Portal TFL

STA novice / Novela zakona o RTVS nekoliko presenetljivo primerna za drugo obravnavo

četrtek, 18.6.2020

Ljubljana, 18. junija (STA) - Državni zbor je z 48 glasovi za in 22 proti odločil, da je predlog novele zakona o RTVS, s katero LMŠ predlaga spremembo sestave in načina imenovanja članov programskega sveta zavoda, primeren za drugo obravnavo. Takšna odločitev je nekoliko presenetljiva, glede na to, da je poslanska razprava kazala, da zadostne podpore za predlog ne bo.

Za sklep, da je predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) primeren za nadaljnjo obravnavo, so poleg poslancev LMŠ, SD, Levice in treh poslancev SAB, glasovali še nekateri poslanci SDS in NSi. Proti so bili v SMC, DeSUS in SNS ter nekateri poslanci SDS.

Lidija Divjak Mirnik (LMŠ) je na sredinem plenarnem zasedanju pojasnila, da bi se po predlogu novele število članov programskega sveta zavoda z zdajšnjih 29 zmanjšalo na 23. Pet članov bi imenoval DZ, dva predsednik republike, 16 pa civilna družba oziroma strokovna javnost. Zdaj DZ imenuje 21 od 29 svetnikov, kar je po njeni oceni "politično vsiljena zabloda".

Minister za kulturo Vasko Simoniti je pred poslanci pojasnil, da vlada novele ne podpira, saj le parcialno posega v kompleksen zakon o RTVS. Napovedal je, da bodo na ministrstvu pripravili ustrezne popravke tega zakona. Zagotovil je tudi, da bo vlada podprla vsak korak, ki bo prispeval h kakovostnemu programu RTVS, in to na vseh ravneh, ne le v primeru informativnega programa.

Marko Bandelli je poudaril mnenje SAB, da vpliv politike v programskem in nadzornem svetu RTVS krha dostop do neodvisnih informacij.

Ivan Hršak je napovedal, da v DeSUS novele ne bodo podprli, saj se ne strinjajo z zmanjšanjem števila članov programskega sveta, še posebej pa nasprotujejo tako radikalni spremembi imenovanja članov.

Proti noveli so se izrekli tudi v SNS. Po besedah Dušana Šiška se ne strinjajo s tem, da se novela nanaša izključno na kadrovske zadeve in zmanjšuje število članov programskega sveta, hkrati pa DZ jemlje pristojnost imenovanja članov.

Alenka Jeraj (SDS) je dejala, da želi LMŠ s takim predlogom ohraniti nadzor nad delovanjem RTVS, ne pa vrniti odločilno besedo civilni družbi. Kljub temu so nekateri poslanci SDS predlog v prvi obravnavi danes podprli, preostali pa so se bodisi vzdržali bodisi so glasovali proti.

V SD po besedah Marka Koprivca menijo, da je novela primerna za nadaljnjo obravnavo. Ocenil je, da se je z zdajšnjo vlado znova začelo obdobje imenovanja bolj ali manj politično privrženih kadrov v programski in nadzorni svet RTVS.

Čeprav se v SMC strinjajo s ciljem novele, te niso podprli. Po besedah Janje Sluga gre namreč za zelo parcialen pristop, ki je bolj posledica političnega odziva na poskuse predčasne razrešitve dveh članov nadzornega sveta RTVS kot pa temeljitega razmisleka o tem, kako zagotoviti depolitizacijo RTVS.

Violeta Tomić je napovedala, da bodo v Levici novelo v prvi obravnavi podprli, saj menijo, da lahko v drugi obravnavi odpravijo pomanjkljivosti predloga.

V NSi so se med sredino razpravo izrekli proti noveli, danes pa je del poslancev glasoval za, del pa se je pri glasovanju vzdržal. Se pa po besedah Tadeje Šuštar sprašujejo, zakaj LMŠ zakona o RTVS ni spremenila, ko je imela možnost in večino v DZ.

Iz LMŠ je bilo sicer tudi danes slišati pozive koaliciji, da ji za drugo obravnavo predloga ponujajo roko in da so pripravljeni upoštevati njihove predloge.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window