ponedeljek, 21.9.2020
Ljubljana, 21. septembra (STA) - Po razkritju sumljivih transakcij po vsem svetu, ki so jih razkrili okviru mednarodnega preiskovalnega projekta Fincen Files, so v Transparency International znova pozvali k ukrepom. Pred nami je ponovno dokaz, da zdajšnji mednarodni finančni in davčni sistemi ne delujejo, so izpostavili v Ekvilib Inštitutu.
"EU mora okrepiti svojo vlogo v boju proti pranju denarja, saj se iz leta v leto pojavljajo škandali, v katerih Evropa deluje kot varno zavetje za vpletene ljudi in ukradeno premoženje," je opozorila Laure Brillaud iz Transparency International EU. Po njenem mnenju je treba na ravni EU ustanoviti nadzorni organ za preprečevanje pranja denarja in enoto za finančno obveščanje, ki bo pomagala pri odkrivanju kršitev in usklajevanju predpisov.
Težava je tudi neenaka zakonodaja o pranju denarja v državah članicah EU, je ocenila. Zaskrbljujoče je, da se je januarja iztekel rok za prenos najnovejših pravil EU za boj proti pranju denarja, to pa je izpolnilo le 11 držav članic, je menila in ocenila še, da tudi banke iz EU ne storijo dovolj, da bi prepoznale nezakonite transakcije in ustavile njihov tok.
"V Transparency International Slovenia že leta opozarjamo na možnosti zlorab mednarodnega finančnega sistema. Te so ob tovrstnih razkritjih še toliko bolj očitne," je dejala predsednica Transparency International Slovenia Alma Sedlar. V organizaciji poleg premišljenih ukrepov in krepitve nadzornih organov pričakujejo, da bodo odločevalci na mednarodnem parketu odločneje zagovarjali učinkovite in celovite politike, ki bodo začele naslavljati to perečo težavo.
Maruša Babnik, ki pokriva področje davčne pravičnosti v Ekvilib Inštitutu, je spomnila, da so že pretekla razkritja pokazala, da so posamezne banke in odvetniške družbe s podporo davčnih oaz del globalne mreže tistih, ki aktivno omogočajo tajnost poslov podjetij in posameznikov. Pridobivanje informacij pa je po njenih besedah za preiskovalce in sodišča kljub zavezam številnih držav k mednarodni izmenjavi podatkov in sodelovanju še vedno dolgotrajno.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki