Portal TFL

STA novice / EU pripravljena Libanonu pomagati s prek 30 milijoni evrov (dopolnjeno)

četrtek, 6.8.2020

Bruselj/Bejrut, 06. avgusta (STA) - Evropska unija je pripravljena Libanonu po strahoviti škodi, ki jo je povzročila eksplozija v Bejrutu, pomagati z več kot 33 milijoni evrov, je danes po pogovoru z libanonskim premierjem Hassanom Diabom sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Sredstva bi denimo namenili za medicinsko opremo in zaščito kritične infrastrukture.

EU je Libanonu že priskočila na pomoč z napotitvijo več kot 100 za iskanje in reševanje izurjenih gasilcev z vozili, psi in nujno medicinsko opremo. Ponudila je tudi dodatne ekipe, zlasti za zaznavanje kemičnih, bioloških, radioloških in jedrskih snovi.

Evropska unija je dala Libanonu na razpolago tudi vojaško ladjo z zmožnostjo helikopterskega reševanja ter medicinsko in zaščitno opremo ter uporabo svojega satelitskega sistema Copernicus za pomoč pri oceni razsežnosti škode.

Poleg tega je Evropska komisija pripravljena sprostiti dodatnih 33 milijonov evrov za nujno pomoč, medicinsko podporo in opremo pa tudi zaščito kritične infrastrukture. Glede na oceno nadaljnjih humanitarnih potreb bo komisija razmislila o dodatni podpori, so danes sporočili iz Bruslja.

Von der Leynova in Diab sta sicer danes razpravljala tudi o dolgoročnejši podpori, ki jo lahko EU nudi državi pri procesu obnove.

Predsednica Evropska komisije je izpostavila možnost mobilizacije strokovnjakov in opreme v pomoč pri ocenjevanju škode in obravnavi nevarnih snovi, kot so azbest in druge kemikalije.

Komisija je po njenih besedah v teh za Libanon težavnih časih pripravljena razmisliti tudi načinih za okrepitev trgovinskih odnosov, zlasti v obliki preferencialne trgovine in carinskih olajšav.

Von der Leynova je ponudila tudi podporo pri izvedbi ocene potreb obnove mesta in okrevanja države, pa tudi podporo pri pogovorih z mednarodnimi finančnimi institucijami, ki bi lahko prinesli dodatno ekonomsko podporo.

EU po njenih besedah kot zelo pomembno dojema enotnost in stabilnost Libanona, ki sta danes tako mednarodno kot regionalno toliko bolj pomembni. Ta tragičen trenutek bi moral biti "priložnost za združitev vse političnih sil okrog narodnega prizadevanja za odgovor na številne izzive, s katerimi se sooča država".

Libanon namreč trenutno preživlja največjo gospodarsko krizo od državljanske vojne med letoma 1975 in 1990, na političnem prizorišču pa vlada velika razdeljenost.

V državi so poleg tega od lanskega 17. oktobra potekali protivladni protesti, zaradi katerih je odstopil takratni premier Saad Hariri. Proteste z zahtevami po odhodu vladajoče elite, ki je po njihovem mnenju nesposobna in skorumpirana, obsežnih reformah in tehnokratski vladi neodvisnih strokovnjakov so ustavile epidemija in omejitve oblasti.

Von der Leynova je v skupnem pismu s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom danes pozvala države članice k okrepitvi podpore Libanonu tako glede njegovih takojšnjih potreb, kot tudi glede dolgoročne obnove države. Izrazila sta pripravljenost EU, da v Bruslju usklajujejo to pomoč preko koordinacijskega meahnizma, so sporočili iz Bruslja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window