Portal TFL

STA novice / Prihodnji teden v parlamentu: DZ predvidoma v torek tudi o pooblastilih vojske in referendumski noveli (ozadje)

nedelja, 5.4.2020

Ljubljana, 05. aprila (STA) - Državni zbor bo predvidoma v torek zasedal na izredni seji DZ, ki so jo za obravnavo sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil vojske pri varovanju meje zahtevali koalicijski poslanci. O poteku seje, na kateri naj bi odločali tudi o predlogu novele poslovnika DZ in novele referendumskega zakona, bo v ponedeljek odločil kolegij predsednika DZ.

Kot sledi iz predloga dnevnega reda kolegija predsednika DZ, bo izredna seja DZ predvidoma v torek ob 15. uri. Ena od predvidenih točk dnevnega reda je vladni predlog sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske (SV) pri širšem varovanju državne meje.

A ker je parlamentarni odbor za obrambo na sredini seji sklep zavrnil, saj ob nasprotovanju večine opozicijskih strank ni prejel potrebne dvotretjinske večine navzočih poslancev, DZ na plenarni seji o sklepu ne bo glasoval. Bodo pa poslanske skupine predstavile svoja stališča, poslanci bodo lahko opravili razpravo, so za STA pojasnili v službi za odnose z javnostmi DZ.

Vlada je sicer v predlogu sklepa navedla, da varnostne razmere, ki so posledica zaostrenih zdravstvenih razmer zaradi epidemije covida-19, zahtevajo, da zaradi zagotavljanja javne varnosti in učinkovitega nadzora zunanje schengenske meje pripadniki SV sodelujejo s policijo pri širšem varovanju državne meje ter pri tem izvajajo pooblastila, določena v prvem odstavku 37.a člena zakona o obrambi.

Na tej točki je pričakovati pestro razpravo DZ, saj je uradni vladni govorec Jelko Kacin v petek dejal, da se vlada ni odrekla nameri, da na južno mejo pošlje vojsko z ustreznimi pooblastili. Napovedal je, da bo vlada konec tedna odpoklicala policijo z meje za poostreno delo v notranjosti države.

Na notranjem ministrstvu so medtem za STA navedli, da policija zaradi epidemije izvaja vrsto aktivnosti in pri tem uporablja vse možne resurse. Že zdaj samo za izvajanje nalog v zvezi z epidemijo dnevno deluje več kot 1000 policistov.

Na mizi predloga novele referendumskega zakona in novele poslovnika DZ

Kolegij predsednika DZ bo v ponedeljek odločil o predlogu, da se predlog novele poslovnika DZ, s katero bi omogočili potek sej državnega zbora in delovnih teles na daljavo, obravnava po skrajšanem postopku, predlog novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi pa po nujnem postopku.

Če se bo kolegij s tem strinjal, naj bi predvidoma v torek dopoldne predloga obeh novel obravnavali matični delovni telesi DZ. V primeru, da bosta predlogoma prižgala zeleno luč, bosta noveli predvidoma obravnavani na torkovi popoldanski plenarni seji. Za sprejem obeh predlogov je potrebna dvotretjinska večina navzočih poslancev.

Vladni predlog novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi ureja postopek ravnanja DZ v primerih, ko bi bil referendum na določen zakon skladno z ustavno določenimi razlogi nedopusten. Ustava namreč določa, da referenduma med drugim ni mogoče razpisati o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč.

Po noveli bi bili lahko takšni zakoni razglašeni in uveljavljeni takoj, ko ne bo več zadržkov morebitnega veta DS. Po obstoječih postopkih namreč predsednik DZ pošlje predsedniku republike zakone v razglasitev osmi dan po sprejemu, razen v primeru, če sta v tem času vloženi zahteva za referendum ali za veto DS.

Z novelo bi tako pridobili do osem dni krajšo časovnico tudi pri postopkih sprejemanja novih ukrepov za blažitev posledic epidemije, ki jih vlada že pripravlja. DZ je sicer v četrtek potrdil tri milijarde vreden prvi paket pomoči, ki bo v skladu z obstoječimi poslovniškimi in zakonskimi roki začel veljati osem dni po sprejetju v DZ.

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je v soboto pojasnil, da so novelo že predstavili opozicijskim poslanskim skupinam Levica, SD, SAB in SNS ter predstavnikoma manjšin. Želi si, da bo dovolj politične volje za dvotretjinsko večino.

Skoraj vse poslanske skupine podpisane pod predlog za možnost sej na daljavo

Pod predlogom novele poslovnika DZ, s katero bi omogočili potek sej državnega zbora in v nekaterih primerih sej delovnih teles tudi zunaj sedeža DZ s pomočjo računalnikov, telefonov, tablic, so podpisani poslanci vseh poslanskih skupin z izjemo Levice. Prvopodpisani je predsednik DZ Igor Zorčič.

"Le tako bomo omogočili delovanje DZ tudi v primeru okužb, kot je koronavirus," je pred nekaj dnevi na Twitterju navedel ob predložitvi osnutka predloga poslanskim skupinam.

Po predlogu lahko predsednik DZ na podlagi odločitve kolegija predsednika DZ skliče sejo na daljavo v primeru naravne ali druge hujše nesreče ali drugih izrednih okoliščin, ko ni mogoče sklicati seje DZ na sedežu ali izven sedeža DZ. Prav tako, če izvedba seje z osebno navzočimi poslanci predstavlja tveganje za zdravje in varnost poslancev in je to nujno zaradi sprejetja odločitev, s katerimi ni mogoče odlašati.

Seje bi bile javne.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window