sreda, 29.4.2020
Ljubljana, 29. aprila (STA) - Poslanci so v okviru izredne seje 75 glasovi za štirimi proti potrdili novelo zakona o vodah, ki spreminja dovoljeno porabo Sklada za vode, in sicer tako, da bo lahko po novem financiral tudi interventne ukrepe po naravnih nesrečah. V Levici in SAB tem rešitvam nasprotujejo, saj se bojijo, da bo skladu na ta račun zmanjkalo sredstev za preventivo.
Kot je danes v DZ pojasnil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, novela spreminja člen, ki ureja porabo Sklada za vode, in sicer tako, da bi lahko financiral tudi gradnjo vodne infrastrukture, vključno z vzdrževanjem objektov in z vzdrževalnimi deli v javno korist. Financiral bi lahko tudi izredne ukrepe v času povečanje stopnje ogroženosti in po naravnih nesrečah, ko pride do škodljivega delovanja voda.
"Trenutni sistem financiranja interventnih del oziroma izrednih ukrepov namreč ne omogoča takojšnje zadostne izvedbe potrebnih del za odvrnitev neposredne nevarnosti za življenje ali zdravje ljudi ali premoženja," je pojasnil minister.
Namen sprememb je po njegovih besedah zagotoviti tudi sredstva za novogradnje ali rekonstrukcije sistemov za oskrbo s pitno vodo, za nakup obstoječih zasebnih vodovodov s strani občin ter za občinske projekte za izgradnjo ali konstrukcijo javne kanalizacije v aglomeracijah s skupno obremenitvijo, manjšo od 2000 populacijskih ekvivalentov, za katere ni mogoče pridobiti evropskih sredstev.
"Gre torej za posebno dodatno ureditev, pri čemer se ne posega v obstoječi sistem financiranja občin," je dodal Vizjak.
Noveli so podporo odrekli v Levici, kjer so izpostavili, da ne nasprotujejo temu, da država financira izvajanje izrednih ukrepov v času povečane ogroženosti zaradi škodljivega delovanja voda, da pa denar ne bi smel iti iz Sklada za vode, "ki je namenski sklad, iz katerega naj bi se financiral razvoj vodne infrastrukture pri nas".
Kot je dejal Boštjan Koražija, je denarja v skladu premalo, s spremembo zakona pa bi se sredstva odtegnilo za vlaganja v preventivne ukrepe. "To bo težavo le še poglobilo," je opozoril. "Oziroma, če potegnemo analogijo s požarom, namesto za požarno varnost se bo denar porabljal za gašenje požarov," je dodal.
Iz enakega razloga so proti spremembam tudi v SAB. "Sredstev v Skladu za vode že sedaj ni dovolj, zato ni prav, da se v na pol prazno vrečo dodaja še ena obveznost," je dejal Andrej Rajh. Država naj za potrebe vodooskrbe, predelave odpadnih voda ipd. zagotovi drug vir sredstev, je pozval.
Iz koalicijskih strank je bilo medtem slišati, da gre novela nasproti občinam in prihodnjim generacijam. Verjamejo tudi v transparentnost pri dodeljevanju sredstev iz sklada.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki