petek, 26.6.2020
Ljubljana, 26. junija (STA) - Države članice EU morajo izboljšati programe ukrepov za nadzor nad izpusti v zrak, je danes opozorila Evropska komisija. Za večino, tudi Slovenijo, namreč velja, da verjetno ne bodo izpolnile svojih obveznosti glede zmanjšanja emisij za leto 2020 oz. 2030, so sporočili iz Bruslja.
Komisija je danes podala oceno izvajanja direktive o nacionalnih obveznostih glede zmanjšanja emisij. Za večino držav članic je "verjetno, da ne bodo izpolnile svojih obveznosti glede zmanjšanja emisij za leto 2020 ali 2030", so zapisali v sporočilu za javnost.
Prizadevanja so zlasti potrebna v kmetijstvu, da bi zmanjšali emisije amoniaka, kar je najpogostejši in najtežji izziv pri izvajanju v EU.
"Preveč državljank in državljanov po vsej Evropi še vedno ogroža zrak, ki ga vdihavajo," je opozoril evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius. "Čas nikoli ni bil primernejši za uvedbo tovrstnih sprememb, saj vlaganje v čistejši zrak pomeni vlaganje v zdravje državljank in državljanov ter v naše podnebje, zagotovilo pa bo tudi zagon, ki ga naše gospodarstvo potrebuje," je še dodal.
Evropska direktiva sicer določa nacionalne obveznosti glede zmanjšanja emisij za obdobje 2020-2029 in ambicioznejše obveznosti za obdobje od leta 2030 naprej za pet pomembnih onesnaževal zraka: dušikove okside (NOx), nemetanske hlapne organske spojine, žveplov dioksid (SO2), amoniak (NH3) in drobne delce (PM2,5).
Pri dušikovih oksidih (NOx) Bruselj med drugim ocenjuje, da Slovenija ne bo dosegla cilja za 2020, ga bi pa lahko za 2030. Pri nemetanskih hlapnih organskih spojinah, žveplovem dioksidu in drobnih delcih je Slovenija na poti, da doseže cilj za 2020, ne pa za 2030. Pri amoniaku pa so obeti za obe ciljni obdobji dobri.
Tveganje neizpolnitve ciljev je pri Sloveniji za cilje za leto 2020 sicer večinoma zmerno, za leto 2030 pa visoko na tristopenjski lestvici.
Analiza sicer kaže, da bi lahko vse cilje zmanjšanja izpustov za leto 2020 doseglo 10 držav članic, do leta 2030 pa le še štiri - Hrvaška, Ciper, Malta in Nizozemska.
Pri projekcijah je sicer komisija v primeru 18 držav, tudi Slovenije, izpostavila pomanjkanje transparentnosti, zlasti v zvezi z metodologijo, vhodnimi podatki in predpostavkami, povezanimi s pripravo projekcij. Prav tako Slovenija ni poslala scenarija, ki bi predvideval uvedbo dodatnih ukrepov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki