Portal TFL

STA novice / Odbor ministrov Sveta Evrope za priznanje manjšinskih jezikov v Sloveniji

sreda, 23.9.2020

Strasbourg, 23. septembra (STA) - Hrvaški, nemški in srbski jezik bi morali biti priznani kot manjšinski jeziki, ki se tradicionalno govorijo v Sloveniji, je zapisano v priporočilih Odbora ministrov Sveta Evrope Slovenji. Odbor se je med drugim zavzel tudi za zagotavljanje zadostnih sredstev za televizijske programe v madžarskem in italijanskem jeziku.

Kot piše v sporočilu za javnost, bi bilo treba razvijati tudi poučevanje romskega jezika in kulture ter okrepiti osveščanje javnosti o regionalnih in manjšinskih jezikih v izobraževanju in medijih.

Priporočila je Odbor ministrov Sveta Evrope danes podal na podlagi ocene odbora strokovnjakov za Evropsko listino o regionalnih ali manjšinskih jezikih v zvezi z uporabo te listine v Sloveniji. Listina, ki je v Sloveniji v veljavo stopila leta 2001, se nanaša na madžarščino in italijanščino, ki v nekaterih delih Slovenije uživata visoko stopnjo pravnega varstva kot uradna jezika, pa tudi na hrvaščino, nemščino, romščino in srbščino.

Odbor ministrov je ponovil že dolgoletno priporočilo slovenskim oblastem, naj hrvaščino, nemščino in srbščino priznajo kot tradicionalne manjšinske jezike ter začnejo dialog z govorci teh jezikov za povečanje njihove zaščite. Potrebno bi bilo tudi razviti izobraževalne modele za te jezike od predšolskega do srednješolskega nivoja ter olajšati oddajanje lokalnih radijskih in televizijskih programov v teh jezikih.

Odbor sicer ugotavlja visok pravni standard zaščite za madžarski in italijanski jezik. Ob tem opozarja, da pri uporabi teh jezikov v praksi ostajajo nekatere pomanjkljivosti. Tako bi bilo potrebno okrepiti jezikovno usposobljenost učiteljev, oblasti bi morale uporabiti bolj proaktiven pristop pri uporabi madžarskega in italijanskega jezika v administraciji, vključno s spodbujanjem govorcev, naj izkoristijo razpoložljive možnosti. Odbor je izrazil tudi zaskrbljenost glede finančnih virov, ki so na voljo za madžarski in italijanski program javne radiotelevizije.

Kot piše v sporočilu za javnost, so med takojšnjimi priporočili za omenjena jezika krepitev dvojezičnega izobraževalnega sistema v madžarskem jeziku, povečanje trajanja in pogostosti oddajanja v madžarskem jeziku na javni televiziji ter zagotovitev ustreznih sredstev za zagotavljanje radijskih in televizijskih programov v italijanščini vsaj na sedanji ravni.

Priporoča se tudi spodbujanje uporabe teh jezikov v upravi in ustanovah za socialno varstvo, še zlasti v bolnišnicah, ter zagotavljanje uporabe oblik krajevnih imen v italijanščini.

Kar zadeva romski jezik, je v načrtu pilotni projekt poučevanja kot enega od predmetov. Kot še piše v sporočilu za javnost, se sicer jezik do neke mere uporablja v medijih, obstajajo tudi dvojezične knjige in drugo izobraževalno gradivo, se pa položaj Romov in njihovih govorcev pa posameznih regijah zelo razlikuje.

V splošnem obstaja potreba po osveščanju slovenske družbe o vseh regionalnih ali manjšinskih jezikih, njihovi zgodovini in kulturah kot sestavnem delu slovenske kulturne dediščine v izobraževanju in medijih, še piše v sporočilu za javnost.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window