Portal TFL

STA novice / Predlog DS za reševanje problema odpadne embalaže brezpredmeten

torek, 16.6.2020

Ljubljana, 16. junija (STA) - Ker je vlada nujen odvoz nakopičene odpadne embalaže v centrih komunalnih podjetij začasno uredila v protikoronski zakonodaji, je predlog zakona za reševanje te problematike, ki so ga naslovili v državnem svetu skupaj z zbornico komunalnega gospodarstva, brezpredmeten. A v DZ so izrazili nujnost sistemske ureditve področja do konca leta.

Vlada je v noveli prvega protikoronskega zakona dala izvajalcem javne službe zbiranja komunalne odpadne embalaže možnost, da odpadno embalažo, ki je niso prevzele družbe za ravnanje z odpadno embalažo, sami oddajo v nadaljnjo obdelavo izvajalcem obdelave. Stroške ravnanja z odpadno embalažo bo prevzela država. Ta začasna ureditev bo veljala do konca leta, okoljsko ministrstvo pa naj bi vmes pripravilo predlog spremembe zakona o varstvu okolja, s čimer bi zagotovili pravno podlago, da bodo družbe za ravnanje z odpadno embalažo prevzemale vso odpadno embalažo.

Zato je napor državnega sveta postal brezpredmeten, DZ je danes predlog interventnega zakona o ravnanju z odpadno komunalno embalažo in odpadnimi nagrobnimi svečami s 76 glasovi za in devetimi proti označil za neprimernega za nadaljnjo obravnavo, s čimer je ta končal parlamentarno pot. Državni svetnik Marko Zidanšek je v današnji razpravi v DZ izrazil razumevanje za takšno odločitev in poudaril nujnost tega, da država to področje zares sistemsko uredi. Po njegovem mora ob tem vzpodbujati predelavo odpadkov, katerih del se mora vrniti v industrijo.

Državna sekretarka na okoljskem ministrstvu Metka Gorišek je spomnila, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo skladno z zakonodajo in odločbami upravnega sodišča odvažajo le slabo polovico embalaže. Zato ministrstvo pripravlja rešitve, po kateri bi družbe za ravnanje z odpadno embalažo prevzemale vso odpadno embalažo v skladiščih, krog zavezancev za plačilo embalažnine, ki je sedaj pri 15 tonah, bi znižali na eno tono. "Računamo, da bo uredba v roku enega meseca v medresorskem usklajevanju," je dejala.

Poslanci so pozdravili napore na tem področju, večina je izpostavila tudi nujnost ukrepov za zmanjševanje odpadne embalaže in zasledovanja cilja za ničelno količino odpadkov. Gregor Perič (SMC) in Andrej Rajh (SAB) sta ministrstvo pozvala, naj zadevo sistemsko zares uredi do konca leta, da ne bo potrebe po vnovičnih interventnih posegih. Dušan Šiško (SNS) je predlagal, naj se embalažnina postavi tako visoko, da bo pokrivala vse stroške.

Rudi Medved (LMŠ) je izpostavil, da trenutna ureditev predstavlja "rešitev na papirju, v praksi pa ni urejeno nič". Pri komunalnih podjetjih se je do konca maja nakopičilo več kot 40.000 ton odpadne komunalne embalaže, odvoz "iz neznanih razlogov" stoji, je opozoril. Kot so medtem pojasnili na ministrstvu, so tripartitne pogodbe so v fazi priprave in podpisovanja. Nataša Sukič (Levica) pa je znova poudarila, da trenutna rešitev družbam za ravnanje z odpadno embalažo omogoča dvojno dobičkarstvo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window