Portal TFL

STA novice / Varuh človekovih pravic lani ugotovil 305 kršitev pravic; največkrat so se nanašale na kršitev načela dobrega upravljanja (ozadje)

torek, 29.9.2020

Ljubljana, 29. septembra (STA) - Pri varuhu človekovih pravic so lani ugotovili 305 kršitev pravic in drugih nepravilnosti, ki jih je povzročilo 48 različnih organov. Največkrat so se nanašale na kršitev načela dobrega upravljanja in otrokovih pravic, izhaja iz varuhovega poročila za lani. Varuh podaja 158 priporočil, med katerimi se nekatera ponavljajo že več kot deset let.

Varuh Peter Svetina bo poročilo, ki je prvo v njegovem mandatu, v sredo predstavil odboru DZ za delo, vsem poslankam in poslancem pa predvidoma na oktobrskem zasedanju DZ.

Največ kršitev se je lani poleg načela dobrega upravljanja in otrokovih pravic nanašalo na neupravičeno zavlačevanje postopka, na kršitev pravne in socialne države ter na kršitev pravice do socialnega varstva.

V domovih bi se morali vzpostaviti ustrezni kadrovski normativi

Varuh je lani, torej še v letu pred izbruhom novega koronavirusa, obravnaval kar 238 pobud s področja socialnih zadev. Problematika institucionalnega varstva, zlasti starejših, je pereča in se še poglablja, je izpostavil. Pri tem so po njegovi oceni še posebej skrb vzbujajoči očitki, da se življenjske razmere v domovih za starejše zaradi pomanjkanja kadra slabšajo, kadrovski normativi v domovih pa so nezadostni. Ugotavlja pa tudi, da je premalo ustreznih služb za podporo starejšim, ki želijo ostati doma, a potrebujejo dodatno pomoč.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti poziva, da končno začne izvajati deinstitucionalizacijo. Zavzel se je za sprejetje ukrepov za dolgotrajno oskrbo in za ustrezne kadrovske normative v domovih.

Gibalno ovirani nimajo povsod zagotovljenega dostopa

Nezadovoljen je tudi s spoštovanjem zakona o izenačevanju možnosti za invalide, ki ureja dostop invalidov do vključujočega izobraževanja, in s spoštovanjem konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov. Dostop do sodišč ponekod za invalide še vedno ni urejen, težave pa so bile tudi pri zagotavljanju dostopa do javnih šol za gibalno ovirane in dolgotrajno bolne učence. Večina gimnazij v Ljubljani nima takšnega dostopa, ugotavlja.

Po njegovem priporočilu je treba tudi dopolniti mrežo izvajalcev in razširiti nabor storitev za pomoč osebam z oviranostmi, da jim bo omogočeno življenje doma.

Zaradi premalo izvedencev pedopsihiatrije zastoji pred sodišči

V zvezi z otrokovimi pravicami ga skrbijo opozorila, da se je zaradi uveljavitve družinskega zakonika in zakona o nepravdnem postopku še povečala potreba po izvedencih klinične psihologije otrok in mladostnikov, psihiatrije in pedopsihiatrije, kar povečuje zastoje v kazenskih in družinskih postopkih pred sodišči. Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport pa priporoča, da takoj zagotovi ustrezno usposobljene osebe za stalno delo z otroki z avtizmom.

Kritičen je nadalje do veljavne ureditve, po kateri starši za čas bivanja ob otroku v bolnišnici ne prejmejo nadomestila plače za nego otroka. Taka ureditev namreč ne upošteva zahtev iz dela ustave o otrokovih pravicah. Obljube, da bo vprašanje rešeno v zakonu o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, spremenjenem do konca leta 2019, pa niso izpolnjene.

V tem zakonu bi bilo hkrati sicer nujno ustrezno urediti tudi vprašanje pravice do nege širšega družinskega člana, meni varuh, ki pogreša sprejetje novega zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Strokovno naj bi bil sicer po zagotovilih ministrstva za zdravje že pripravljen.

Varuh na področju zdravstva vse od leta 2005 izpostavlja tudi dolgotrajnost postopkov, v katerih organi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije odločajo o pravicah iz zdravstvenega zavarovanja. Številni zavarovanci vsako leto prejmejo odločbe z zamudo. Najpogosteje gre za pravico, ki opredeljuje zavarovančevo začasno nezmožnost za delo.

Zaprtim z oviranostmi bi morala biti zagotovljena dodatna pomoč

Zaznava pa varuh pozitivne premike pri pravosodju na splošno, in sicer tako glede sojenja v razumnem času in krepitve položaja žrtve kaznivih dejanj in ranljivih skupin kot glede drugih dejavnosti. Na področju, ki se dotika pripornikov in zapornikov, pa ugotavlja, da je glavna težava zaporov še vedno prezasedenost in pomanjkanje kadra na vseh področjih dela.

Ministrstvu za pravosodje priporoča še sprejetje ukrepov, ki bodo zaprtim, ki zaradi starosti, bolezni, invalidnosti ali druge oviranosti potrebujejo dodatno pomoč, zagotovili primerno nastanitev v prilagojenih prostorih v okviru zaporskega sistema ali zunaj njega in pomoč pri vsakodnevni negi.

Svetina bo v sredo poleg poročila varuha predstavil tudi poročilo Državnega preventivnega mehanizma, ki pri varuhu poteka na podlagi zakona o ratifikaciji opcijskega protokola h konvenciji proti mučenju in drugim krutim kaznim ali ravnanju. Državni preventivni mehanizem je podal kar 416 priporočil, med njimi največ policijskim postajam in domovom za starejše. Največ se jih je nanašalo na bivalne pogoje.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window