petek, 3.4.2020
Ljubljana/Šoštanj, 03. aprila (STA) - Agencija RS za okolje (Arso) je Termoelektrarni Šoštanj (Teš) minuli teden naložila izvedbo presoje vplivov na okolje, spremembo okoljevarstvenega dovoljenja in pridobitev okoljevarstvenega soglasja za uvedbo sosežiga odpadkov. Šaleško eko gibanje medtem zahteva, da se ustavijo vsi postopki glede sosežiga odpadkov v Tešu.
Arso je 27. marca o nameravani spremembi naprav, ki jo je Teš na Arso prijavil 30. decembra lani, odločil, da gre za večje nameravane spremembe, za katere je potrebna presoja vplivov na okolje, sprememba okoljevarstvenega dovoljenja in pridobitev okoljevarstvenega soglasja.
Kot je razvidno iz sklepa Arsa, dostopnega na spletni strani agencije, načrtuje Teš kot gorivo v blokih 5 in 6 uporabiti tudi gorivo iz trdnih nenevarnih odpadkov (SRF), in sicer do šest odstotkov mase goriva, ki je potrebno za ta dva bloka. Uporabili bi do 160.000 ton teh odpadkov letno.
Na sklep je v 15 dneh od vročitve možna pritožba.
Civilnodružbeno Šaleško eko gibanje je danes na Arso, okoljskega ministra Andreja Vizjaka, Teš, HSE, Občino Šoštanj ter odbora DZ za zdravstvo in za infrastrukturo naslovila protest, da Arso "v težkih časih, ki jih povzroča koronavirus in v katerih je velika večina ljudi in s tem tudi mnogo podpornikov gibanja v samoizolaciji, izkorišča ta čas za sprejemanje tako neprimernih sklepov".
Zahteva, da Arso prekine vse postopke v zvezi s sežigom in sosežigom, dokler ne bodo v celoti uresničeni sklepi odborov DZ za zdravstvo in za infrastrukturo z 20. februarja glede onesnaženosti Soške doline zaradi sosežiga odpadkov v cementarni Salonit Anhovo, saj se nekateri nanašajo tudi na druge upravljavce sežigalnic in naprav za sosežig. Odbora sta med drugim vlado pozvala, naj preuči možnosti za izenačitev normativov dovoljenih emisij sosežigalnic s tistimi, ki veljajo za sežigalnice odpadkov.
Šaleško eko gibanje med drugim trdi, da uredba o sežigalnicah in sosežigu odpadkov ni v skladu z ustavo, zakonom o varstvu okolja, zakonom o varstvu pred diskriminacijo in kazenskim zakonikom, saj za naprave za sosežig dopušča mnogo višje izpuste nevarnih in strupenih snovi kot za sežigalnice. Zato od okoljskega ministrstva zahteva, da zadrži izvajanje te uredbe.
HSE in Teš ter Občino Šoštanj pozivajo, naj ustavijo postopke v zvezi s sosežigom v Tešu, saj ta nima podpore med prebivalstvom, hkrati sta odbora DZ vlado pozvala, naj v šestih mesecih opravi evalvacijo veljavne zakonodaje na področju sežiga in sosežiga odpadkov.
Načrtom Teša glede sosežiga med drugim nasprotuje tudi Civilna iniciativa Šoštanj, ki je konec lanskega leta zahtevala referendum na to temo.
Kot so sporočili iz Teša, je Arso predvidel najzahtevnejši možni postopek pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja, zato so očitki predstavnikov Šaleškega eko gibanja, češ da gre za sporen sklep, "nerazumljivi in nesmiselni".
Navedli so tudi, da v celoti spoštujejo vse veljavne predpise in pristopajo k uvedbi tehničnih ukrepov za omejevanje negativnih vplivov na okolje in zdravje ljudi. Celoten projekt uvedbe sosežiga alternativnega goriva SRF in z njim povezani postopki v celoti sledijo veljavni nacionalni in evropski zakonodaji, so zagotovili.
Poudarili so, da mejne vrednosti iz uredbe o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov niso edine, ki veljajo v Sloveniji na tem področju. Poleg določil uredbe o sosežigu za tovrstne naprave veljajo tudi mejne vrednosti, ki so na ravni EU določene v zaključkih BAT (najboljše razpoložljive tehnologije). Te mejne vrednosti so pravno zavezujoče tudi v Sloveniji, pri tem pa velja pravilo, da se upošteva tiste mejne vrednosti, ki so strožje, so pojasnili v Tešu.
Spomnili so, da dokončna odločitev glede načrtovanega sosežiga še ni bila sprejeta. Trenutno se namreč izvaja presoja vplivov na okolje, od katere je odvisno, ali bodo s projektom nadaljevali ali ne. Če bi omenjena presoja pokazala kakršne koli prekomerne vplive, pa bo Teš s projektom takoj zaključil.
Dodali so še, da Šaleško eko gibanje vabila za oblikovanje skupine za civilni nadzor projekta še naprej zavrača.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki