Portal TFL

STA novice / Vlada o gospodarskih temah

četrtek, 13.8.2020

Ljubljana, 13. avgusta (STA) - Vlada se je na današnji dopisni seji seznanila z informacijo o pripravi izhodišč za socialni sporazum za obdobje 2021 do 2022. Novelirala je program za gradnjo hidroelektrarne Brežice in spremenila uredbo o ukrepih na področju čebelarstva, s katero se omogoča, da se načrtovani lahko izvedejo tudi po koncu julija.

Socialni sporazum je ključni element socialnega dialoga, katerega osnovni namen je doseči soglasje med socialnimi partnerji o temeljnih ciljih in rešitvah sistemskih sprememb, ki jih pokriva socialni sporazum. V letu 2019 je bilo v splošni razpravi na področju minimalne plače, trga dela, pokojninske in davčne zakonodaje med socialnimi partnerji kot širšo strokovno javnostjo večkrat izražena pobuda oz. potreba po širšem splošnem socialnem sporazumu. Ministrstva bodo najpozneje do 31. avgusta pripravila kratek predlog vsebin socialnega sporazuma s svojega področja, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Vlada je spremenila uredbo o ukrepih na področju čebelarstva v letih 2020-2022. Zaradi pandemije covida-19 je namreč Evropska komisija določila, da se lahko ukrepi, načrtovani v programskem letu 2020, izvedejo tudi po 31. juliju, vendar najpozneje do 15. septembra. Ker se je pri javnih razpisih za sofinanciranje čebelarske opreme in sezonske selitve panjev rok za prijavo že iztekel, bo ministrstvo za kmetijstvo objavilo nova razpisa.

Vlada je sprejela noveliran program izvedbe objektov vodne, državne in lokalne infrastrukture ter objektov vodne in energetske infrastrukture za izgradnjo hidroelektrarne Brežice. Novelacija podaljšuje terminske plane nedokončane izgradnje ureditev na območju državnega prostorskega načrta do konca leta 2022 in zagotavlja dodatna finančna sredstva za izgradnjo ureditev v višini 12,68 milijona evrov v letih od 2020 do 2022.

Odgovorila je tudi na dopolnitev pobude za oceno ustavnosti delov interventnih zakonov za zajezitev epidemije, in sicer glede sodelovanja nevladnih organizacij s področja naravovarstva. Vlada je med drugim pojasnila, da država članica ni dolžna zagotoviti neomejenega dostopa do pravnega varstva vsaki od nevladnih organizacij, ampak imajo države diskrecijsko pravico, da lahko določijo merila oz. pogoje za priznanje procesne legitimacije. V Sloveniji nevladne organizacije niso edini predstavnik oziroma zagovornik varstva okolja, temveč v postopku pridobitve okoljevarstvenega soglasja in gradbenega dovoljenja lahko sodelujejo tudi drugi deležniki.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window