četrtek, 4.6.2020
Ljubljana, 04. junija (STA) - Odprtje prve hiše za otroke v Sloveniji, ki so jo napovedovali že za lansko leto, je vendarle korak bližje uresničitvi. Ministrstvo za pravosodje prav danes, na mednarodni dan otrok, žrtev nasilja, v javno obravnavo pošilja osnutek zakona o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke.
Z zakonom želijo na pravosodnem ministrstvu poskrbeti za največjo korist otroka, zagotoviti otroku prijazne in varne obravnave in okolja ter krepitev otroku prijaznega pravosodja. Namenjen bo vsem otrokom, žrtvam ali pričam kaznivih dejanj zoper človečnost, zoper življenje in telo, zoper spolno nedotakljivost in določenih kaznivih dejanj zoper človekove pravice in temeljne svoboščine ali drugih določenih kaznivih dejanj.
Osnutek zakona predvideva, da bo celostno obravnavanje mladoletnih žrtev in prič kaznivih dejanj javna služba, ki jo bo zagotavljala država. Za izvajanje te javne službe bo ustanovljen poseben javni zavod - Hiša za otroke. To bo strokovni zavod za določeno vrsto izvedenskega dela, imel pa bo pomembno vlogo tudi pri organizaciji in zagotavljanju usposabljanj pravosodnih in drugih strokovnih delavcev, ki obravnavajo otroke pred, med in po kazenskem postopku.
Zakon bo natančno opredelil postopek obravnave v hiši za otroke, od izvajanja zaslišanja otroka, izvedbe telesnega pregleda žrtve ter krizne podpore in psihosocialne pomoči.
Hiše za otroke bo sprva namenjena otrokom, ki so žrtve spolnih zlorab, so pojasnili na pravosodnem ministrstvu. Omogočala bo hitro in učinkovito ukrepanje ter celostno obravnavo z otroku prijaznim multidisciplinarnim in medinstitucionalnim pristopom.
V hiši bodo ob primeru otroka, žrtve ali priče kaznivega dejanja, poskrbeli za usklajevanje kazenskih preiskovalnih postopkov in postopkov za zaščito otroka, ki bodo tekli vzporedno. Zaslišanje otrok bodo v hiši opravljali za to posebej usposobljeni strokovnjaki, ki bodo otrokom tudi zagotavljali podporo in psihosocialno pomoč.
To je za žrtve pomembno predvsem zato, da jim ne bi bi bilo treba večkrat podoživljati travmatične izkušnje, najprej v postopku preiskave, nato pa še pred sodiščem, so izpostavili na ministrstvu.
Slovenija je hišo za otroke zasnovala po islandskem modelu Barnahus, ki ga je kot primer dobre prakse prepoznal tudi Svet Evrope. Na ministrstvu za pravosodje so se snovanja projekta lotili že leta 2017, v tem času se je zamenjalo nekaj ministrov, in tudi ob vsebinski ter finančni podpori Sveta Evrope ter Norveškega finančnega mehanizma zakon prav danes, na mednarodni dan otrok, žrtev nasilja, prihaja v javno obravnavo. Ta bo odprta do 30. avgusta.
Med drugim bodo v sodelovanju s Svetom Evrope organizirali posvetovanja z otroki na temo rešitev v zakonu. Kot so pojasnili na ministrstvu, želijo tako otrokom približati predlagane izboljšave varovanja njihovih pravic.
Sredstva za vzpostavitev hiše ter njeno delovanje, vključno z ureditvijo objekta, izobraževanjem strokovnih kadrov in njihovo zaposlitvijo za prvih 30 mesecev, ter za različne dejavnosti, namenjene ozaveščanju o zlorabah otrok v višini približno 1,5 milijona evrov bo zagotovil Norveški finančni mehanizem. Slovenija se je v zameno za ta sredstva obvezala, da bo hiša za otroke delovala še pet let po zaključku projekta.
Še dobrega pol milijona evrov bo prispevala Evropska komisija, ki je s tem Sloveniji zagotovila pomoč Sveta Evrope pri pripravi zakonodaje, raziskave o spolnih zlorabah otrok v Sloveniji, izvedbi usposabljanj in še nekaterih dejavnostih.
Mednarodni dan otrok žrtev nasilja je leta 1982 razglasila generalna skupščina Združenih narodov zaradi ogromnega števila palestinskih in libanonskih otrok žrtev izraelskega nasilja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki