Portal TFL

STA novice / Proti širjenju koronavirusa še s prepovedjo zbiranja in gibanja na javnih površinah (zbirno)

četrtek, 19.3.2020

Ljubljana, 19. marca (STA) - Število okuženih z novim koronavirusom v Sloveniji še naprej raste, hkrati se krepijo ukrepi, s katerimi želi vlada zajeziti širjenje okužb. Vlada je z odlokom danes prepovedala zbiranje in gibanje na javnih površinah, ki pa predvideva izjeme. Po besedah premierja Janeza Janše je na preizkušnji človeška solidarnost, a verjame, da bo zmagala.

"Svojo državo smo pred 30 leti ustanovili in ubranili tudi zato, da bi v njej lahko živeli svobodno. Omejevanje gibanja je v temeljnem nasprotju z bistvom našega življenja in hotenja. Toda v tem trenutku je nujno, če želimo rešiti mnoga življenja," je v video nagovoru državljanom, ki ga je objavil na družbenih omrežjih, poudaril Janša.

Zato je prosil, da odlok o omejitvi gibanja, ki ga je vlada sprejela na podlagi zakona o nalezljivih boleznih in bo veljal od polnoči dalje, dosledno upoštevajo. V bolnišnicah imamo po njegovih besedah že tudi mlade, ki so oboleli za virusom, zato nevarnosti res ne podcenjujmo.

Omenjeni vladni odlok predvideva sicer tudi številne izjeme. Ne bo se uporabljal za dejavnosti, s katerimi se zagotavlja delovanje organov države, lokalnih skupnosti in javnih opravil, ki jih izvajajo pristojne službe. Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju so v posameznih primerih ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb dovoljeni tudi za ostale posameznike.

Dovoljeni so denimo prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog, opravljanje kmetijskih dejavnosti, dostop do lekarn in trgovin z živili pa tudi dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin. Med izjemami so med drugim tudi ožji družinski člani.

Kot je dejal Janša, vlada urgentno rešuje tudi dobave zaščitne opreme. Ni bila naročena pravočasno, zato so mnoge dobave obtičale pred administrativnimi in transportnimi ovirami. Države, ki so razglasile izredno ali vojno stanje, so s tem odpravile vrsto notranjih in evropskih predpisov. Državne, ponekod tudi lokalne oblasti izvajajo zasege tovrstne opreme. Običajne procedure marsikje ne delujejo, je dejal.

Več sto tisoč mask je danes v Slovenijo že prispelo, a bolj kot to, je odmeval zaplet z okoli treh milijonov zaščitnih mask, ki jih je Slovenija naročila iz tujine in za katerimi se je izgubila vsaka sled. Minister za obrambo Matej Tonin je pojasnil, da je bila Slovenija žrtev prevare, ob tem pa je napovedal spremembe v postopkih nabave in logistiki.

"Obljubljena nam je bila dobava mask, minister za gospodarstvo je bil v stiku z voznikom. Ob 14.30 je ta voznik dejal, da je v carini v Sežani, ob 17.30 naj bi bil od tam izpuščen, ob 18. uri se je javil, da bo natočil gorivo v Postojni in bodo maske zdaj zdaj v Ljubljani. Potem smo z njim izgubili stik," je v današnji izjavi za medije strnil Tonin.

Povedal je še, da so takoj poklicali vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Antona Travnerja, policija se je nato takoj angažirala in ugotovila, da gre za klasično prevaro. Ugotovila je namreč, da takšnega vozila ob omenjenih urah ni bilo niti na mejnem prehodu v Sežani niti na relaciji proti Postojni.

Maske so sicer naročili pri podjetju Global Promet, katerega direktor naj bi bil Emir Begović iz Bosne in Hercegovine. "Ta prevoz in te maske niso nikoli obstajale," je dejal Tonin in takšno ravnanje označil za skrajno nesprejemljivo.

Janša je zagotovil, da bo v razmeroma kratkem času v Evropi in pri nas na voljo dovolj zaščitne opreme, "končno pri njeni izdelavi ne gre za vesoljsko tehnologijo". Zaganjamo lastno proizvodnjo, podobno ravnajo praktično vse države, je pojasnil.

Zdravstvena kriza nas je sicer po Janševih besedah zajela v času, ko so nekateri najvitalnejši instrumenti države za njeno obvladovanje kadrovsko osiromašeni. Slovenska vojska bo zato po njegovih besedah v prihodnjih dneh začela popolnjevati svoje enote s prostovoljno rezervo. "Vsi, ki obvladate vojaška znanja in veščine in ne delate na nujnih delovnih mesti, vabljeni, da se prostovoljno pridružite skupnim naporom za zagotavljanje splošne varnosti," je pozval.

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs medtem predlaga podelitev posebnih pooblastil vojski. Minister je izpostavil, da ne gre za to, da bi vojska karkoli počela znotraj države, ampak za to, "da vojsko aktiviramo za dodaten nadzor zunanjih meja". Policija bo namreč po Hojsovih besedah v največji meri potrebna znotraj države.

Večina opozicijskih strank zamisli o aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojski podelili izredna pooblastila, ki jih ima sicer policija, ni naklonjena. V SD in LMŠ želijo predvsem več informacij o tem, zakaj bi bil tak ukrep potreben, v Levici pa so proti. Bodo pa predlog podprli v SNS.

Veliko prahu je dvignil tudi vladni odlok, da morajo biti prodajalne z živili odprte vsaj od 8. in najmanj do 20. ure. Kot je navedla vlada, se je za spremembo to odločila, ker bi daljši delovni čas omogočil daljši časovni interval opravljanja nakupov in s tem zmanjšal koncentracijo kupcev.

Sindikat delavcev trgovine Slovenije medtem zahteva spremembo, in sicer naj se omejitev postavi pri največ 18. uri. Spremembo zahteva najpozneje v 24 urah, sicer bo svoje člane pozval k stavki tako, da ostanejo doma, so danes sporočili iz sindikata.

"Zaradi pomanjkanja zdravih zaposlenih danes v trgovinah delujejo večinoma v eni izmeni. Delodajalci kadre intenzivno iščejo prek najrazličnejših kanalov, tudi kadrovskih agencij. Če izgubimo zaposlene, ki danes junaško opravljajo svoje delo, se tako mi kot delodajalci bojimo sesutja trgovinskega sistema, v skrajnem primeru celo zaprtja. V tem oziru je vladni odlok tisti, ki je neodgovoren," je, kot so dodatno sporočili iz sindikata, dejal generalni sekretar sindikata Ladi Rožič.

Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so STA povedali, da je minister z vodstvom Trgovinske zbornice Slovenije že govoril o delovnem času trgovin ter da pričakujejo, da bo v petek prišlo do dogovora.

Hojs je ob tem pozval, "naj v tem trenutku nihče ne grozi s stavkami in drugimi ukrepi, ampak da dejansko poskušamo čim bolje poskrbeti za svoje zdravje".

V Sloveniji je bilo sicer do 14. ure potrjenih 319 okužb z novim koronavirusom, medtem ko so opravili 9860 testiranj, so objavili na spletni strani ministrstva za zdravje. V bolnišnicah je po navedbah vodje strokovne skupine za podporo vladnemu kriznemu štabu za zajezitev in obvladovanje epidemije Bojane Beović okoli 40 bolnikov s covidom-19. V bolnišnicah se medtem pripravljajo na prihod večjega števila bolnikov s koronavirusno boleznijo.

V Slovenijo se vračajo tudi nekateri Slovenci, ki so zaradi zapor meja in letalskega prometa obtičali v tujini. Več se jih je danes vrnilo iz Maroka in s Kanarskih otokov. V Maroku je za konzularno pomoč pri povratku zaprosilo 16 Slovencev, ti so se v domovino vrnili prek Budimpešte. Iz Prage, komor so s Kanarskih otokov prileteli s češkim letalom, se je z avtobusom vrnilo 14 slovenskih državljanov. Proti Srbiji pa je z nekaj zamude iz Ljubljane odpeljal avtobus s srbskimi državljani, ki se želijo vrniti v svojo domovino. Isti avtobus bo potem iz Beograda v petek pozno popoldne krenil s 17 Slovenci.

Zunanje ministrstvo je že v začetku tedna pozvalo vse Slovence v tujini, naj se jim javijo in registrirajo, še posebej če potrebujejo pomoč pri vračanju v domovino. Temu pozivu je do danes sledilo 1100 posameznikov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window