Portal TFL

STA novice / ZPS: Z novim zakonom o elektronskih komunikacijah potrošnik ostaja šibkejši člen

četrtek, 5.11.2020

Ljubljana, 05. novembra (STA) - V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjajo, da osnutek novega zakona o elektronskih komunikacijah, o katerem se je konec oktobra iztekla javna obravnava, za potrošnike ni v celoti sprejemljiv. Zato zveza poziva predlagatelja in zakonodajalca k zagotovitvi največje možne koristi za potrošnike in ustrezen prenos evropske direktive.

V ZPS sicer poudarjajo, da osnutek zakona o elektronskih komunikacijah vsebuje nekatere pozitivne rešitve za potrošnike, a operaterjem še naprej omogoča spreminjanje pogodbenih pogojev v času vezave. Hkrati zakonski osnutek po njihovem ne ureja ustrezno pravic pri odstopu od pogodbe v primeru vezave s terminalsko opremo, saj predvideva celo nadomestilo v obliki uporabnine tudi, ko potrošnik subvencionirano terminalsko opremo vrne.

ZPS tudi spet opominja operaterje na možnost, da potrošnikom v času vezave ne spreminjajo pogodbenih pogojev, ki naj jo v prihodnje izkoristijo. "Vezava naj bo vezava za oba - tega si želijo številni potrošniki, kar jih je skoraj 10.000 potrdilo tudi s podpisom peticije ZPS, s katero zahtevajo spoštovanje dogovorjenih pogodbenih pogojev v času vezave," so v zvezi, ki je k osnutku zakona vložila številne pripombe, po njihovih navedbah usmerjene v zagotovitev največje možne koristi za potrošnike, zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Osnutek zakona po pojansilih ZPS prenaša določbe evropske direktive ob upoštevanju načela maksimalne harmonizacije, zato popolna prepoved spremembe pogodbenih pogojev operaterjev v času vezave ni mogoča. A hkrati direktiva določa, da potrošnik, če se s predlagano spremembo pogojev ne strinja in od naročniške pogodbe odstopi, ne plača nobenega nadomestila, razen v primeru, ko obdrži subvencionirano terminalsko opremo.

V ZPS menijo, da predlog zakona direktive v tem delu ni prenesel pravilno, saj predvideva nadomestilo v obliki uporabnine tudi v primeru, ko potrošnik subvencionirano terminalsko opremo vrne. S tem bi se ohranila obstoječa ureditev, ki je izrazito v škodo potrošnikov, saj jim zaradi s tem povezanih visokih stroškov v praksi preprečuje izvajanje pravice do odstopa od pogodbe z vezavo, če se ne strinjajo s spremembo pogodbenih pogojev.

Zakonski predlog res prinaša za potrošnike tudi določene izboljšave, priznavajo v zvezi. Med njimi izpostavljajo obveznosti zagotavljanja informacij pred sklenitvijo pogodbe, skupaj s povzetkom pogodbe na enotnem obrazcu, brezplačen postopek za prenos mobilne številke, da operater po 24 mesecih ali po izteku vezave ne sme zaračunati stroškov odpovedi pogodbe, lažji odstop od pogodbe pri paketnih storitvah, pravica do odstopa se podaljšuje na 60 dni od obvestila o spremembi pogodbenih pogojev, hkrati pa zakon izrecno določa, da potrošnik ob odstopu od pogodbe ne plača zneskov prejetih ugodnosti ali drugih dogovorjenih nadomestil.

Poglavitni namen priprave novega zakona je po navedbah ministrstva za javno upravo v slovenski pravni red prenesti evropsko direktivo o evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah, ki je nadomestila štiri direktive obstoječega regulatornega okvira za področje elektronskih komunikacij. Rok za prenos direktive je 21. december.

Še pred iztekom javne obravnave osnutka zakona o elektronskih komunikacijah je bilo kritike slišati tudi med operaterji, češ da vlada s tako pomembnim zakonom preveč hiti, del predloga pa naj bi bil tudi v neskladju z ustavo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window