ponedeljek, 15.6.2020
Ljubljana, 15. junija (STA) - Predlog novele zakona o tujcih je po oceni Delavske svetovalnice, Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) in Amnesty International Slovenija vsebinsko nesprejemljiv in v delu tudi ustavno sporen, so organizacije sporočile po današnjem usklajevalnem sestanku na notranjem ministrstvu. Zato pozivajo k umiku predloga.
Predlog novele zakona je trenutno v medresorskem usklajevanju. Novela med drugim v slovenski pravni red prenaša direktivo Evropskega parlamenta o pogojih za vstop državljanov tretjih držav za namene raziskovanja ali študija. Pomembna novost v predlogu novele je tudi rešitev, ki naj bi nadomestila na ustavnem sodišču razveljavljeni 10.b člen zdajšnjega zakona o tujcih, ki je omejeval možnost vlaganja prošenj za azil ob množičnih migracijah.
Omenjene nevladne organizacije v skupnem sporočilu za javnost danes podrobnih razlogov za nestrinjanje s predlogom niso navedle. Je pa direktorica PIC Katarina Bervar Sternad za Radio Slovenija povedala, da so za neustavno označile ravno omejevanje pravice do podaje prošnje za azil.
Novela namreč predvideva protokol odzivanja v primeru pojava kompleksne krize, recimo v primeru spremenjenih razmer na področju migracij ali drugih okoliščin. V takem položaju bi lahko ministrstvo za notranje zadeve podalo predlog vladi, naj državnemu zboru predlaga izglasovanje začasne omejitve izvajanja zakona o mednarodni zaščiti.
Če bi poslanci tak predlog potrdil, bi lahko policija namero tujca za vložitev prošnje za mednarodno zaščito zavrgla in ga napotila nazaj v sosednjo državo članico EU, iz katere je tujec vstopil v Slovenijo. To bi bilo mogoče pod pogojem, da v tej državi članici EU ni sistemskih pomanjkljivosti v zvezi z azilnim postopkom ter da ni pogojev za sprejem prosilcev, ki bi lahko povzročili nevarnost mučenja, nečloveškega ali poniževalnega ravnanja.
A kot je opozorila Bervar Sternadova, ni jasno, kako bo potekal takšen postopek. "Poleg tega v takem postopku tudi ni učinkovitega pravnega varstva, kar vedno pomeni, da je posameznik še vedno lahko podvržen vračanju in se šele naknadno ugotovi, da je bila s tem kršena njegova pravica," je izpostavila.
V nevladnih organizacijah so kritični tudi do prekratkega roka za oddajo pripomb na zakonski predlog ter na pripravo in način sprejemanja novele. Kot je navedla Bervar Sternadova, v pripravo namreč niso bilo vključeni strokovnjaki in varuh človekovih pravic.
Ustavno sodišče je oktobra 2019 namreč razveljavilo drugi, tretji in četrti stavek drugega odstavka ter tretji odstavek 10.b člena zakona o tujcih, ker je v neskladju z 18. členom ustave. Zahtevo za presojo ustavnosti člena je vložil varuh človekovih pravic.
Pri varuhu so tedaj zadovoljno ugotavljali, da jim je ustavno sodišče pritrdilo v stališču, da mora zakonodajalec pripraviti zakon tako, da so postopki popolnoma jasni, transparentni in utemeljeni, da ne more priti do kršenja človekovih pravic.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki