Portal TFL

STA novice / Med novimi protikoronskimi ukrepi poslancem zanimivi predvsem fiksni stroški (dopolnjeno)

ponedeljek, 23.11.2020

Ljubljana, 23. novembra (STA) - Kot četrto od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona danes obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala.

Cilj šestega protikoronskega zakona je ublažitev posledic vpliva drugega vala epidemije na celotno družbo, zagotovitev delovanja ali vsaj ohranjanja čim večjega števila podjetij, ohranitev delovnih mest in predvsem preprečitev širjenja virusa, je uvodoma povedal finančni minister Andrej Šircelj. Ker je vlada oktobra vnovič razglasila epidemijo, je treba ponovno aktivirati nekatere ukrepe iz prvega protikoronskega zakona, dopolniti nekatere ukrepe iz prejšnjega protikoronskega zakona ter podaljšati tudi nekatere zdaj veljavne ukrepe.

"Uvesti je treba tudi nekatere povsem nove ukrepe, kot denimo delno nadomestitev fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem," je nadaljeval Šircelj.

Po predlogu bodo podjetja lahko prejela sredstva za pokrivanje fiksnih stroškov za obdobje od 1. oktobra do konca leta. Pomoč bo namenjena tistim, ki so jim letni prihodki zaradi epidemije upadli za vsaj 40 odstotkov. Znesek, do katerega bodo upravičena, se bo izračunal v določenem deležu od njihovih lanskih prihodkov od prodaje.

Marku Bandelliju (SAB) se zdijo pogoji za prejem te pomoči prestrogi. "Zakaj niste dali nižje zahteve," je vprašal. Sam bi delno kritje fiksnih stroškov ponudil podjetjem že v primeru padca prihodkov za 25 ali 30 odstotkov. "Mikro in majhna podjetja šoka drugega vala ne bodo preživela, zanje smo premalo poskrbeli," je opozoril.

Monika Gregorčič (SMC) je dopustila možnost, da bi v nadaljevanju obravnave te kriterije omilili. "Kritje fiksnih stroškov je za podjetja, ki smo jih v epidemiji ustavili, še posebej pomembno," je dejala. Kriteriji so po njenih besedah določeni dobronamerno, res pa nikoli ne bo mogoče ugoditi vsem.

"So fiksni stroški res v korelaciji s prihodki? Mislim, da ne," je bil do te določbe kritičen tudi Edvard Paulič (LMŠ). Prav tako bi morali po njegovem mnenju upoštevati, da imajo podjetja v različnih panogah različne fiksne stroške. Šircelj je sicer pojasnil, da so se za pomoč v obliki pavšalnega nadomestila odločili, ker je tako bolj enostavno.

Jerca Korče (LMŠ) je ugotovila, da predlog zakona ne naslavlja ustrezno podjetnikov, ki dejavnosti ne morejo opravljati zaradi vladnih odlokov. "Vlada bi jim morala pomagati hitro in učinkovito," je zahtevala. V LMŠ so zato vložili dopolnilo, po katerem bi se tem podjetjem povrnilo fiksne stroške v celoti.

Odbor za finance je za obravnavo predloga zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19 pristojen kot matično delovno telo, ker pa sega na številna področja so ga v petek in danes na zahtevo opozicije obravnavali tudi na sejah odborov za pravosodje, za delo ter za izobraževanje.

Poleg delnega kritja fiksnih stroškov podjetij je Šircelj v njegovi predstavitvi med drugim izpostavil še podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, podaljšanje moratorija na odplačevanje posojil, finančno nadomestilo kmetom zaradi izpada prihodkov, znižanje najemnin za kmetijska zemljišča ter topel obrok za učence in dijake iz socialno ogroženih družin.

Poleg tega so predvideni podaljšanje jamstvene sheme za likvidnostna posojila podjetij, možnost odloga plačila davkov ali obročnega plačila davkov, bivanje starša z otrokom v bolnišnici, oprostitev DDV za zaščitno in medicinsko opremo, možnost sklica virtualnih skupščin, poenostavitev prijave dela na domu ter dodatki za delo v sivih in rdečih conah.

Poglavitni cilj predloga zakona pa je pomoč gospodarstvu. "Vlada je odločila, da je zaradi trdovratnega virusa treba sprejeti dodatne ukrepe za pomoč gospodarstvu in ohranitev delovnih mest," je dejal Šircelj. Kot je dodal, bo zaradi drugega vala epidemije gospodarsko okrevanje verjetno preloženo v prvo polovico leta 2021.

Po besedah Violete Tomić (Levica) prihaja predlog zakona prepozno, rešuje pa probleme, ki jih sploh ne bi bilo, če bi že prej upoštevali predloge opozicije. "Ni nobenih ukrepov za ohranjanje delovnih mest," je nasprotovala Šircljevim besedam in menila, da bi morala biti pomoč podjetjem vezana na prepoved odpuščanja. Napačno je namreč misliti, da se bo z ohranjanjem podjetij pri življenju ohranjalo tudi delovna mesta. "Popolnoma napačna logika je to," je dejala.

Seja odbora bo trajala še kar nekaj časa, tudi zaradi velikega števila dopolnil, ki so jih vložili poslanci koalicije. Šircelj je denimo napovedal, da bodo iz zakonskega besedila črtali določbo o izplačilu mesečnega temeljnega dohodka verskim uslužbencem. Do tega so trenutno upravičeni samozaposleni, kmetje in družbeniki, minister pa je povedal, da bodo v sedmi paket pomoči vključili še druge družbene skupine.

Robert Polnar (DeSUS) je sicer menil, da prav vseh prizadetih zaradi epidemije s pomočjo nikoli ne bo mogoče zaobjeti. Drugačnega mnenja je Andreja Zabret (LMŠ). "Spet so pozabljeni mladi, prekarci, študenti in kulturniki," je dejala. Predlog zakona se ji ne zdi dovolj socialno naravnan, in boji se, da bi v naslednji paket protikoronskih ukrepov vključili zamrznitev minimalne plače.

V opoziciji so vladi očitali, da je tudi v tokratni protikoronski zakon vključila določbe, ki z reševanjem zdravstvene ali gospodarske krize nimajo nobene povezave. Med drugim so naštevali izenačevanje splošne in poklicne mature, odpravo akreditacije visokošolskih zavodov ter višanje kazni za kršitev vladnih odlokov.

Slednje bodo v primeru kršenja prepovedi zbiranja ljudi na javnih krajih med razglašeno epidemijo lahko segle do 10.000 evrov, v primeru nagovarjanja k tem kršitvam pa celo do 15.000 evrov. "V položaju, v katerem je država, je treba sankcionirati ne le kršitev predpisa, pač pa tudi neodgovoren odnos do soljudi," je pojasnil Šircelj.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window