Portal TFL

STA novice / Vladni noveli zakona o zaščiti živali podpora državnega zbora

četrtek, 18.6.2020

Ljubljana, 18. junija (STA) - Državni zbor je danes s 53 glasovi za in 17 proti po skrajšanem postopku sprejel vladno novelo zakona o zaščiti živali. Novela prinaša uskladitev slovenske zakonodaje z evropsko direktivo o zaščiti živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene. Rok za implementacijo direktive se je sicer iztekel že aprila 2018.

Poslanci so o noveli zakona o zaščiti živali razpravljali že na sredinem plenarnem zasedanju. Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je uvodoma pojasnil, da novela prinaša v zakon tudi opredelitev iz stvarnopravnega zakonika o živalih kot čutečih živih bitij.

Sicer že veljavni zakon omogoča z ustavo zagotovljeno zaščito živali, predvsem z vidika preprečevanja mučenja živali in zagotavljanja dobrobiti živali. Kmetijsko ministrstvo pa je v sodelovanju s številnimi deležniki že začelo pripravljati nov sistemski zakon. Na potrebo po novem zakonu so opozorili tudi poslanci.

Večina poslancev se je tako strinjala, da je treba pripraviti novi zakon o zaščiti živali, ki bo na ustrezen način reševal še številna druga vprašanja, kot so odprava evtanazije zdravih živali v zavetiščih, oskrbo zapuščenih živali in prepoved poskusov na živalih.

Mojca Žnidarič (SMC) je pozvala ministrstvo, naj poseben poudarek nameni temu, da bodo "naše čuteče živali tudi v praksi deležne posebnega varstva, ki si ga kot naši zvesti prijatelji tudi zaslužijo".

Boštjan Koražija je poudaril, da v Levici vztrajajo na stališču, da je treba poizkuse na živalih ukiniti.

Iva Dimic (NSi) je ocenila, da je hitenje z nepremišljenim vnašanjem živali kot čutečih bitij v zakonodajo zameglilo širše razumevanje in poznavanje živali, rastlin in človeka.

Andrej Rajh je izpostavil strinjanje SAB, da je treba pripraviti nov predlog zakona o zaščiti živali, ki bo celovito reševal problematiko živali in katerega koalicija obljublja do jeseni 2020.

Branko Simonovič (DeSUS) je opozoril, da sama opredelitev živali kot čutečih bitij ne bo spremenila njihovega položaja, skrbi zanje in pravnih razmerij v zvezi z njimi.

Jani Ivanuša (SNS) je menil, da živali ne morejo biti subjekt, saj nimajo ne razuma ne svobodne volje, niti so sposobne ustvariti kulture.

Tomaž Lisec (SDS) je posvaril pred tem, da bi pri pojmovanju živali kot čutečih bitij prišli v skrajnost.

Edvard Paulič (LMŠ) je dejal, da je število živali, na katerih opravljajo znanstvene preizkusi, izjemno velik in zato potrebujemo celovit in jasen zakon.

Meira Hot (SD) pa je izrazila zadovoljstvo, "da smo po toliko letih praznega teka končno našli skupen jezik in odločnost, da smo živali kot čuteča živa bitja zakonsko opredelili tako v stvarnopravnem zakoniku kot tudi v zakonu o zaščiti živali.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window