sreda, 17.6.2020
Bruselj, 17. junija (STA) - Evropska komisija je danes predstavila t. i. belo knjigo na temo obravnave izkrivljajočih učinkov tujih subvencij na enotni trg. Dokument bo podlaga za zakonodajne predloge z novimi orodji, s katerimi bi preprečili, da bi investicije s podporo tretjih držav izkrivljale trg EU.
Medtem ko je državna podpora članic EU podvržena pravilom EU o državnih pomočeh, pa tovrstna podpora oz. subvencije tretjih držav podjetjem v EU ne pade pod ta pravila. Zdi se, pravi Evropska komisija, da imajo subvencije, ki jih vlade tretjih držav dodeljujejo podjetjem v EU, vse pogosteje negativen učinek na konkurenco na enotnem trgu.
"V porastu je število primerov, v katerih se zdi, da so tuje subvencije olajšale prevzem podjetij EU ali izkrivljale naložbene odločitve, tržno delovanje ali politike oblikovanja cen upravičencev do subvencij ali pa izkrivljale ponudbe v postopkih javnega naročanja na škodo nesubvencioniranih podjetij," so zapisali.
Veljavna pravila o trgovinski zaščiti se nanašajo le na izvoz blaga iz tretjih držav in tako ne odpravljajo vseh izkrivljanj, ki jih povzročijo subvencije, ki jih dodelijo tretje države. "Kadar so tuje subvencije v obliki finančnih tokov, ki olajšujejo prevzeme podjetij EU ali neposredno podpirajo delovanje podjetja v EU oziroma omogočajo predložitev ponudb v postopkih javnega naročanja, je videti, da obstaja regulativna vrzel," ugotavlja komisija.
Zato v beli knjigi predlaga rešitve za odpravo te vrzeli, med drugim uvedbo t. i. modulov. Prvi modul predvideva vzpostavitev splošnega instrumenta za nadzor trga. Nadzorni organ, na primer nacionalni organ ali Evropska komisija, bi lahko, če bi ugotovil, da podjetje v EU prejema tujo subvencijo in da bo imelo to izkrivljajoči učinek (opravil bi se preskus interesa EU), naložil ukrepe za odpravo tega učinka, kot so izravnalna plačila in strukturni ukrepi ali ukrepi glede ravnanja.
V okviru drugega modula bi moralo podjetje, ki prejema finančno podporo vlade tretje države, svoje prevzeme podjetij EU nad danim pragom priglasiti pristojnemu nadzornemu organu (predlagana je Evropska komisija) in transakcij ne bi bilo mogoče zaključiti, dokler komisija ne bi končala pregleda. Če bi nadzorni organ ugotovil, da je prevzem omogočila tuja subvencija in da se s tem izkrivlja enotni trg, bi lahko bodisi sprejel zaveze priglasitelja, ki odpravljajo izkrivljanje, bodisi prepovedal prevzem. Komisija bi lahko tudi pri tem modulu uporabila preskus interesa EU.
Tretji modul pa bi obravnaval primere, ko bi lahko ponudniki s pomočjo tujih subvencij npr. s predložitvijo ponudb pod tržno ceno ali celo pod proizvodno ceno pridobili pogodbe o izvedbi javnega naročila, ki jih sicer ne bi. Predlagan je mehanizem, v skladu s katerim bi morali ponudniki javnemu naročniku priglasiti finančne prispevke, ki so jih prejeli od tretjih držav. Naročnik in nadzorni organ bi nato ocenila, ali obstaja tuja subvencija in ali je bil postopek javnega naročanja zaradi tega nepošten. V primeru slednjega bi bil ponudnik izključen iz postopka javnega naročanja.
Bela knjiga opredeljuje tudi načine za obravnavo vprašanja tujih subvencij v primeru vlog za finančno podporo EU. Za preprečitev primerov, ko bi tuja subvencija prejemnikom zagotovila boljši položaj pri vložitvi vloge, so predlagane različne možnosti, med drugim bi se v primeru izplačila sredstev prek javnih naročil ali v obliki nepovratnih sredstev uporabil podoben postopek, kot je predviden v postopkih javnega naročanja EU. Pri tem bela knjiga poudarja, da je pomembno zagotoviti, da enak pristop do tujih subvencij prevzamejo tudi mednarodne finančne institucije, ki izvajajo projekte, podprte s sredstvi proračuna EU, kot sta EIB ali EBRD.
Izvršna podpredsednica komisije Margrethe Vestager, pristojna za politiko konkurence in odgovorna za sklop za Evropo, pripravljeno na digitalno dobo, je dejala, da je enotni trg bistven za uspešnost Evrope in da dobro deluje le, če na njem za vse veljajo enaki konkurenčni pogoji.
Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je dodal, da je treba v pravilnik enotnega trga vključiti preprečevanje izkrivljanja postopkov javnega naročanja zaradi tujih subvencij in zagotoviti, da bodo imela podjetja pošten dostop do javnih naročil.
Evropski komisar za trgovino Phil Hogan pa je izpostavil, da odprtost gospodarstva EU vse bolj ogrožajo tuje trgovinske prakse, vključno s subvencijami, ki izkrivljajo enake konkurenčne pogoje za podjetja v EU.
Evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS) je v svojem sporočilu dejala, da so kitajska podjetja v zadnjem letu prevzela več kot 360 evropskih podjetij, kupila štiri letališča, šest pristanišč in vetrna polja. "Naša podjetja trpijo za posledicami pandemije koronavirusa, kar Kitajska že izkorišča," pravi poslanka, zato v EPP Evropsko komisijo pozivajo, naj čim prej predlaga zakonodajno zaščito, "s katero bi ustavili kitajsko nakupovalno turnejo po Evropi in uveljavili enake konkurenčne pogoje v svetovnem gospodarstvu".
O beli knjigi bo do 23. septembra potekalo javno posvetovanje, komisija pa bo nato na podlagi prejetih prispevkov pripravila zakonodajne predloge za odpravljanje učinkov izkrivljanja tujih subvencij na enotni trg.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki