petek, 4.9.2020
Ljubljana, 04. septembra (STA) - Pri obravnavi osnutka zakona o dolgotrajni oskrbi na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) so bili predstavniki sindikatov in delodajalcev kritični do njihove pozne vključitve v pogajanja o zakonu. So se pa dogovorili o nadaljnjih usklajevanjih. Minister Tomaž Gantar je ocenil, da so naredili pomemben korak pri nadaljnjem postopku sprejemanja zakona.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje Gantar, je ob "nekih začetnih zdrsih pri sodelovanju z ESS" vseeno "vesel, da je ta predlog zakona vzet kot dobra osnova za nadaljnje delo". Ustanovili so tudi delovno skupino, ki bo ta zakon usklajevala do konca oktobra, obravnavala tudi vse predloge iz javne razprave in pripravila dokončen predlog. V tej skupini bodo tudi predstavniki ministrstva za finance, ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je pojasnil. Izrazil je upanje, da bodo zakon uspeli pripraviti do te mere, da bo tudi sprejet, saj da je izrednega pomena za starejše.
Predstavnica delodajalske strani Tatjana Čerin je izrazila zadovoljstvo, da bo delovna skupina intenzivneje delala do konca oktobra. Na njihovo pobudo so tudi sklenili, da bodo do začetka usklajevanj v prihodnjem tednu pripravili "analizo ekonomskih kazalcev, ki bodo pokazali realno sliko utemeljitve dodatnih potrebnih sredstev za dolgotrajno oskrbo v letu 2021".
Osnutek zakona namreč manjkajoča sredstva ocenjuje na 336 milijonov evrov, predviden je tudi način financiranja s prispevno stopnjo za dolgotrajno nego. "Seveda nas kot ključne plačnike zanima to, ali je ocena o dejanskih potrebah realna," je poudarila. Kot je pojasnila, gre za podatke o tem, koliko je danes koristnikov pravic iz tega naslova, koliko starejših državljanov ima neformalno pomoč na domu, praviloma s strani svojcev ali sosedov, in bi v prihodnje potrebovali formalizirano pomoč, koliko je trenutno izvajalcev javnega in zasebnega sektorja za izvedbo dolgotrajne oskrbe in kakšno kadrovsko strukturo imajo. "To je namreč osnova za to, da realno ocenimo, kaj bomo dejansko jutri potrebovali in ali bo predlog zakona dejansko izvedljiv v nekem časovnem obdobju po sprejemu," je prepričana.
Na polemiko glede financiranja pričakujejo, kot je dodala Čerinova, predvsem od ministrstva za finance tudi predloge drugačnih rešitev financiranja področja dolgotrajne oskrbe.
Tudi Jakob Počivavšek s sindikalne strani je obžaloval, da se ni postopalo po pravilih ESS, da bi zakon obravnavali že prej in poskušali doseči neko soglasje glede tistih rešitev, ki se ne kažejo problematične le danes, ampak so se tudi že v preteklosti. Spomnil je, da je bilo zakonskih predlogov že več in da so padli predvsem pri vprašanju financiranja.
Vsebinsko se do predloga danes po Počivavškovih besedah še niso opredeljevali, to jih čaka na seji pogajalske skupine. Je pa ocenil, da je predlog dobra osnova za nadaljnje usklajevanje in da so korak v pravo smer tudi nastavki za financiranje, ki vsebujejo elemente solidarnosti.
Pomembno pri delu pogajalske skupine, ki naj bi se sestajala enkrat tedensko, je po Počivavškovih besedah to, da bodo tudi sogovorniki na vladni strani imeli mandat za usklajevanje in sprejemanje kompromisnih rešitev.
Tudi sindikalistka Irena Ilešič Čujovič je poudarila pomen širšega družbenega konsenza o rešitvah za dolgotrajno oskrbo. Kot pozitivno je ocenila to, da osnutek upošteva temeljna načela: univerzalnost, solidarnost in enakost.
Sindikalist Andrej Zorko od vlade tudi pričakuje, da bo zakon po uskladitvi dejansko vložen v parlamentarni postopek, saj ne želi, da bi končal predčasno pot javne razprave ali v predalu ministrstva.
ESS je danes obravnaval tudi poslovanje Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki predvsem v prihodnjem letu pričakuje velik primanjkljaj. Sindikalna in delodajalska stran sta ob tem pozvali k iskanju takojšnjih rešitev za pokritje luknje in tudi k sistemskim spremembam. Opozorili sta tudi na slabšo dostopnost do zdravstvenih storitev v zadnjem obdobju.
Pogajalska skupina, ki se ukvarja z novelo zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, pa s svojim delom še ni končala, zato bodo ta predlog ponovno obravnavali na naslednji seji, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za delo Cveto Uršič.
Razočaran, da se to ni zgodilo danes, sindikalist Andrej Zorko tako zeleno luč ESS za omenjeni zakon pričakuje na naslednji seji, saj da predvidene spremembe izboljšujejo položaj delavcev iz tujine. Želeli bi si tudi, da bi bila sindikalna stran povabljena k obravnavi zakona o tujcih, ki se posredno navezuje tudi na ta zakon, je dodal.
Obenem je pojasnil še, da so se danes dogovorili, da naj bi zakon o demografskem skladu v skladu s pravili ESS šel najprej na ESS, ki bi naj v ta namen ustanovil pogajalsko skupino, "da se zdrs, ki se je zgodil pri zakonu o dolgotrajni negi in oskrbi, ne bi ponovil tudi pri zakonu o demografskem skladu".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki