sreda, 29.7.2020
Ljubljana, 29. julija (STA) - SDH je dopolnil svoja priporočila in pričakovanja do družb s kapitalskim vložkom države s priporočili za trajnostno poslovanje družb. S tem želi spodbuditi družbe pri ekonomski, družbeni in okoljski transformaciji poslovnih strategij ali modelov, ki vodijo do večje konkurenčnosti, manjših tveganj in trajnostne uspešnosti na dolgi rok.
Kot so danes sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH), bo za SDH uspeh, ko bodo družbe dosegale finančno uspešnost, ki jo pričakuje lastnik, ob hkratnem udejanjanju vseh treh vidikov in ciljev trajnostnega poslovanja.
"Splošni cilj družb s kapitalsko naložbo države, ki jih upravlja SDH, je uspešno, dobičkonosno in gospodarno poslovanje, ustvarjanje vrednosti in v veliko primerih tudi učinkovito izvajanje posameznih javnih služb. To je treba doseči na trajnostni način, z upoštevanjem ekonomskega, okoljskega in družbenega vidika," so poudarili.
Družbe naj po pojasnilih SDH preko svojih poslovnih modelov prispevajo k ustvarjanju vrednosti tako, da omogočajo in spodbujajo trajnostni razvoj in izkoriščajo priložnosti za ustvarjanje trajnostne vrednosti ter razvijajo nove, inovativne poslovne modele, ki bodo prispevali h krepitvi njihove konkurenčnosti.
"Pri oblikovanju in izvajanju poslovne strategije družbe upoštevajo okoljska tveganja, ki pomembno vplivajo na njihovo poslovno okolje v kratkoročnem, srednjeročnem in dolgoročnem obdobju in jih uvedejo v obstoječi okvir za upravljanje tveganj," so navedli.
V SDH so mnenja, da bi morala biti podjetja, v katerih ima država kapitalsko naložbo, vzor drugim družbam na področju trajnostnega poslovanja.
"Pri tem posebej, poleg uspešnega in učinkovitega poslovanja na dolgi rok, izpostavljamo zmanjševanje negativnih okoljskih vplivov, sodelovanje z deležniki in njihovo vključevanje, zagotavljanje korporativne integritete (vrednote, etiko, mehanizme preprečevanja in ničelno toleranco do korupcije, spodbudno organizacijsko kulturo)," so poudarili.
SDH je dodatno sprejel tudi priporočila glede človekovih pravic, ki pomenijo višje standarde spoštovanja človekovih pravic pri poslovanju in so tudi pomemben sestavni del trajnostnega poslovanja družb.
"S tem se podpirajo prizadevanja vlade in zunanjega ministrstva pri uresničevanju nacionalnega akcijskega načrta za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu. Ocenjujemo, da višji standardi spoštovanja človekovih pravic gospodarskim družbam omogočajo boljši ugled med svojimi deležniki, boljšo zmožnost privabljanja in zadržanja kakovostnih kadrov in njihovo večjo predanost ter druge pozitivne vplive, ki pomenijo prednosti pred gospodarskimi družbami, ki ne delujejo tako družbeno odgovorno," so še pojasnili v upravljalcu kapitalskih naložb države.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki