sreda, 29.4.2020
Ljubljana, 29. aprila (STA) - DZ je na današnji izredni seji s 86 glasovi za in nobenim proti podprl novelo zakona o dodatnih ukrepih za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov, ki naj bi omogočila učinkovitejše ukrepanje ob naravnih nesrečah, po katerih se v gozdovih namnožijo lubadarji. Poslanci večjih pomislekov zoper rešitve niso imeli.
Novela zakona o dodatnih ukrepih za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov glede na današnjo predstavitev državnega sekretarja na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Damjana Stanonika predvideva dve bistveni spremembi.
Prva se nanaša na spremembe upravnega postopka v zvezi z odločbami o sanitarni sečnji in rokih za njeno izvršitev, in sicer za primere, ko zaradi objektivnih razlogov prihaja do podaljševanja sanacije gozdov.
Druga sprememba pa določa časovno skrajšanje postopka za sprejemanje sprememb in dopolnitev gozdnogospodarskega načrta določene gozdnogospodarske enote v primeru naravne nesreče v gozdu.
Trenutno je v veljavi ureditev, da se gozdnogospodarskega načrta ne sme spremeniti, če je veljaven več kot šest let. Te omejitve po novem ne bo več, hkrati pa bi lahko bila sprememba narejena prej, saj nekateri postopki ne bodo več potrebni.
S spremembami "se ne uvaja nove politike ali strateških usmeritev, ampak zgolj omogoča učinkovitejše ukrepanje v primerih, ko gre za naravno nesrečo širših razsežnosti" in z njo povezano namnožitev lubadarjev, je zatrdil Stanonik.
V takšnih razmerah je po njegovih besedah odločilnega pomena učinkovito ukrepanje, ki lahko omeji gospodarsko in ekološko škodo v gozdovih.
Novela je po njegovih besedah nujna za preprečevanje širjenja podlubnikov po naravnih nesrečah ter ohranitev in krepitev biotskega ravnovesja v gozdovih.
Tudi v zvezi s to novelo danes večjih pomislekov med poslanci ni bilo. Vsi se zavedajo, da so gozdovi pomembno bogastvo te države.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki