ponedeljek, 6.4.2020
Ljubljana, 06. aprila (STA) - Slovenija je ena najbolj transparentnih držav OECD na področju javnega naročanja, ki si prizadeva tudi za razvoj inovativnega sistema javnih naročil, kaže poročilo organizacije. Kljub temu Sloveniji priporoča, naj pri postopkih javnega naročanja omogoči več možnosti za eksperimentiranje ter spodbujanje uporabe novih in inovativnih metod.
Poročilo je nastalo na podlagi skupnega projekta, ki ga je Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) izvedla v partnerstvu z EU in slovensko vlado oz. v sodelovanju z ministrstvom za javno upravo. V okviru projekta je z vidika sistemskih sprememb pristopila k pregledu, analizi in predlogom za izboljšanje področja javnega naročanja v Sloveniji, so sporočili z ministrstva.
Skupina strokovnjakov OECD in Evropske komisije, ki se ukvarja s strukturnimi spremembami javnih politik, je področje javnega naročanja prvič pregledala prav na primeru Slovenije.
Kot so na podlagi več misij v Ljubljani ugotovili strokovnjaki, ima slovenski sistem javnih naročil močan pravni temelj, predvsem pa so bila prizadevanja v preteklosti večinoma usmerjena v regulatorne spremembe ter so se nanašala na rešitve za večjo preglednost oz. transparentnost in zmanjšanje korupcije.
Posledično je Slovenija postala ena najbolj transparentnih držav OECD, ki daje javno na voljo največ informacij o postopku javnega naročanja, so ugotovili v OECD. Sloveniji priznavajo, da si prizadeva za razvoj inovativnega sistema javnih naročil in s svojimi praksami sledi mednarodnim standardom, razvija smernice za uslužbence, ki izvajajo javna naročila, ter skrbi za izmenjavo dobrih praks v celotnem sistemu.
"Kljub vsem aktivnostim OECD meni, da še vedno obstajajo precej formalizirani postopki - oziroma se jih tako vsaj dojema - ki pa ne dajejo možnosti in prostora za eksperimentiranje in spodbujanje uporabe novih in inovativnih, agilnih metod," so izpostavili na ministrstvu.
OECD za nadaljnji razvoj slovenskega sistema javnega naročanja med drugim predlaga razvoj skupnosti za izmenjavo znanj, graditev zaupanja med udeleženci v postopkih naročanja, graditev zaupanja širše javnosti, obvladovanje tveganj in ustvarjanje prostora za preskušanje novih metod.
Na ministrstvu zagotavljajo, da bodo izsledke iz poročila uporabili pri oblikovanju nadaljnjih reform, razvoja in sprememb sistema javnega naročanja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki