sreda, 25.11.2020
Ljubljana, 25. novembra (STA) - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je do 2. decembra podaljšalo javno razpravo o izhodiščih v okviru strateškega načrta skupne kmetijske politike. Na podlagi posredovanih mnenj bo ministrstvo dopolnilo in nadgradilo izhodišča, so danes zapisali v sporočilu za javnost.
Ministrstvo je 12. novembra z objavo uvodnih gradiv in ankete začelo široko javno razpravo o skupni kmetijski politiki. Z njo želi preveriti, ali so pripravljene analize stanja v kmetijstvu, živilstvu, gozdarstvu ter z vidika širšega podeželja dovolj celovite in jasne. Ministrstvo želi tudi preveriti, ali je bil identificiran ustrezen nabor izzivov in potreb, saj te že nakazujejo bodoče ukrepanje v okviru skupne kmetijske politike po letu 2020.
V sodelovanju s strokovnjaki, partnerji in Evropsko komisijo je ministrstvo pripravilo analizo stanja, swot analizo (torej analizo prednosti, slabosti, priložnosti, nevarnosti) in opredelilo potrebe za vse specifične cilje na področju kmetijstva, predelovalne industrije, gozdarstva in razvoja podeželja. Analiza swot temelji na celovitem, splošnem opisu trenutnega stanja v Sloveniji, na skupnih kazalnikih stanja, ki jih je določila Evropska komisija, ter drugih najnovejših kvantitativnih in kvalitativnih informacijah, kot so študije, vrednotenja, sektorske analize ter izkušnje iz preteklosti.
Pripravljeni dokumenti predstavljajo osnutek analize stanja, analize swot ter opredelitev potreb za strateški načrt skupne kmetijske politike, ki se bo v prihodnje še dopolnjeval. Gre torej za delovni dokument, ki je podlaga za razpravo in nadaljnje delo pri pripravi strateškega načrta skupne kmetijske politike.
Ministrstvo bo rezultate javne razprave skrbno preučilo in po potrebi omenjene dokumente še dopolnilo. Vsebine se lahko tekom nadaljnjega dela spremenijo in prilagodijo tudi na podlagi usklajevanja z Evropsko komisijo, predhodnega vrednotenja in okoljske presoje, so navedli na kmetijskem ministrstvu.
Na podlagi analize swot in ocene potreb ministrstvo za kmetijstvo pripravlja intervencijsko strategijo, v kateri so poleg intervencij določene tudi kvantificirane ciljne vrednosti in mejniki za doseganje specifičnih ciljev. "Tudi zaradi tega je pomembno, da se v zvezi z uvodnimi poglavji bodočega strateškega načrta skupne kmetijske politike doseže čim večji konsenz s strokovno in zainteresirano javnostjo," navajajo na ministrstvu in dodajajo, da bo osnutek strateškega načrta pripravljen predvidoma do konca letošnjega leta.
Vsebinsko usmeritev in podlago za pripravo strateškega načrta skupne kmetijske politike predstavlja resolucija o nacionalnem programu o strateških usmeritvah razvoja slovenskega kmetijstva in živilstva z naslovom Naša hrana, podeželje in naravni viri od leta 2021.
Kmetijski ministri so na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo oktobra letos dosegli političen dogovor glede zakonodajnega svežnja za reformo skupne kmetijske politike, Evropski parlament pa je že sprejel tudi svoje stališče glede predlogov za novo skupno kmetijsko politiko. S tem so pripravljene podlage za začetek pogajanj med članicami EU, parlamentom in Evropsko komisijo, ki so že stekla.
Bistvena novost reformnih predlogov je nov izvedbeni model oz. strateško načrtovanje držav članic, ki morajo za izvajanje skupne kmetijske politike pripraviti enovit strateški načrt, v katerem so zajeti ukrepi prvega stebra (neposredna plačila, sektorski ukrepi, npr. za čebelarstvo, za sektor vina) ter drugega stebra (ukrepi za razvoj podeželja).
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki