sreda, 29.4.2020
Ljubljana, 29. aprila (STA) - Poslanci so na današnji izredni seji z 72 glasovi za in nobenim proti podprli novelo zakona o divjadi in lovstvu, ki med drugim določa, da bo država namesto lovskih družin še pet let plačevala škodo po šakalu, ki bo od 1. maja lovna vrsta. Med poslanci večjih polemik glede novele, ki je bila vložena po skrajšanem postopku, ni bilo.
Novela zakona "upošteva vsa načela, na katerih temelji sedanja ureditev, med njimi so najpomembnejša ohranjanje in varstvo divjadi kot naravnega bogastva, trajnostno gospodarjenje z divjadjo, ohranjanje in povečevanje biološke in krajinske pestrosti ter stabilnosti življenjskih združb in izboljšanje habitatov prostoživečih živalskih vrst", je danes v DZ izpostavil državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Damjan Stanonik.
Med poglavitnimi rešitvami je izpostavil ureditev prehodnega obdobja za poplačilo škode po šakalu. Potem ko je uredba o zavarovanju prostoživečih živalskih vrst šakala s 1. majem 2020 črtala s seznama zavarovanih živalskih vrst, bo ta odtlej lovna vrsta. Šakal se je v preteklosti številčno in prostorsko močno razširil, zato bo v prehodnem obdobju petih let za škodo, ki jo bo povzročal, odškodninsko odgovarjala država, in ne upravljavci lovišč.
Novela, tako državni sekretar, prinaša še nekatere manjše spremembe, "ki jasneje in nedvoumno določajo dosedanje določbe zakona ali pa pomenijo racionalizacijo postopkov".
Med njimi je jasna razmejitev pristojnosti ministrstva, ki lahko dovoli izredni poseg, in pristojnosti lovskega inšpektorja, ki odreja odstrel iz nujnih razlogov.
Poleg tega je predvidena dopolnitev priznavanja teoretičnega dela lovskega izpita. Kandidati gozdarskih šol bodo po novem morali opraviti delni izpit iz tistih vsebin, ki jih v okviru rednega izobraževanja še niso opravljali.
Predlogu novele se obeta široka podpora. Poslanci iz obeh polov so poudarili, da šakal zaradi prenamnožitve povzroča precej škode, zlasti na drobnici in tudi na perutnini. Ob tem verjamejo, da bo mogoče populacijo te živalske vrste ohraniti v okviru trajnostnega gospodarjenja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki