torek, 25.8.2020
Dunaj, 25. avgusta (STA) - Nemški finančni minister Olaf Scholz je kljub zadržanosti ZDA izrazil optimizem, da bi v okviru mednarodnih usklajevanj na ravni Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) še v tem letu lahko našli kompromis glede obdavčitve digitalnih velikanov in tudi minimalne skupne osnove za davek na dohodek gospodarskih družb.
"Trenutno sem precej optimističen, da se lahko o vsebinskih osnovah za obe vprašanji dogovorimo jeseni. Dovolj dolgo razpravljamo o tem. Pripravljeni smo," je Scholz po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal po vsakoletnem srečanju finančnih ministrov iz nemško govorečih držav.
Za čimprejšnji dogovor si Nemčija prizadeva tudi kot trenutna predsedujoča članica Svetu EU. "Dogovor bo imel posledice za nacionalno in evropsko zakonodajo, predvsem pa bo preprečil globalni konflikt zaradi digitalnega davka," je dejal nemški finančni minister. "Davke je treba plačevati tam, kjer poteka gospodarska dejavnost," je dodal.
Konflikt zaradi digitalnega davka je npr. lani izbruhnil med Francijo, ki je sprejela zakon o uvedbi nacionalnega davka, in ZDA, a sta državi v začetku tega leta dosegli dogovor o premirju. Francija bo tako davka ne bo začela pobirati pred letošnjim decembrom.
Nekoliko bolj previden od Scholza je bil njegov švicarski kolega Ueli Maurer. Ta je sicer pozdravil možnost globalnega okvira o digitalnem davku in obdavčitvi podjetij, a je dodal, da ta ne sme prinesti novih administrativnih ovir za podjetja. Prav tako se je zavzel za dovolj dolgo prehodno obdobje pred uvedbo morebitnih novih pravil, zato da se podjetja na novo ureditev lahko pripravijo.
Konkretno naj bi sicer z mednarodnim dogovorom odpravili dve pomanjkljivosti v trenutnem davčnem sistemu: z globalno minimalno stopnjo davka na dohodek gospodarskih družb naj bi preprečili beg velikih koncernov v davčne oaze oz. t. i. davčno optimizacijo, velike digitalne koncerne, kot so Google, Amazon, facebook in Apple, pa obdavčili bolj primerno. Ta podjetja ustvarjajo ogromne dobičke v regijah, kjer nimajo svojega uradnega sedeža. Po nekaterih ocenah zato ne plačujejo niti pol toliko davkov kot klasična podjetja v predelovalnem ali storitvenem sektorju.
Na mednarodni ravni tečejo prizadevanja za takšno reformo že dlje časa, nazadnje je svoje predloge predstavila OECD, pogovori med članicami pa so stekli v začetku tega leta. Cilj je doseči dogovor do konca leta, a udarec temu so poleti zadale ZDA, domovina večine globalnih tehnoloških velikanov, ki so napovedale začasen umik iz pogovorov z argumentom, da je pandemija covida-19 prinesla druge prioritete.
Tudi sicer veljajo ZDA za največjo oviro na poti k učinkovitemu dogovoru, saj si pod vplivom lobiranja ameriških tehnoloških velikanov prizadevajo za blažje oblike davčnega režima, obenem pa nasprotujejo nacionalnim rešitvam za obdavčitev digitalnih velikanov. V odsotnosti globalnega dogovora sicer so poleg Francije nacionalne rešitve potrdile ali napovedale tudi nekatere druge evropske države.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki