torek, 31.3.2020
Ljubljana, 31. marca (STA) - Sindikati s področja dejavnosti zdravstva in socialnega varstva protestirajo proti odločitvi vodstva nekaterih javnih zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodov, da omejijo krog upravičenih delavcev do izplačila dodatka za delo v rizičnih razmerah. Poudarjajo namreč, da pripada vsem, ki v teh dneh delo opravljajo na delovnem mestu.
Devet sindikatov je v današnjem sporočilu za javnost navedlo, da so od zaposlenih zgolj kot primer prejeli obvestilo, da so si v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana "privoščili izdati sklep, po katerem nameravajo dodatek za delo v rizičnih razmerah izplačati samo nekaterim skupinam zaposlenih, ki imajo opravka s covidom-19, drugim pa ne".
To je po njihovem prepričanju v popolnem nasprotju z namenom določbe 11. točke 39. člena kolektivne pogodbe javnega sektorja in tudi ne zasleduje cilja nagraditi tiste, ki v teh dneh delajo vse, da bi preprečili širjenje okužbe.
Poudarili so, da dodatek za delo v rizičnih razmerah pripada vsem zaposlenim, ki v teh dneh opravljajo delo na delovnem mestu (ne delo na domu) in so tako za razliko od mnogih drugih prisiljeni, da ne upoštevajo osnovnega pravila za zajezitev širitve okužbe - "ostani doma". Po njihovih navedbah gre za prav vse delavce, tako zdravstvene delavce oz. sodelavce kot zaposlene v plačni skupini J. "Vsako naštevanje posameznih delovnih mest bi bilo zato odveč, saj vsak, ki v teh razmerah dela, potencialno tvega okužbo in je zato upravičen do dodatka," opozarjajo.
Za posebne obremenitve in nevarnost, ki presega dodatek po 11. točki 39. člena kolektivne pogodbe, je v protikoronskem zakonu, ki ga bo DZ sprejemal v četrtek, po navedbah sindikatov določen višji dodatek, ki bo omogočal diferenciacijo med posameznimi skupinami delavcev. Temu v podpisanih sindikatih ne nasprotujejo oz. to podpirajo. Ostro pa nasprotujejo temu, da "kdorkoli arbitrarno določi upravičence do dodatka po 11. točki 39. člena kolektivne pogodbe, za kar nedvomno ni pravne podlage".
11. odstavek 39. člena kolektivne pogodbe namreč pravi, da dodatek za delo v rizičnih razmerah (območje vojne nevarnosti, nevarnosti terorističnih napadov z biološkimi agensi, demonstracij, naravnih nesreč, epidemij in epizootij) v višini 65 odstotka urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.
Sindikati želijo z današnjim dopisom razbliniti vse dvome o stališčih sindikatov v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, saj bi po njihovih navedbah vsakršno manipuliranje z razlagami predmetnih določb kolektivne pogodbe pomenilo dolivanje olja na ogenj, ki si ga v teh razmerah zagotovo nihče ne želi. Zato pozivajo vodstva navedenih zavodov, naj premislijo o svojih ravnanjih, s katerimi v teh težkih trenutkih pošiljajo vsem zaposlenim, na katere so po njihovem mnenju sedaj pozabili, pomembno sporočilo.
Na UKC Ljubljana so za STA pojasnili, da so osnovni seznam tistih, ki bi dobili dodatek, res pripravili in nanj umestili predvsem zaposlene v tistih delovnih enotah, ki so bolj izpostavljene oziroma so v neposrednem stiku s covidom-19, denimo infekcijska klinika. A hkrati pojasnjujejo, da seznam ni dokončen in ga nameravajo dopolniti po tem, ko dobijo dodatna pojasnila pristojnih ministrstev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki