ponedeljek, 14.12.2020
Ljubljana, 14. decembra (STA) - Reprezentativne sindikalne centrale so poslance pred obravnavo predloga zakona o nacionalnem demografskem skladu v DZ opozorile, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Menijo, da ni nikakršnega razloga, da se tako pomemben predlog sprejema na hitro, brez vključevanja socialnih partnerjev in drugih deležnikov ter javnosti.
"Po našem prepričanju je takšen način priprave zakonodaje neodgovoren in škodljiv, tako za uveljavljene standarde socialnega dialoga kot tudi za bodoče upravičence do pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, saj spodjeda medgeneracijsko solidarnost, predlagane rešitve pa so takšne, da jim v sindikalnih centralah nasprotujemo," so sporočili. Zato poslance pozivajo, da v obravnavi predloga sprejmejo sklep, da je ta neprimeren za nadaljnjo obravnavo.
Predlog namreč pred posredovanjem v zakonodajni postopek v nasprotju s pravili Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) ni bil predmet usklajevanja s socialnimi partnerji, niti bi bil predmet javne razprave. Naknadno je ESS predlog zakona sicer obravnaval in z namenom usklajevanja ustanovil tudi pogajalsko skupino, na kateri pa se je, kot so navedli, izkazalo, da vlada oz. njihovi predstavniki niso pripravljeni na nikakršne spremembe temeljnih konceptualnih rešitev predloga zakona, ki so za sindikalno stran nesprejemljive.
"V sindikalnih centralah podpiramo ustanovitev demografskega sklada, ki bi dolgoročno razbremenil javno pokojninsko blagajno, ki naj bi bila glede na projekcije čez nekaj deset let pod velikim pritiskom, izdatki za pokojnine in tudi sicer za starajočo družbo pa naj bi tudi po opozorilih mednarodnih organizacij in Evropske komisije predstavljali za Slovenijo enega od največjih izzivov v prihodnje," so navedli.
Moti jih, da predlog zakona predvideva uporabo sredstev demografskega sklada tudi za tekočo porabo in zgolj del sredstev za akumulacijo, tudi glede slednjega pa bo mogoče odstopanje. Predlog zakona ne predvideva nobenih novih virov sredstev za demografski sklad, ki bi poleg kapitalskih naložb povečevala sredstva sklada in mu na dolgi rok zagotavljala zadostne vire za sofinanciranje izdatkov za pokojnine.
Poleg tega predlog zakona premoženje države koncentrira na enem mestu, kar je problematično tako z vidika upravljanja kot tudi z vidika smiselnosti in ustreznosti prenašanja določenih kapitalskih naložb v demografski sklad glede na namen, zaradi katerega se ustanavlja, torej zagotavljanja dolgoročne vzdržnosti pokojninskega sistema.
"Zakon vse vzvode za upravljanje in nadzor daje v roke političnim strankam in vladi in ne zagotavlja vključenosti predstavnikov aktivne populacije, za katere socialno varnost v času starosti naj bi bil sklad namenjen," so dodali v pozivu, pod katerega so se podpisali predsednica Zveze Svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen, predsednica KNSS-Neodvisnost Evelin Vesenjak, predsednik Slovenske zveza sindikatov Alternativa Zdenko Lorber in predsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije - Solidarnost Albert Pavlič.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki