ponedeljek, 20.7.2020
V prvem stavku 5. odstavka vesti je pravilna navedba: To se je opazilo v času covida-19, ko so konkretna navodila za socialno delo onemogočila strokovno moč profesije socialnega dela (IN NE drugih profesij). Popravljeno vest objavljamo v celoti.
Ljubljana, 20. julija (STA) - Socialno delo, ki ima v družbi pomembno vlogo, je po besedah predsednice Društva socialnih delavk in delavcev Slovenije Danice Hrovatič v Sloveniji premalo vidno. Kot je povedala za STA, je potrebna prenova sistema socialnega varstva, saj profesija socialnega dela v njem nima več vodilne vloge, ukrepi pa so zreducirani na po zakonu nujno potrebne.
V nedeljo se je končala petdnevna spletna svetovna konferenca socialnega dela, na kateri so socialne delavke in delavci s celega sveta sprejeli globalno agendo za naslednje desetletje. Med petimi ključnimi temami je tudi preoblikovanje sistemov socialnega varstva, kar je po besedah Danice Hrovatič potrebno tudi v Sloveniji. Socialno delo je premalo vidno, čeprav ima orodja in metode dela, s katerimi lahko pomaga, je dejala.
Da socialno delo nima več ključne vloge v sistemu socialnega varstva, "se kaže tudi v tem, da se posamezni ukrepi zreducirajo na to, kar je po zakonu nujno potrebno, vse ostalo, kar je v vrednotah socialnega dela v skupnosti, pa izginja." Prav zato je ena izmed tem agende naslednjih deset let, da je treba narediti vse, da se prepoznavna, kaj ta stroka lahko prispeva za boljšo družbo, je pojasnila Hrovatičeva.
Za slovenski prostor so pomembne tudi vse ostale teme agende, v društvu pa izpostavljajo še pristop ubuntu oziroma "sem, ker smo", ki so ga po besedah predsednice zahodne države nekoliko pozabile. Pristop uči, da je potrebno delovati skupaj. Kot je dejala Hrovatičeva, je ravno to, da vsak dela zase, tisto, ki nam jemlje energijo. Posameznik namreč lahko dela dobro, vendar ga drugi omeji, kar je značilno tudi za slovenski prostor, je dodala.
To se je opazilo v času covida-19, ko so konkretna navodila za socialno delo onemogočila strokovno moč profesije socialnega dela. Ta pa bi lahko pripomogla k temu, da bi se znižali določeni problemi s socialnim značajem, ki pa namesto tega zdaj prihajajo na površje, je dodala Hrovatičeva.
Sicer pa do leta 2030 pričakujejo tudi, da ne bo znova govora o tem, da se revščina povečuje. Po besedah Hrovatičeve so namreč pred desetletjem razpravljali, da se bo revščina do letošnjega leta znižala, se je pa povečala. "V tej smeri bo potrebno delovati drugače, kot smo delovali do zdaj. Samo statistika in pregledovanje podatkov nista relevantna," je še izpostavila.
Spletno konferenco z naslovom Globalna agenda socialnega dela 2020-2030 Soustvarjanje socialne preobrazbe, ki bi se sicer morala odvijati v Kanadi, je organizirala Mednarodna federacija socialnih delavk in delavcev.
Kot je na svoji spletni strani zapisalo slovensko društvo socialnih delavk in delavcev, je bilo sprejetih pet ključnih tem, s katerimi se bo socialno delo v naslednjem desetletnem obdobju poglobljeno ukvarjalo tako lokalno in regionalno kot globalno. Teme vključujejo vrednotenje socialnega dela kot ključne profesije pri izvajanju socialne dejavnosti, soustvarjanje vključujoče družbene preobrazbe in pristop ubuntu. Prav tako tudi preoblikovanje sistemov socialnega varstva ter spodbujanje raznolikosti in moči skupnega družbenega delovanja.
Konferenco, na kateri je svoje prispevke predstavljalo 500 izvajalcev, je spremljalo 20.000 udeležencev s celega sveta. Slovenska predstavnica Ana Marija Sobočan je v raziskovalni skupini predstavljala etične izzive v času covida-19.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki