ponedeljek, 30.11.2020
Ljubljana, 30. novembra (STA) - Ministrstvo za javno upravo je občinam nakazalo sredstva za sofinanciranje skupnih občinskih uprav v višini nekaj več kot 6,1 milijona evrov. Kot so zapisali na ministrstvu, so na podlagi zahtevkov občin izdali 269 odločb posameznim občinam, vključenim v 51 skupnih občinskih uprav.
Vloge za sofinanciranje skupnih občinskih uprav občine vsako leto podajo do konca marca za minulo leto. Po navedbah ministrstva pa so vse upravičene občine izplačilo prejele v enkratnem znesku, saj so bila sredstva zagotovljena z rebalansom državnega proračuna.
Ob tem so zapisali, da je skupna občinska uprava oblika medobčinskega sodelovanja z dolgo tradicijo in je pomembna sestavina delovanja lokalne samouprave. Delovanje skupnih občinskih uprav poznamo že od leta 1994, dodatni zagon pa je dobilo z uvedbo državnega sofinanciranja leta 2006. Število občin, vključenih v skupne občinske uprave, se je skozi leta povečevalo in tako se je višala tudi višina sredstev, namenjenih sofinanciranju delovanja skupnih občinskih uprav.
Po podatkih ministrstva je bilo prvič, v letu 2006, delovanje skupnih občinskih uprav sofinancirano v višini pol milijona evrov, v letu 2019 v višini 5,9 milijona evrov, v letu 2020 pa 6,1 milijona evrov.
Z letom 2020 je sicer začel v celoti veljati spremenjen način sofinanciranja skupnih občinski uprav, kot je bil določen z novelo zakona o financiranju občin leta 2017. Ta je dvignila prag, ki omogoča sofinanciranje skupnih občinskih uprav, z dosedanjih dveh na najmanj tri občine, kar pomeni, da uprave, ki združujejo le dve občini, niso več upravičene do državnega sofinanciranja.
Višina sredstev je odvisna od nabora nalog, ki jih skupna občinska uprava opravlja. Ena naloga prinese 30-odstotno sofinanciranje, vsaka dodatna še pet odstotkov, pri čemer skupna višina sofinanciranja ne sme preseči 55 odstotkov.
Na ministrstvu ugotavljajo, da se učinki sprememb zakonodaje kažejo v tem, da se je število skupnih občinskih uprav zmanjšalo, a je vanje vključenih več občin, povečalo pa se je tudi število nalog, ki jih uprava opravlja za občine ustanoviteljice. Kot pomembno izpostavljajo, da se število občin, ki se vključujejo v to najbolj razširjeno obliko medobčinskega sodelovanja, ne zmanjšuje.
Nekatere občine so vključene v več kot eno skupno občinsko upravo; v dve upravi je vključenih 28 občin, dve občini pa celo v tri. A zaradi omenjene zakonske spremembe, ki spodbuja k povezovanju v večje skupne občinske uprave, se v nekaterih občinah odločajo za združevanje več uprav v eno ali za vključevanje novih občin v obstoječe uprav.
V primerjavi z lani je letos kar 22 občin manj vključenih v več kot eno skupno občinsko upravo. Posledično pa v letu 2020 beležijo zmanjšanje števila skupnih občinskih uprav z 51 na 44 (pred spremembo zakona jih je bilo največ 52). V to obliko medobčinskega sodelovanja sta vključeni kar 202 slovenski občini. V nobeno skupno občinsko upravo niso vključene le občine Domžale, Ilirska Bistrica, Izola, Kamnik, Koper, Ljubljana, Logatec, Medvode, Murska Sobota in Škofja Loka.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki