petek, 10.4.2020
Ljubljana, 10. aprila (STA) - Odvetniška zbornica Slovenije je na vrhovno sodišče in pravosodno ministrstvo naslovila poziv, naj sodišča kljub epidemiji koronavirusa nadaljujejo z rednim delom, kjer to lahko. Opozarja, da Sloveniji sicer grozi kolaps pravne države. Na vrhovnem sodišču so po poročanju spletnega Dnevnika do predloga odvetniške zbornice zadržani.
Odvetniška zbornica opozarja, da je vrhovno sodišče 30. marca izdalo novo uredbo, s katero je določilo, da se ukrepi zaradi epidemije koronavirusa, ko sodišča obravnavajo le nujne zadeve in roki v rednih zadevah ne tečejo, podaljšajo do javno objavljenega preklica oziroma najdlje do 1. julija.
Po mnenju zbornice je takšna odredba, ki "de facto sodno vejo oblasti ukinja do konca poletja" (od 15. julija do 15. avgusta namreč potekajo tudi sodne počitnice), pretirana, fizičnim in pravnim osebam pa onemogoča dostop do sodišč.
"Zaradi skoraj popolne ustavitve delovanja sodišč tudi v zadevah, v katerih ni utemeljenih in opravičljivih razlogov za takšno ravnanje (npr. ustavitev stečajnih postopkov in postopkov prisilne likvidacije, ustavitev zemljiškoknjižnih zadev in zadev sodnega registra, neizdajanje sodnih odločb, kjer je zadeva zrela za odločitev) Sloveniji grozi kolaps pravne države," je pred dnevi zapisal predsednik zbornice Roman Završek.
Po mnenju zbornice bi bilo treba zato nujno znova premisliti, katere zadeve sodišča v času epidemije koronavirusa lahko obravnavajo in katere ne, pri čemer bi morale biti zadeve, v katerih postopki v času epidemije ne tečejo, prej izjema kot pravilo.
Sodišča bi po prepričanju odvetniške zbornice morala obravnavati vse zadeve, kjer potekajo postopki pretežno po elektronski poti (stečajne zadeve in zadeve prisilne likvidacije, zemljiškoknjižne zadeve, zadeve sodnega registra in nekatere izvršilne zadeve), in zadeve, pri katerih je mogoče izvajanje sodnih opravil opraviti brez neposrednega stika med udeleženci (vročanje preko varnih elektronskih predalov, izvedba obravnav preko videokonference, korespondenčno sklepanje sodnih poravnav).
Prepričani so tudi, da ni razlogov, da sodišča v časi epidemije ne izdajajo sodb in sklepov v zadevah, v katerih naroki ne bodo izvedeni ali pa so bili že zaključeni in stranke čakajo le še na odločitev. Prav tako ni razlogov, da ne bi izvajali gospodarskih sporov majhne vrednosti, kjer se lahko odloča brez naroka, ter tudi številne upravne postopke, ki ne zahtevajo osebnih stikov med udeleženci, je še zapisal Završek.
Na vrhovnem sodišču so do predloga odvetniške zbornice po poročanju spletnega Dnevnika zadržani. Kot pravijo, izredni ukrepi veljajo do preklica, tako da je 1. julij zgolj najbolj skrajen rok.
"Odvetniška zbornica je prav tako zanemarila, da je sodstvo z omejitvijo poslovanja samo na nujne zadeve - predvsem na tiste, ki se nanašajo na varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin - ter z zagotovitvijo varnostnih ukrepov za zdravje in življenje strank in drugih udeležencev sodnih postopkov v prvi vrsti preprečilo, da bi sodišča postala žarišča okužb s koronavirusom," so navedli.
Vendarle pa na sodišču razmišljajo o možnosti skrajšanja sodnih počitnic, ki sicer potekajo od 15. julija do 15. avgusta, s čimer bi nadoknadili nekaj izgubljenega časa.
Prav tako nasprotujejo predlogu odvetnikov in stečajnih upraviteljev, po katerem bi sodišča postopke prisilne poravnave in stečajne postopke ponovno začela obravnavati kot nujne zadeve.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki