četrtek, 24.9.2020
Ljubljana, 24. septembra (STA) - Vlada je na sinočnji seji izdala novelo uredbe o odpadkih. Ta po njenih navedbah spodbuja načela krožnega gospodarstva, saj sta povečanje deleža predelave in recikliranja odpadkov ter uporabe sekundarnih surovin ena od ključnih dejavnikov akcijskega načrta za krožno gospodarstvo. Nevladniki so bili v preteklosti do idej ministrstva sicer kritični.
Sprememba uredbe ureja pogoje prenehanja statusa odpadka. Določa namreč pogoje, ki morajo biti izpolnjeni, da lahko snov ali predmet, ki ustreza opredelitvi odpadka, po končanem postopku recikliranja ali drugega postopka predelave doseže prenehanje tega statusa in tako izpade iz področja uporabe zakonodaje o odpadkih, so v sporočilu za javnost po seji vlade navedli v Ukomu.
Uredba ureja tudi primere, ko ministrstvo v upravnem postopku predpisuje merila za prenehanje statusa odpadka za vsak primer predelave posebej. Taka merila za prenehanje statusa odpadka namreč niso predpisana niti na ravni EU niti na ravni države. Tako so v uredbi o spremembah in dopolnitvah uredbe o odpadkih dopolnili določbe o vsebini vloge za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja, vsebini načrta ravnanja z odpadki in o vsebini okoljevarstvenega dovoljenja.
Spremembe uredbe o odpadkih so med drugim pozdravili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Verjamejo namreč, da je odpadek lahko koristen vir, ki ga lahko znova uporabimo, a pod jasnimi pravili za zaščito okolja in zdravja ljudi. Poleg tega naj brez spremembe statusa odpadka ne bi bilo mogoče preiti v krožno gospodarstvo.
Državna sekretarka na okoljskem ministrstvu Metka Gorišek je ta teden omenjeno uredbo na spletnem seminarju zbornice komunalnega gospodarstva izpostavila tudi kot pomembno pri ravnanju s komunalnim blatom, pri katerem država prav tako vidi možnosti predelave v gradbene materiale.
Kritični pa so v nevladnih organizacijah. Društvo Eko krog, Šaleško Eko gibanje ter Ljudska iniciativa Moravče so že julija opozorili na ukinjanje varovalk oz. zmanjševanje nadzora v predlogu uredbe. Po besedah Uroša Macerla iz Eko kroga gredo spremembe v podobno smer, kot bi dali volkovom čuvati čredo ovac.
Jurij Kočar iz Ljudske iniciative Moravče pa je med drugim spomnil na zakopavanje odpadkov na območju peskokopa Drtija v Moravški dolini, ki je, sodeč po analizi Agencije RS za okolje, tam povzročila okoljsko škodo. "V Moravčah so se vgrajevali proizvodi iz različnih odpadkov, tudi nevarnih, pomešani z drugimi materiali, da se je znižala začetna koncentracija nevarnih snovi. Če bodo spremembe uredbe sprejete, bo to postalo zakonito," je izpostavil takrat.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki