije na čelo Ukoma do septembra prejemala sredstva, za oktober pa jih kljub nespremenjeni pogodbi ni prejela. Zaradi neplačanih računov je vložil izvršbo sredstev.
Predsednica Sindikata novinarjev STA Alenka Potočnik je v skupni izjavi sindikata, sveta delavcev in zastopstva uredništva na seji vlado pozvala, naj izpolni svoje obveznosti in STA sprejme kot pomembnega zaveznika pri spopadanju z epidemijo covida-19. Tudi odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj je poudarila, da želi agencija neodvisno in profesionalno nadaljevati svoje delo, profesionalen odnos, torej tudi plačilo za opravljeno delo, pa pričakujejo tudi od svojega ustanovitelja.
Nekateri poslanci iz vrst predlagateljic so opozorili na "sistematične napade vlade na slovenske medije". Janja Sluga (SMC) pa je omenila, da grozi celo tožba pred evropskim sodiščem. Če sodišče ugotovi, da gre za kršitev vladavine prava, so ogrožena evropska sredstva, je pojasnila. Alenka Jeraj (SDS) pa je glede tega pripomnila, da se morajo zadeve najprej rešiti v Sloveniji.
V poslanski skupini SDS so sicer prepričani, da pogodba med Ukomom in STA agencijo obvezuje, da mora predstavniku ustanovitelja posredovati vso dokumentacijo. Jerajeva je tako Veselinoviča pozvala, naj se, če je prepričan v svoj prav, obrne na sodišče.
Mojca Škrinjar pa je ob tem primerjala, da tako kot ustanovitelj tovarne avtomobilov želi vedeti, ali je podjetje učinkovito, tako ima tudi v primeru STA družbenik pravico vedeti, ali javna služba deluje učinkovito.
Marko Koprivc (SD) je opozoril, da novinarski prispevek ni enak avtu. Minister Simoniti se je strinjal: "Za avtomobile je potrebnega ogromno, ogromno znanja," je pristavil.
Na izjavo ministra iz vrst SDS so se odzvali v Društvu novinarjev Slovenije, kjer so ocenili, da je "takšna žalitev nevredna funkcije ministra za kulturo, ki bi se moral zavzemati za medije in njihovo avtonomijo, in le pritrjuje že večkrat jasno izraženi nameri predstavnikov te stranke po popolni razgradnji svobodnega novinarstva in medijev".
Urbanija je sicer na seji sporočil, da je podal naznanilo kaznivega dejanja zoper Veselinoviča in nadzornike STA ter nekdanjo direktorico Ukoma Kristino Plavšak Krajnc, ki so podpisali aktualno pogodbo s STA, ker da so podpisali neresnična dejstva.
Iz Ukoma so naknadno dodatno pojasnili, da naj bi Plavšak Krajnčeva kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic storila s podpisom pogodbe o opravljanju javne službe v letu 2020 v imenu Ukoma kot predstavnika ustanovitelja družbe STA, za kar pa Ukom in posledično zakoniti zastopnik ni imel pooblastila.
Podpis pogodbe je razlog tudi za ovadbo Veselinoviča, ki da jo je podpisal vedoč, da jo sklepa z organom, ki nima pooblastila za zastopanje ustanovitelja STA. Predsedniku nadzornega sveta družbe STA Mladenu Terčelju, namestniku predsednika Aleksandru Igličarju ter nadzornikoma Juretu Brankoviču in Jerneju Šmajdku pa Ukom očita opustitev dolžnega nadzorstva nad izvrševanjem sklenjene pogodbe.
Ukom je financiranje javne službe sicer zamrznil ob sklicevanju na 6. člen te pogodbe, saj izplačilo sredstev torej pogojuje s pridobitvijo določenih podatkov.
Tudi premier Janez Janša je danes na seji DZ v odgovoru na poslansko vprašanje navedel, da je vlada pogodbo, ki je bila podpisana že lani, ko še ni bil premier, in za katero vlada želi, da je izpolnjena, dolžna izvajati, obenem pa jo je dolžna izvajati tudi STA, je izpostavil. Pogodbo, ki jo bo aktualna vlada podpisala za naprej, bo po njegovih besedah jasna v zvezi s tem, kar zahteva zakon.
Zaradi prekinitve financiranja javne službe STA pa je Sindikat novinarjev Slovenije v petek na državno tožilstvo podal naznanilo kaznivega dejanja zoper direktorja Ukoma Urbanijo.
Kot so navedli v izvršnem odboru sindikata, po skrbni preučitvi dejstev utemeljeno domnevajo, da je Urbanija zlorabil uradni položaj, prekoračil pooblastila, z nevestnim delom pa povzroča škodo opravljanju javne službe STA in tudi informiranju državljanov.
Z nezakonitim ravnanjem Urbanije "je nastala in nastaja velika premoženjska škoda, ogrožena je dejavnost nacionalne tiskovne agencije, stabilnost njenega poslovanja ter socialna eksistenca in izplačila za opravljeno delo več kot 100 redno zaposlenih in zunanjih sodelavcev, s čimer trpi njihova in socialna varnost njihovih družin", so zapisali v sporočilu za javnost.
Urbanija se je na sporočilo sindikata odzval na Twitterju, kjer je med drugim ocenil potezo kot nenavadno.
Na zamrznitev financiranja STA so se odzvali tudi v Evropskem združenju tiskovnih agencij (EANA), kjer so javno objavili pismo, ki so ga prejšnji teden poslali premierju Janezu Janši. Ukinitev financiranja je po njihovih besedah "mogoče razumeti izključno kot obliko pritiska na neodvisnost STA, to ravnanje je nesprejemljivo in ga obsojamo".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki